Ավարտվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի 2025 թվականի շրջափուլը
26 Օգոստոսի 2025
Ավարտվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի 2025 թվականի շրջափուլը։
Ծրագրի 6-րդ փուլին մասնակցել են 81 պատանիներ աշխարհի 7 երկրներից։ Ընդհանուր առմամբ, ծրագրին մասնակցելու համար դիմել է 13-18 տարեկան 1400 պատանի՝ 27 երկրից, որոնցից միայն 600-ը հյուրընկալվել են հայրենիքում։
Ծրագրի փակման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ով շնորհավորել է պատանիներին Հայրենիքի և հայրենակիցների հետ ամուր ու սերտ կապեր հաստատելու, ինչպես նաև ծրագրին մասնակցելու կապակցությամբ։ Գլխավոր հանձնակատարն իր ելույթում կարևորել է նրանց պատրաստակամությունն ու ձգտումը՝ պահպանելու ազգային ինքնությունը և խորացնելու կապը հայրենիքի հետ։
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են Հայրենիքի պատմությանն ու մշակույթին, սովորել ազգային երգ ու պար, կատարելագործել հայոց լեզվի (արևելահայերեն և արևմտահայերեն) իմացությունը, այցելել Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր ու թանգարաններ, մասնակցել մարզական և մշակութային միջոցառումների՝ ձեռք բերելով նոր ընկերներ և հիշողություններ։

Завершилась образовательно-познавательная программа «Шаг к дому» 2025 года, реализуемая Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения
26 Августа 2025
Завершилась образовательно-познавательная программа «Шаг к дому» 2025 года, реализуемая Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения.
В рамках шестого этапа в Армению приехали 81 подростков из 7 стран мира. В целом для участия в программе подали заявки 1400 юношей в возрасте от 13 до 18 лет из 27 стран, из которых лишь 600 были выбраны для участия.
На торжественной церемонии закрытия присутствовал Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян. Он поздравил участников с установлением прочных связей с Родиной и соотечественниками, а также с успешным завершением программы. В своей речи Главный уполномоченный подчеркнул значимость готовности и стремления молодежи сохранять национальную идентичность и укреплять связь с исторической Родиной.
В ходе программы участники познакомились с историей и культурой Армении, изучали национальные песни и танцы, углубляли знания армянского языка, посещали историко-культурные памятники и музеи, а также принимали участие в спортивных и культурных мероприятиях. Программа подарила им новых друзей, яркие впечатления и ценные воспоминания.