Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Կիպրոս
ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Կիպրոսի Հանրապետությունում էր:
Օգոստոսի 26-ին Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի բացման արարողությանը:
Համաժողովի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Քրիստոդուլիդիսը, ԿՀ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն, ԿՀ ԱԳ նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսը, Հունաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Իոաննիս Լովերդոսը, ԿՀ արքեպիսկոպոս Գերաշնորհ Տ․ Գեորգիոս Պապաքրիստոմուն և կիպրական սփյուռքի համաշխարհային կազմակերպությունների ( POMAK, NEPOMAK, PSEKA) ղեկավարները:
Գլխավոր հանձնակատարը համաժողովի շրջանակում կարճ հանդիպումներ է ունեցել Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության արտասահմանցի և հայրենադարձված կիպրացիների հարցերով ծառայության ղեկավար Թեոդորա Կոնստանտինիդուի և Հունաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Իոաննիս Լովերդոսի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս սփյուռքի հարցերով համագործակցության հուշագրի շրջանակում աշխատանքներին վերաբերող հարցեր և անդրադարձել եռակողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:
Հիշեցնենք, որ 2022թ-ին ստորագրված եռակողմ հուշագրի շրջանակում Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի սփյուռքի հարցերով գերատեսչությունները համագործակցում են փորձի փոխանակման, միջհամայնքային գործակցության խթանման , կրթական և մշակութային համատեղ միջոցառումների և սփյուռքին առնչվող խնդիրների շուրջ ջանքերի համախմբման ուղղություններով:
Գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել նաև Կիպրոսում բնակվող հայազգի և կիպրացի գործարարների հետ, ներկայացրել Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Գլխավոր հանձնակատարի աշխատանքային այցը Կիպրոս եզրափակվեց նախագահական պալատում՝ ԿՀ նախագահի անունից կազմակերպված ընդունելությանը մասնակցությամբ:

Zareh Sinanyan's working visit to Cyprus
High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan paid a working visit to the Republic of Cyprus.
On August 26, in Nicosia, the capital of Cyprus, Mr. Sinanyan took part in the opening ceremony of the World Conference of Cyprus Diaspora.
The ceremony was opened with remarks by the President of the Republic of Cyprus, Nikos Christodoulides; the President of the Cypriot House of Representatives, Annita Demetriou; the Minister of Foreign Affairs of Cyprus, Constantinos Kombos; the Deputy Minister of Foreign Affairs of Greece, Ioannis Loverdos; His Beatitude Archbishop of Cyprus Georgios Papachrysostomou; as well as the heads of the Cypriot diaspora’s global organizations (POMAK, NEPOMAK, PSEKA).
Within the framework of the conference, the High Commissioner held brief meetings with Theodora Constantinidou, Head of the Service for Overseas and Repatriated Cypriots at the Ministry of Foreign Affairs of Cyprus, and Ioannis Loverdos, Deputy Minister of Foreign Affairs of Greece.
The discussions focused on the implementation of the Trilateral Memorandum of Cooperation on Diaspora Affairs between Armenia, Greece, and Cyprus, as well as the prospects for expanding trilateral cooperation.
It should be recalled that under the memorandum signed in 2022, the relevant agencies of Armenia, Greece, and Cyprus cooperate in the areas of experience-sharing, strengthening intercommunity collaboration, organizing joint educational and cultural programs, and consolidating efforts on diaspora-related issues.
During his visit, the High Commissioner also met with Armenian and Cypriot business leaders residing in Cyprus and presented opportunities for implementing investment projects in Armenia.
The working visit to Cyprus concluded with Mr. Sinanyan’s participation in a reception at the Presidential Palace, hosted on behalf of the President of the Republic of Cyprus.