Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Կիպրոս
ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Կիպրոսի Հանրապետությունում էր:
Օգոստոսի 26-ին Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի բացման արարողությանը:
Համաժողովի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Քրիստոդուլիդիսը, ԿՀ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն, ԿՀ ԱԳ նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսը, Հունաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Իոաննիս Լովերդոսը, ԿՀ արքեպիսկոպոս Գերաշնորհ Տ․ Գեորգիոս Պապաքրիստոմուն և կիպրական սփյուռքի համաշխարհային կազմակերպությունների ( POMAK, NEPOMAK, PSEKA) ղեկավարները:
Գլխավոր հանձնակատարը համաժողովի շրջանակում կարճ հանդիպումներ է ունեցել Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության արտասահմանցի և հայրենադարձված կիպրացիների հարցերով ծառայության ղեկավար Թեոդորա Կոնստանտինիդուի և Հունաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Իոաննիս Լովերդոսի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս սփյուռքի հարցերով համագործակցության հուշագրի շրջանակում աշխատանքներին վերաբերող հարցեր և անդրադարձել եռակողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:
Հիշեցնենք, որ 2022թ-ին ստորագրված եռակողմ հուշագրի շրջանակում Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի սփյուռքի հարցերով գերատեսչությունները համագործակցում են փորձի փոխանակման, միջհամայնքային գործակցության խթանման , կրթական և մշակութային համատեղ միջոցառումների և սփյուռքին առնչվող խնդիրների շուրջ ջանքերի համախմբման ուղղություններով:
Գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել նաև Կիպրոսում բնակվող հայազգի և կիպրացի գործարարների հետ, ներկայացրել Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Գլխավոր հանձնակատարի աշխատանքային այցը Կիպրոս եզրափակվեց նախագահական պալատում՝ ԿՀ նախագահի անունից կազմակերպված ընդունելությանը մասնակցությամբ:

Рабочий визит Заре Синаняна на Кипр
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян находился с рабочим визитом в Республике Кипр.
26 августа в столице Кипра, Никосии, Заре Синанян принял участие в церемонии открытия Всемирной конференции кипрской диаспоры.
С приветственными речами на открытии конференции выступили Президент Республики Кипр Никос Христодулидис, председатель Палаты представителей РК Анита Димитриу, министр иностранных дел РК Константинос Комбос, заместитель министра иностранных дел Греции Иоаннис Ловердос, архиепископ Кипра, Его Блаженство Георгиос Папахристому, а также руководители всемирных организаций кипрской диаспоры (POMAK, NEPOMAK, PSEKA).
В рамках конференции главный уполномоченный провёл краткие встречи с руководителем Службы по делам иностранцев и репатриантов Министерства иностранных дел Республики Кипр Теодорой Константиниду и заместителем министра иностранных дел Греции Иоаннисом Ловердосом.
Стороны обсудили вопросы, связанные с реализацией работ в рамках меморандума о сотрудничестве по делам диаспоры между Арменией, Грецией и Кипром, а также перспективы развития трёхстороннего взаимодействия.
Напомним, что в рамках подписанного в 2022 году трёхстороннего меморандума компетентные органы Армении, Греции и Кипра сотрудничают в сферах обмена опытом, содействия межобщинному взаимодействию, организации совместных образовательных и культурных мероприятий, а также консолидации усилий по вопросам, касающимся диаспоры.
В ходе рабочей поездки главный уполномоченный также встретился с армянскими и кипрскими предпринимателями, проживающими на Кипре, представив им возможности реализации инвестиционных программ в Армении.
Рабочий визит главного уполномоченного в Кипр завершился участием в приёме, организованном Президентом Республики Кипр Никосом Христодулидисом в Президентском дворце.