Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Winds of Armenia Առագաստանավային սպորտի J/70
Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Winds of Armenia առագաստանավային ակումբի կողմից կազմակերպված Առագաստանավային սպորտի J/70 դասում երկրորդ անգամ անցկացվող Հայաստանի բաց առաջնության բացման արարողությանը, և հանդես է եկել բացման խոսքով:
Զարեհ Սինայնանն իր ելույթում նշել է. «Այս նախաձեռնությունը կարևոր է ոչ միայն որպես սպորտային մրցաշար, այլև որպես հզոր ուղերձ Հայաստանի բաց և մրցունակ լինելու մասին։ Սա նոր էջ է մեր երկրի մարզական և զբոսաշրջային կյանքի պատմության մեջ՝ հնարավորություն ընձեռելով Հայաստանին ներկայանալ միջազգային մարզական հանրությանը որպես հետաքրքիր և գրավիչ ուղղություն»։
Առագաստանավային սպորտի մրցաշարն անցկացվում է սեպտեմբերի 11-14-ը, որին մասնակցում են ավելի քան 20 թիմեր՝ տարբեր երկրներից:
Առաջնության գլխավոր մրցավարը իտալացի Լուկա Բաբինին է, ով աշխատել է Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում, Ամերիկայի գավաթում, մարզաձևի Եվրոպայի առաջնություններում և բազմաթիվ այլ հեղինակավոր մրցումներում։ Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմում է 10 մլն ՀՀ դրամ:
Winds of Armenia առագաստանավային ակումբը նպատակ ունի նպաստելու Հայաստանի բնակչության շրջանում մարզական և զբոսաշրջային նոր ենթամշակույթի ձևավորմանը, երկրի երիտասարդության մարզական դաստիարակությանը, Սևանի էկոլոգիական խնդիրների լուծմանը և մարզական ու զբոսաշրջային ժամանակակից ենթակառուցվածքների զարգացմանը:

Заре Синанян принял участие в церемонии открытия Второго открытого чемпионата Армении по парусному спорту в классе J/70
11 сентября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял участие в церемонии открытия Второго открытого чемпионата Армении по парусному спорту в классе J/70, организованного парусным клубом Winds of Armenia, и выступил с приветственным словом.
«Эта инициатива важна не только как спортивный турнир, но и как мощное послание о том, что Армения открыта и конкурентоспособна. Это новая страница в истории спортивной и туристической жизни нашей страны, предоставляющая возможность представить Армению международному спортивному сообществу как интересное и привлекательное направление».
Соревнования по парусному спорту проходят с 11 по 14 сентября, в них принимают участие более 20 команд из разных стран.
Главный судья чемпионата — итальянец Лука Бабини, работавший на Олимпийских играх в Лондоне, Кубке Америки, чемпионатах Европы по данному виду спорта и многих других престижных соревнованиях. Призовой фонд чемпионата составляет 10 млн драмов.
Парусный клуб Winds of Armenia ставит своей целью содействие формированию новой спортивной и туристической субкультуры среди населения Армении, спортивному воспитанию молодежи страны, решению экологических проблем Севана, а также развитию современных спортивных и туристических инфраструктур.