«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը իրականացվում է արդեն հինգերորդ անգամ
Սեպտեմբերի 22-ին Երևանում մեկարկել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը, որն իրականացվում է արդեն հինգերորդ անգամ։
Ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին՝ ընդլայնելու իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման, փորձի փոխանակման ճանապարհով, նպաստել Հայաստանի և սփյուռքի տարբեր համայնքների երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը։
Այս տարի ծրագրին մասնակցում է 27 սփյուռքահայ երիտասարդ 14 երկրից՝ Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից, Նիդերլանդներից, Վրաստանից, Իրանից, Չինաստանից, Էստոնիայից և Կանադայից:
Բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը, ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանը և Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի ղեկավար Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Այս տարվա ծրագրի շրջանակում գրասենյակը նոր համագործակցություն կսկսի նախորդ տարվա ֆրանսիայի մասնակիցներ Սիլվա Սահակյանի և Պետրոս Աստուրյանի հետ։ Բացման ընթացքում ելույթով հանդես է եկել նաև Սիլվա Սահակյանը։
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները կանցկացնեն 13 օր Հայաստանում՝ մասնակցելով հատուկ մշակված դասընթացի, որը ներառում է տեսական և գործնական բաղադրիչներ՝ դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ և փորձի փոխանակման միջոցառումներ։
Երիտասարդները կայցելեն նաև պետական, գիտակրթական, մշակութային, հոգևոր կառույցներ և հիշատակի վայրեր, ինչպես նաև ՀՀ մարզեր։
Դասընթացից հետո մեկ տարի շարունակ յուրաքանչյուր մասնակից իր համայնքում կիրականացնի ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ։

On September 22, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs launched the fifth edition of the Diaspora Youth Ambassador program in Yerevan.
The program aims to give young Armenians from the Diaspora the opportunity to broaden their understanding of Armenia’s political, social, economic, and cultural issues; to support their deeper engagement in community life while increasing the effectiveness of their involvement through new knowledge, skills, professional connections, and experience sharing; and to foster cooperation between youth in Armenia and various Diaspora communities.
This year, 27 young Armenians from 14 countries are taking part in the program, representing France, Germany, Sweden, Lithuania, Latvia, Poland, Russia, Romania, the Netherlands, Georgia, Iran, China, Estonia, and Canada.
The opening ceremony featured welcoming remarks from Mushegh Ghukasyan, Chief of Staff of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, Lilit Khachatryan, Program Manager of the Diaspora Youth Ambassador Program, and Hovhannes Aleksanyan, Head of the Repatriation and Integration Center.
As part of this year’s program, the Office will begin a new collaboration with two alumni from last year’s French cohort — Silva Sahakian and Bedros Astourian. Silva Sahakian also addressed the audience during the opening ceremony.
Over the course of 13 days in Armenia, participants will follow a specially designed program combining lectures, workshops, meetings, and networking opportunities. They will also visit government institutions, universities, cultural and spiritual centers, memorial sites, and different regions of the country.
After completing the training, each participant will spend the following year carrying out community projects inspired by the program.