«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը իրականացվում է արդեն հինգերորդ անգամ
Սեպտեմբերի 22-ին Երևանում մեկարկել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը, որն իրականացվում է արդեն հինգերորդ անգամ։
Ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին՝ ընդլայնելու իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման, փորձի փոխանակման ճանապարհով, նպաստել Հայաստանի և սփյուռքի տարբեր համայնքների երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը։
Այս տարի ծրագրին մասնակցում է 27 սփյուռքահայ երիտասարդ 14 երկրից՝ Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից, Նիդերլանդներից, Վրաստանից, Իրանից, Չինաստանից, Էստոնիայից և Կանադայից:
Բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը, ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանը և Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի ղեկավար Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Այս տարվա ծրագրի շրջանակում գրասենյակը նոր համագործակցություն կսկսի նախորդ տարվա ֆրանսիայի մասնակիցներ Սիլվա Սահակյանի և Պետրոս Աստուրյանի հետ։ Բացման ընթացքում ելույթով հանդես է եկել նաև Սիլվա Սահակյանը։
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները կանցկացնեն 13 օր Հայաստանում՝ մասնակցելով հատուկ մշակված դասընթացի, որը ներառում է տեսական և գործնական բաղադրիչներ՝ դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ և փորձի փոխանակման միջոցառումներ։
Երիտասարդները կայցելեն նաև պետական, գիտակրթական, մշակութային, հոգևոր կառույցներ և հիշատակի վայրեր, ինչպես նաև ՀՀ մարզեր։
Դասընթացից հետո մեկ տարի շարունակ յուրաքանչյուր մասնակից իր համայնքում կիրականացնի ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ։

Программа «Молодой посол Диаспоры» реализуется уже в пятый раз
22 сентября в Ереване стартовала программа «Молодой посол Диаспоры», реализуемая уже в пятый раз Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры.
Цель программы — предоставить молодежи армянской диаспоры возможность расширить свои представления о политических, социальных, экономических и других вопросах, касающихся Армении, содействовать их более активному вовлечению в жизнь общин и повышению эффективности деятельности путем приобретения новых знаний, навыков, практических связей и обмена опытом, а также способствовать формированию и развитию сотрудничества между молодежью Армении и различных диаспоральных сообществ.
В этом году в программе участвуют 27 молодых армян из 14 стран: Франции, Германии, Швеции, Литвы, Латвии, Польши, России, Румынии, Нидерландов, Грузии, Ирана, Китая, Эстонии и Канады.
На церемонии открытия с приветственными словами выступили руководитель Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Мушег Гукасян, руководитель программы Лилит Хачатрян и глава Центра репатриации и интеграции Ованнес Алексанян.
В рамках программы Офис начнет новое сотрудничество с участниками прошлого года из Франции — Сильвой Саакян и Петросом Астуряном. Во время открытия выступила также Сильва Саакян.
В течение 13 дней пребывания в Армении участники примут участие в специально разработанном курсе, включающем теоретические и практические компоненты: лекции, семинары, встречи и мероприятия по обмену опытом. Участники также посетят государственные, научно-образовательные, культурные и духовные учреждения, мемориальные комплексы, а также регионы Республики Армения.
По завершении курса каждый участник в течение года будет реализовывать в своей общине предусмотренные программой инициативы.