«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հինգերորդ շրջափուլի 27 մասնակիցները շարունակում են 13-օրյա վերապատրաստման դասընթացը
24 Սեպտեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հինգերորդ շրջափուլի 27 մասնակիցները շարունակում են 13-օրյա վերապատրաստման դասընթացը։
Ծրագրի երկրորդ օրվա ընթացքում երիտասարդ դեսպանները մասնակցել են մի շարք դասախոսությունների և աշխատաժողովների․
Դասախոսություն-քննարկում՝ «Հայաստանը ներկա քաղաքական գործընթացների շուրջ», խոսնակ՝ քաղաքական խորհրդատու, «ՍիվիլՆեթ»-ի մեկնաբան Էրիկ Հակոբյան։
Աշխատաժողով՝ «Առաջնորդություն համայնքում», դասախոս՝ Արտակ Շաքարյան, Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն (2006-2016), Երևանի պետական համալսարանի ռազմավարական հաղորդակցության մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար։
Դասախոսություն-քննարկում՝ «Ադվոկացիան համայնքի գործունեության մեջ», խոսնակ՝ Արամ Ոսկանյան։
Բացի այդ ,Գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում մասնակիցներն հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու «Հայրենադարձությունն այսօր. հնարավորություններ, մարտահրավերներ, ծրագրեր» թեմայով դասախոսության, որը վարել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Հանդիպման ընթացքում երիտասարդ դեսպանները ծանոթացել են նաև Կենտրոնի կողմից մատուցվող ծառայություններին և հնարավորություն ունեցել իրենց հետաքրքրող հարցերը ուղղել Կենտրոնի աշխատակիցներին։

The 27 participants of the fifth edition of the Diaspora Youth Ambassador Program continue their 13-day training course
24 September 2025
The 27 participants of the fifth edition of the Diaspora Youth Ambassador Program, implemented by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, continue their 13-day training course.
On the second day of the program, the young ambassadors took part in a series of lectures and workshops, including:
Lecture and discussion: “Armenia and Current Political Processes” with political consultant and CivilNet commentator Eric Hacopian.
Workshop: “Community Leadership” led by Artak Shakaryan, founder and director (2006–2016) of the School for Young Leaders and Head of the Master's Program on Strategic Communication at Yerevan State University
Lecture and discussion: “Advocacy in Community Life” with speaker Aram Voskanyan.
In addition, at the Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, participants attended a lecture on “Repatriation Today: Opportunities, Challenges, and Programs,” delivered by Hovhannes Aleksanyan, Head of the Repatriation and Integration Center.
During the visit, the young ambassadors also learned about the services provided by the Center and asked various questions.