«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հինգերորդ շրջափուլի 27 մասնակիցները շարունակում են 13-օրյա վերապատրաստման դասընթացը
24 Սեպտեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հինգերորդ շրջափուլի 27 մասնակիցները շարունակում են 13-օրյա վերապատրաստման դասընթացը։
Ծրագրի երկրորդ օրվա ընթացքում երիտասարդ դեսպանները մասնակցել են մի շարք դասախոսությունների և աշխատաժողովների․
Դասախոսություն-քննարկում՝ «Հայաստանը ներկա քաղաքական գործընթացների շուրջ», խոսնակ՝ քաղաքական խորհրդատու, «ՍիվիլՆեթ»-ի մեկնաբան Էրիկ Հակոբյան։
Աշխատաժողով՝ «Առաջնորդություն համայնքում», դասախոս՝ Արտակ Շաքարյան, Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն (2006-2016), Երևանի պետական համալսարանի ռազմավարական հաղորդակցության մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար։
Դասախոսություն-քննարկում՝ «Ադվոկացիան համայնքի գործունեության մեջ», խոսնակ՝ Արամ Ոսկանյան։
Բացի այդ ,Գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում մասնակիցներն հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու «Հայրենադարձությունն այսօր. հնարավորություններ, մարտահրավերներ, ծրագրեր» թեմայով դասախոսության, որը վարել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Հանդիպման ընթացքում երիտասարդ դեսպանները ծանոթացել են նաև Կենտրոնի կողմից մատուցվող ծառայություններին և հնարավորություն ունեցել իրենց հետաքրքրող հարցերը ուղղել Կենտրոնի աշխատակիցներին։

27 участников пятого этапа программы «Молодой посол Диаспоры» продолжают 13-дневный учебно-тренинговый курс
24 Сентября 2025
27 участников пятого этапа программы «Молодой посол Диаспоры», реализуемой Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения, продолжают 13-дневный учебно-тренинговый курс.
Во второй день программы молодые послы приняли участие в ряде лекций и семинаров:
Лекция-дискуссия: «Армения и текущие политические процессы», спикер — политический консультант, обозреватель CivilNet Эрик Акопян.
Семинар: «Лидерство в общине», ведущий — Артак Шакарян, основатель и директор Школы молодых лидеров (2006–2016), Руководитель магистерской программы по стратегическим коммуникациям Ереванского государственного университета.
Лекция-дискуссия: «Адвокация в деятельности общины», спикер — Арам Восканян.
Кроме того, в Центре репатриации и интеграции Офиса молодые участники смогли прослушать лекцию на тему «Репатриация сегодня: возможности, вызовы, программы», которую провел руководитель департамента по вопросам интеграции репатриантов Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Ованнес Алексанян.
В ходе встречи участники также ознакомились с услугами Центра и получили возможность задать интересующие их вопросы сотрудникам.