ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները, շարունակելով իրենց 13-օրյա դասընթացը Հայաստանում
25 Սեպտեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները, շարունակելով իրենց 13-օրյա դասընթացը Հայաստանում, ծրագրի երրորդ օրը մեկնարկել են ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանի հետ հանդիպում-քննարկմամբ, որի շրջանակներում ներկայացվել է Գրասենյակի ծրագրերն ու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի համայնքային աշխատանքների փուլի մանրամասները։
Ծրագրի մանրամասները քննարկելուց հետո մասնակիցներն այցելել են «Դեպի Հայք» հիմնադրամ («Birthright Armenia»), որտեղ «Կամավորությունը՝ համայնքային աշխատանքի կարևոր պայման. ինչպես ներգրավել մարդկանց» թեմայով քննարկում են ունեցել հիմնադրամի տնօրեն Սևան Կաբակյանի հետ ։ Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է կամավորության դերը՝ որպես համայնքային աշխատանքի կարևոր բաղադրիչ, ինչպես նաև դրա կիրառման ձևերը երիտասարդների ներգրավման գործընթացում։
Այնուհետև մասնակիցները հանդիպել են Հայ կամավորների միության (Armenian Volunteer Corps, AVC) գործադիր տնօրեն Արինա Զոհրաբյանի հետ և ծանոթացել կազմակերպության գործունեությանը։ Հանդիպումից հետո երիտասարդ դեսպանները հնարավորություն են ունեցել շփվելու և փորձի փոխանակում կատարելու «Դեպի Հայք» հիմնադրամի և Հայ կամավորների միության ծրագրերով Հայաստանում գտնվող սփյուռքահայ երիտասարդների հետ։
Կրթական ծրագրի շրջանակում երիտասարդները մասնակցել են նաև «Համագործակցություն Հայաստանի և այլ երկրների միջև նորարարության և ձեռներեցության ոլորտում» թեմայով դասախոսության, որը վարել է ԱՅ ՍԻ Հայաստանյան ազգային կոմիտեի գործադիր խորհրդի անդամ և Առևտրի ու ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Մարգարյանը։
Օրվա ավարտին երիտասարդ դեսպանները այցելել են Ալեքսանդր Սպենդարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն, որտեղ դիտել են «Անուշ» օպերան։

The participants of the Diaspora Youth Ambassador program continued their 13-day training course in Armenia
25 September 2025
The participants of the Diaspora Youth Ambassador program, implemented by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, continued their 13-day training course in Armenia. On the third day of the program, they began with a meeting with Program Director Lilit Khachatryan, who presented the Office’s programs as well as details of the community engagement phase of the Diaspora Youth Ambassador program.
Afterward, the participants visited Birthright Armenia, where they held a session with Director Sevan Kabakian on the topic “Volunteering as a Key Component of Community Work: How to Engage People.” The discussion highlighted the role of volunteering as an essential element of community engagement, as well as practical approaches for involving young people in the process.
The ambassadors then met with Arina Zohrabyan, Executive Director of the Armenian Volunteer Corps (AVC), and learned about the organization’s work. Following the meeting, they had the opportunity to connect and exchange experiences with Diaspora youth currently in Armenia through the Birthright Armenia and AVC programs.
As part of the educational program, the youth ambassadors also attended a lecture on “Cooperation Between Armenia and Other Countries in the Fields of Innovation and Entrepreneurship,” delivered by Hayk Margaryan, a member of the Executive Board and Chair of the Trade and Investment Commission of ICC Armenia.
The day concluded with a cultural program: the ambassadors attended the Alexander Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet, where they enjoyed a performance of the opera Anoush.