ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները, շարունակելով իրենց 13-օրյա դասընթացը Հայաստանում
25 Սեպտեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները, շարունակելով իրենց 13-օրյա դասընթացը Հայաստանում, ծրագրի երրորդ օրը մեկնարկել են ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանի հետ հանդիպում-քննարկմամբ, որի շրջանակներում ներկայացվել է Գրասենյակի ծրագրերն ու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի համայնքային աշխատանքների փուլի մանրամասները։
Ծրագրի մանրամասները քննարկելուց հետո մասնակիցներն այցելել են «Դեպի Հայք» հիմնադրամ («Birthright Armenia»), որտեղ «Կամավորությունը՝ համայնքային աշխատանքի կարևոր պայման. ինչպես ներգրավել մարդկանց» թեմայով քննարկում են ունեցել հիմնադրամի տնօրեն Սևան Կաբակյանի հետ ։ Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է կամավորության դերը՝ որպես համայնքային աշխատանքի կարևոր բաղադրիչ, ինչպես նաև դրա կիրառման ձևերը երիտասարդների ներգրավման գործընթացում։
Այնուհետև մասնակիցները հանդիպել են Հայ կամավորների միության (Armenian Volunteer Corps, AVC) գործադիր տնօրեն Արինա Զոհրաբյանի հետ և ծանոթացել կազմակերպության գործունեությանը։ Հանդիպումից հետո երիտասարդ դեսպանները հնարավորություն են ունեցել շփվելու և փորձի փոխանակում կատարելու «Դեպի Հայք» հիմնադրամի և Հայ կամավորների միության ծրագրերով Հայաստանում գտնվող սփյուռքահայ երիտասարդների հետ։
Կրթական ծրագրի շրջանակում երիտասարդները մասնակցել են նաև «Համագործակցություն Հայաստանի և այլ երկրների միջև նորարարության և ձեռներեցության ոլորտում» թեմայով դասախոսության, որը վարել է ԱՅ ՍԻ Հայաստանյան ազգային կոմիտեի գործադիր խորհրդի անդամ և Առևտրի ու ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Մարգարյանը։
Օրվա ավարտին երիտասարդ դեսպանները այցելել են Ալեքսանդր Սպենդարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն, որտեղ դիտել են «Անուշ» օպերան։

Участники программы «Молодой посол Диаспоры» Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения, продолжая своё 13-дневное обучение в Армении
25 Сентября 2025
Участники программы «Молодой посол Диаспоры» Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения, продолжая своё 13-дневное обучение в Армении, на третий день программы начали с встречи-дискуссии с руководителем программы Лилит Хачатрян. В рамках встречи были представлены программы Офиса и детали этапа общественной деятельности в рамках программы «Молодой посол Диаспоры».
После обсуждения деталей программы участники посетили фонд «Депи Айк» («Birthright Armenia»), где вместе с директором фонда Севаном Кабакяном обсудили тему «Волонтёрство как важное условие общественной деятельности: как вовлечь людей». В ходе дискуссии была представлена роль волонтёрства как ключевого компонента общественной работы, а также способы его применения в процессе вовлечения молодёжи.
Затем участники встретились с исполнительным директором Союза армянских волонтёров (Armenian Volunteer Corps, AVC) Ариной Зорабян и познакомились с деятельностью организации. После встречи молодые послы имели возможность пообщаться и обменяться опытом с представителями армянской молодёжи из диаспоры, находящимися в Армении по программам фонда «Депи Айк» и Союза армянских волонтёров.
В рамках образовательной программы молодёжь также приняла участие в лекции на тему «Сотрудничество Армении и других стран в сфере инноваций и предпринимательства», которую провёл член исполнительного совета Национального комитета AYC в Армении и председатель Комиссии по торговле и инвестициям Айк Маргарян.
В завершение дня молодые послы посетили Национальный академический театр оперы и балета имени Александра Спендиарова, где посмотрели оперу «Ануш».