ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Շվեդիայում
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Շվեդիայի խորհրդարան (Ռիկստագ), որտեղ հանդիպել է Շվեդիայի դեմոկրատների խմբակցության անդամների՝ Բյորն Օլոֆ Սյոդերի (Björn Olof Söder), Մարկուս Վիխելի (Markus Wiechel), Արին Կարապետի, Յուսուֆ Այդինի (Yusuf Aydin) և այլ ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդումը՝ պայմանավորված սփյուռքի աշխարհաքաղաքական կառուցվածքով, պատմական անցյալով և աշխարհագրական տարածվածությամբ։ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է նաև Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի դերն ու նշանակման կարգը, ինչպես նաև գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով համայնքային աշխատանքի արդյունավետության ապահովման կարևորությունը։
Այցի շրջանակում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ու պատգամավոր Արին Կարապետը շրջել են Շվեդիայի խորհրդարանում՝ ծանոթանալով Ռիկստագի կառուցվածքին և աշխատանքային գործընթացներին։
Աշխատանքային այցի ընթացքում Ուփսալայում և Գոտենբուրգում Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև շվեդահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպումները կայացել են Շվեդիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Կարո Հակոբյանի նախաձեռնությամբ։
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունն ու առաջնահերթությունները՝ շեշտադրելով համայնքների հետ արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը։
Հանդիպումների ընթացքում համայնքի անդամները բարձրացրել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ պարտադիր զինվորական ծառայության, հայրենադրաձության և համայնքային միավորող կենտրոն ստեղծելու հնարավորությունների վերաբերյալ։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել համայնքի անդամներին ակտիվ մասնակցության և հետաքրքրության համար՝ ընդգծելով, որ նման ձևաչափով հանդիպումները նպաստում են երկխոսությանը և հնարավորություն են ստեղծում ավելի արդյունավետ կերպով լուծել համայնքային խնդիրները։

The High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan was on a Working Visit to Sweden
As part of the visit, the High Commissioner met with members of the Sweden Democrats parliamentary group at the Riksdag (Parliament), including Björn Olof Söder, Markus Wiechel, Arin Karapet, Yusuf Aydin and other representatives.
During the meeting, the sides emphasized the importance of strengthening ties between Armenia and the Diaspora, given the Diaspora’s geopolitical composition, historical legacy, and geographic spread. Mr. Sinanyan also outlined the role and appointment process of the Institute of Diaspora Commissioners, as well as its main areas of activity, highlighting the importance of ensuring effective community engagement.
Within the framework of the visit, High Commissioner Sinanyan and Arin Karapet toured the Swedish Parliament, familiarizing themselves with the structure and working procedures of the Riksdag.
Mr. Sinanyan also held meetings with representatives of the Armenian community in Uppsala and Gothenburg, organized by Commissioner for Diaspora Affairs in Sweden, Garabed Hakopian.
Zareh Sinanyan presented the activities and priorities of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, highlighting the importance of effective cooperation with local communities.
Community members raised a number of issues during the meetings, including those related to mandatory military service, repatriation, and the potential for establishing a unified community center.
The High Commissioner thanked the participants for their active involvement and interest, stressing that such meetings foster dialogue and create opportunities to address community issues more effectively.