Զարեհ Սինանյանն Ուկրաինայում հանդիպել է մի շարք հայ գործարարների հետ
Ուկրաինա աշխատանքային այցի առաջին օրվա ընթացքում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «SIMUL FORTES» գործարարների ակումբի անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը և Ազգային ժողովի պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը:
Հանդիպման մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել «Հայկական նախաձեռնություն» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Հայկ Աղվանյանը՝ ներկայացնելով հանդիպման մասնակիցներին և քննարկվելիք հարցերի շրջանակը:
Գործարարների ակումբի փոխնախագահ Վահե Մելիքյանն իր խոսքում կարևորել է հայ-ուկրաինական առևտրային կապերի ամրապնդումը, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ակտիվացումը: Սակայն ըստ գործարարի՝ առկա են մի շարք խոչընդոտներ, որոնք բարդացնում են բիզնես կապերի զարգացումը:
Գործարարներն ընդգծեցին նաև հայկական ազգային բրենդի ստեղծման անհրաժեշտությունը, մարկետինգային ճկունությունն ու համաշխարհային միտումներին համապատասխանությունը, որոնք թույլ կտան արտերկրում հավուր պատշաճի ներկայացնել հայկական արտադրանքը: Առաջարկ հնչեց նաև ստեղծել հայ-ուկրաինական արևտրային պալատ, որը հնարավորություն կընձեռի դյուրինացնել պետությունների միջև գործարար կամուրջների հաստատումը:
Գործարարների ակումբի մյուս փոխնախագահ Ալեքսանդր Փիլոյանը շեշտարդել է Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները, Ուկրաինայում Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության ներկայացումն ու տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումը:
Գործարարները խոսեցին նաև Հայաստանում արևային էներգետիկայի ոլորտում հնարավոր թռիչքային զարգացումների, IT բնագավառում Հայաստանի ձեռքբերումների և ներդրումների մասին:
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորեց գործարարների նման հետաքրքրվածությունը հայրենիքի հանդեպ, գործարար համայնքի միջև առկա համախմբվածությունը, ինչպես նաև շեշտեց խնդիրների և խոչընդոտների վերացման կարևորությունը:

Заре Синанян встретился с армянскими предпринимателями Украины
В первый день своего рабочего визита в Украину Верховный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян встретился с членами бизнес-клуба SIMUL FORTES. На встрече также присутствовали Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Украине Тигран Сейранян и депутат Национального собрания Софья Овсепян.
В начале встречи президент благотворительного фонда ImagineArmeniaАйкАгванян приветствовал участников и представил вопросы, которые предстояло обсудить на встрече.
Вице-президент бизнес-клуба Ваге Меликян в своем выступлении подчеркнул важность укрепления армяно-украинских торговых отношений, активизации товарооборота между двумя странами. Однако, по словам бизнесмена, существует ряд препятствий, мешающих развитию деловых отношений.
Бизнесмены также подчеркнули необходимость создания армянского национального бренда, гибкости маркетинга и соответствия мировым тенденциям, что позволит достойно представить армянскую продукцию за рубежом. Было также предложено создать армяно-украинскую торговую палату, которая будет способствовать установлению деловых мостов между государствами.
Александр Пилоян, другой вице-президент Делового клуба, подчеркнул возможности развития туризма в Армении, повысив осведомленность об Армении в Украине и представив туристическую привлекательность нашей страны.
Бизнесмены также говорили о возможном развитии солнечной энергетики в Армении, достижениях Армении и инвестициях в IT-сферу. Верховный комиссар подчеркнул интерес бизнесменов к родине, сплоченность деловых кругов, а также важность устранения проблем и препятствий.