իԳործականները, Սփյուռքի գործերի գլխավոր Զարեհ Սինանյանի հետ միասին, այցելել են Գյումրի
Սեպտեմբերի 1-ին մեկնարկել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» (iGorts) ծրագրի 2025-2026 թվականների շրջափուլը։ Այս տարի ևս Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում իրենց մասնագիտական գործունեությունն են սկսել 15 երկրից Հայաստան ժամանած 44 սփյուռքահայ մասնագետներ։
Աշխատանքային գործունեությանը զուգահեռ՝ ծրագրի մասնակիցները, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ միասին, կատարել են իրենց առաջին ճանաչողական այցը դեպի Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաք՝ Գյումրի։
Գյումրու ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանում մասնակիցները ծանոթացել են քաղաքի հարուստ պատմությանը, ավանդական արհեստներին, ինչպես նաև Գյումրու հասարակական և մշակութային կյանքի առանձնահատկություններին։ Մասնակիցներն այցելել են նաև ԹՈՒՄՈ, շրջել տարածքում, ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը և կրթական ծրագրերին։

Участники «iGorts» вместе с Главным уполномоченным по делам диаспоры Заре Синаняном посетили Гюмри
1 сентября стартовал программа «iGorts» 2025–2026 годов , реализуемая Офисом главного уполномоченного по делам Диаспоры.
В этом году 44 специалиста армянского происхождения из 15 стран мира начали свою профессиональную деятельность в системе государственного управления Армении.
Параллельно с рабочей деятельностью участники программы вместе с Главным уполномоченным по делам диаспоры Заре Синаняном совершили свою первую ознакомительную поездку в культурную столицу Армении — Гюмри.
В Музее народной архитектуры и городского быта Гюмри участники ознакомились с богатой историей города, традиционными ремёслами, а также с особенностями общественной и культурной жизни Гюмри.
Они также посетили центр TUMO, где осмотрели территорию, познакомились с деятельностью центра и его образовательными программами.