Զբոսաշրջային հաղորդակցության համաշխարհային համաժողով
Հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի կողմից կազմակերպված Զբոսաշրջային հաղորդակցության համաշխարհային համաժողովին և հանդես եկել որպես խոսնակ՝ «Who Shapes the Story? Intercultural Communication, Media Narratives, and the Power to Define a Destination» թեմայով պանելային քննարկմանը։
Համաժողովին ներկա էին նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, «Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամ»-ի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը, ինչպես նաև Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների, կրթական հաստատությունների, մեդիա ոլորտի և զբոսաշրջային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Պանելային քննարկման ընթացքում մասնակիցները անդրադարձել են միջմշակութային հաղորդակցության առանձնահատկություններին, մեդիա նարատիվների ձևավորման գործընթացին և երկրների զբոսաշրջային ընկալումների վրա դրանց ազդեցությանը։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է սփյուռքի ներուժի ներգրավման հնարավորությունները՝ Հայաստանի միջազգային տեսանելիության բարձրացման և զբոսաշրջային հաղորդակցության հզորացման համատեքստում։
Նա ընդգծել է, որ սփյուռքի համայնքներն ու նրանց պատմությունները կարող են դառնալ Հայաստանի զբոսաշրջային պատմության անբաժանելի մասը՝ նպաստելով ոչ միայն երկրի ճանաչելիության աճին, այլև տարբեր մշակույթների միջև կամուրջների ստեղծմանը։

Всемирный форум по туристическим коммуникациям
24 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял участие во Всемирном форуме по туристическим коммуникациям, организованной Комитетом по туризму Республики Армения. В рамках мероприятия он выступил спикером на панельной дискуссии на тему «Who Shapes the Story? Intercultural Communication, Media Narratives, and the Power to Define a Destination» («Кто формирует историю? Межкультурная коммуникация, медийные нарративы и сила в определении образа направления»).
В конференции приняли участие министр экономики Республики Армения Геворг Папоян, председатель Комитета по туризму РА Лусине Геворгян, директор Фонда развития виноградарства и виноделия Армении Заруи Мурадян, а также аккредитованные в Армении послы, представители международных организаций, образовательных учреждений, медиа-структур и туристического сектора.
В ходе панельной дискуссии участники обсудили особенности межкультурной коммуникации, процессы формирования медийных нарративов и их влияние на восприятие стран как туристических направлений.
В своем выступлении Главный уполномоченный Заре Синанян представил возможности вовлечения потенциала диаспоры в повышение международной узнаваемости Армении и развитие туристических коммуникаций.
Он подчеркнул, что диаспоральные общины и их истории могут стать неотъемлемой частью туристического нарратива Армении, способствуя не только укреплению имиджа страны, но и созданию мостов между культурами.