Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Հայ-շվեյցարական հյուրընկալության ակադեմիայի բացման հանդիսավոր արարողությանը
03 Նոյեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նոյեմբերի 1-ին Գյումրիում մասնակցել է Հայ-շվեյցարական հյուրընկալության ակադեմիայի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որտեղ հանդես է եկել ողջույնի խոսքով։
Ակադեմիայի հիմնադիրը շվեյցարահայ բարերար Վահե Գաբրաշն է։ Այս ձեռքբերումը հնարավոր է դարձել ՀՀ կառավարության, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) և մի խումբ առաջադեմ անհատների համագործակցության արդյունքում։
Հյուրանոցային կառավարման ոլորտի կրթության առաջատար միջազգային վարկանիշ ունեցող Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի (EHL) կողմից լիցենզավորված, շվեյցարական կրթական մոդելով մասնագիտական կրթության և ուսուցման ակադեմիան առաջարկում է ուսուցում «Խոհարարական արվեստ», «Ռեստորանային սպասարկում» և «Հյուրանոցային ադմինիստրացիա» ուղղություններով՝ ներգրավելով բարձր որակավորմամբ, փորձառու, վերապատրաստված և հավաստագրված մասնագետ-դասախոսների։
Ընդունելությունը բաց է 18 տարին լրացած անձանց համար, այդ թվում՝ ՄԿՈՒ շրջանավարտների, որոնք ցանկանում են ստանալ միջազգային որակավորում և ձգտում են ստեղծել և զարգացնել առաջատար կարիերա հյուրընկալության ոլորտում։
Ուսուցումը հիմնված է աշխատանքի վրա և իրականացվելու է Գյումրիի «Apricot Grand Hotel Gyumri» հյուրանոցում։

Zareh Sinanyan participated in the official opening ceremony of the Swiss-Armenian Academy of Hospitality in Gyumri
03 November 2025
On November 1, the RA High Commissioner for Diaspora Affairs, Zareh Sinanyan, participated in the official opening ceremony of the Swiss-Armenian Academy of Hospitality in Gyumri, where he delivered welcoming remarks.
The Academy was founded by Swiss-Armenian philanthropist Vahe Gabrache. This achievement became possible through the collaboration of the Government of Armenia, the Armenian General Benevolent Union (AGBU), and a group of forward-thinking individuals.
Licensed by the globally renowned EHL Hospitality Business School in Lausanne — a leading institution in the field of hospitality education — the Academy operates under the Swiss educational model, offering professional training programs in culinary, hospitality, and hotel communication. Courses are taught by highly qualified, experienced, and certified instructors.
Admission is open to individuals aged 18 and older, including VET (vocational education and training) graduates who wish to earn an international qualification and build a successful career in the hospitality industry.
The practice-based training will take place at Apricot Grand Hotel Gyumri, and scholarship opportunities are also available for students.