Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Հայ-շվեյցարական հյուրընկալության ակադեմիայի բացման հանդիսավոր արարողությանը
03 Նոյեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նոյեմբերի 1-ին Գյումրիում մասնակցել է Հայ-շվեյցարական հյուրընկալության ակադեմիայի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որտեղ հանդես է եկել ողջույնի խոսքով։
Ակադեմիայի հիմնադիրը շվեյցարահայ բարերար Վահե Գաբրաշն է։ Այս ձեռքբերումը հնարավոր է դարձել ՀՀ կառավարության, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) և մի խումբ առաջադեմ անհատների համագործակցության արդյունքում։
Հյուրանոցային կառավարման ոլորտի կրթության առաջատար միջազգային վարկանիշ ունեցող Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի (EHL) կողմից լիցենզավորված, շվեյցարական կրթական մոդելով մասնագիտական կրթության և ուսուցման ակադեմիան առաջարկում է ուսուցում «Խոհարարական արվեստ», «Ռեստորանային սպասարկում» և «Հյուրանոցային ադմինիստրացիա» ուղղություններով՝ ներգրավելով բարձր որակավորմամբ, փորձառու, վերապատրաստված և հավաստագրված մասնագետ-դասախոսների։
Ընդունելությունը բաց է 18 տարին լրացած անձանց համար, այդ թվում՝ ՄԿՈՒ շրջանավարտների, որոնք ցանկանում են ստանալ միջազգային որակավորում և ձգտում են ստեղծել և զարգացնել առաջատար կարիերա հյուրընկալության ոլորտում։
Ուսուցումը հիմնված է աշխատանքի վրա և իրականացվելու է Գյումրիի «Apricot Grand Hotel Gyumri» հյուրանոցում։

Заре Синанян в Гюмри принял участие в торжественной церемонии открытия Армяно-швейцарской академии гостеприимства
03 Ноября 2025
1 ноября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян в Гюмри принял участие в торжественной церемонии открытия Армяно-швейцарской академии гостеприимства, где выступил с приветственной речью.
Академия была основана швейцарско-армянским филантропом Ваге Габрашом. Это достижение стало возможным благодаря сотрудничеству Правительства Армении, Всеармянского благотворительного союза (AGBU) и группы прогрессивно мыслящих единомышленников.
Академия профессионального образования и обучения, лицензированная Лозаннской школой гостеприимства (EHL) — ведущим международным учебным заведением в сфере гостиничного менеджмента, — предлагает обучение по направлениям «Кулинарное искусство», «Ресторанное обслуживание» и «Гостиничное администрирование». Образовательный процесс осуществляется с участием высококвалифицированных, опытных, прошедших подготовку и сертифицированных преподавателей-специалистов.
Приём открыт для всех лиц, достигших 18 лет, в том числе выпускников профессиональных учебных заведений, которые желают получить международную квалификацию и стремятся построить и развивать успешную карьеру в сфере гостеприимства.
Обучение основано на практической деятельности и будет проводиться в гостинице «Apricot Grand Hotel Gyumri» в Гюмри.