Զարեհ Սինանյանն առաջին անգամ այցելել է Օդեսայի հայ համայնք
Օդեսայում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի այցին պատրաստվել ու սպասում էին առանձնակի տրամադրությամբ: Հայ համայնքի հետ հանդիպումը զուգորդվեց մշակույթի տան 11 և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հիմնադրման 24-ամյակների տոնական ծրագրով, որտեղ հայկականության մթնոլորտն ապահովեցին մշակույթի տան, կիրակնօրյա հայկական դպրոցի և մանկապարտեզի, վոկալ համույթի, գրական ստուդիայի, երիտասարդական ակումբի սաները:
Զարեհ Սինանյանը նշեց՝ այս այցը ոչ միայն հնարավորություն էր ծանոթանալու համայնքային կառույցների աշխատանքին, այլև տեսնել հրաշալի հայ երիտասարդությանը, մեկ անգամ ևս վստահությամբ լցվել, որ մեր հայությունը, անկախ գտնվելու վայրից, իրոք ամուր և ուժեղ է:
«Ես ինքս լավ հասկանում եմ՝ ինչ է նշանակում սփյուռքում լինել, շարունակել ապրել որպես հայ, չձուլվել: Գիտեմ, որ շատ հաճախ Ուկրաինայի հայ համայնքն իրեն ուշադրությունից դուրս է զգացել, որի համար անկեղծորեն ցավում եմ: Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ դուք միշտ լինելու եք մեր ուշադրության կենտրոնում, հայրենիքը միշտ պատրաստ է օգնել, և այդ օգնությունը երկկողմանի պիտի լինի»,-շեշտել է հանձնակատարը: Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել դպրոցի ուսուցչական անձնակազմին սրտացավ և բարձր մակարդակով տարվող աշխատանքի համար:
«Հայրենիքը ձեզ շատ է սիրում, կարոտում է, միշտ ունեցել է և այժմ էլ ունի ձեր կարիքը, իմացեք, որ դուք միայնակ չեք»,-ամոփոփել է իր խոսքը Զարեհ Սինանյանը:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, Օդեսայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Գևորգ Պետրոսյանը, Օդեսայի հայ համայնքի ղեկավար Սանվել Տիգրանյանը, այլ կառույցների ղեկավարներ, հայ համայնքի մեծաթիվ ներկայացուցիչներ: Հանդիպման ավարտին համայնքի ղեկավարը պագևատրվեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պատվոգրով:

Заре Синанян впервые посетил армянскую общину Одессы
Визит главного уполномоченного по делам диаспоры Заре Синаняна в Одессу совпал с празднованием 11-летия Дома культуры и 24-летия основания церкви Сурб Григор Лусаворич. Встреча с армянской общиной сопровождалась праздничной программой, армянский дух которой обеспечили воспитанники Дома культуры, воскресной армянской школы и детского сада, вокального ансамбля, литературной студии и молодежного клуба.
Заре Синанян отметил, что этот визит дал возможность познакомиться не только с работой общинных структур, но и с прекрасной армянской молодежью, еще раз убедиться, что армянство, независимо от места своего нахождения, действительно крепкое и сильное. “Я и сам хорошо понимаю, что значит жить в диаспоре, и оставаться армянином, не ассимилироваться. Знаю, что армянская община Украины очень часто ощущала себя вне зоны внимания, искренне сожалею по этому поводу. Заверяю Вас, что Вы всегда будете в центре нашего внимания, Родина всегда готова помочь, и эта помощь отныне должна быть двусторонней”, - подчеркнул комиссар. Он поблагодарил и преподавательский коллектив школы за их работу на таком высоком уровне.
“Родина любит Вас, скучает, нуждается в Вас и всегда нуждалась, знайте, что Вы не одиноки”, - сказал Заре Синанян.
На встрече присутствовали также посол РА в Украине Тигран Сейранян, генеральный консул РА в Одессе Геворг Петросян, руководитель армянской общины Одессы Санвел Тигранян, руководители других структур, многочисленные представители армянской общины. В завершение встречи глава общины был награжден Почетной грамотой Офиса главного комиссара по делам диаспоры.