Զարեհ Սինանյան ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին
13 Նոյեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին։
Գլխավոր հանձնակատարը, ողջունելով դեսպանին, բարձր է գնահատել Հայաստան–Իտալիա շարունակական զարգացող հարաբերությունները՝ ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջև բազմամյա ազգային և մշակութային կապի դերը՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում։
Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին, որը մասնակցել էր Գրասենյակի կողմից կազմակերպված 2025 թ. Ազգային երիտասարդական համաժողովին, կիսվել է իր դրական տպավորություններով և բարձր գնահատել հայկական սփյուռքի տարբեր համայնքների համագործակցության խթանմանը միտված համաժողովի օրակարգը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Իտալիա փոխգործակցության օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Զարեհ Սինանյանը և դեսպան Ֆերրանտիին անդրադարձել են երկու երկրների սփյուռքի հետ համագործակցության քաղաքականություններին և առանձնահատկություններին, ինչպես նաև Հայաստան–Իտալիա փոխգործակցության խորացման հնարավորություններին՝ զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի և մի շարք այլ ուղղություններով։
Գլխավոր հանձնակատարը դեսպանին ներկայացրել է Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտը և անդրադարձել Իտալիայում նշանակված հանձնակատարի գործունեությանը։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել համատեղ ջանքերն ի շահ երկու երկրների փոխգործակցության խթանման և միջմշակութային կապերի շարունակական զարգացման։

Заре Синанян принял чрезвычайного и полномочного посла Итальянской Республики в Армении Алессандро Ферранти
13 Ноября 2025
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян 13 ноября принял чрезвычайного и полномочного посла Итальянской Республики в Армении Алессандро Ферранти.
Приветствуя посла, Главный уполномоченный высоко оценил непрерывно развивающиеся отношения между Арменией и Италией, подчеркнув роль многовековых национальных и культурных связей двух народов в развитии двустороннего сотрудничества.
Алессандро Ферранти, принимавший участие в организованной Офисом Армянской молодежной форуме 2025 года, поделился своими положительными впечатлениями и высоко оценил повестку конференции, направленную на содействие сотрудничеству между различными общинами армянской диаспоры.
В ходе встречи собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся повестки дня армяно-итальянского сотрудничества.
Заре Синанян и посол Ферранти затронули темы, связанные с политикой и особенностями взаимодействия с диаспорой в обеих странах, а также возможности углубления армяно-итальянского сотрудничества в сферах туризма, образования, культуры и ряде других направлений.
Главный уполномоченный представил послу Институт уполномоченных по делам диаспоры и рассказал о деятельности уполномоченного, назначенного в Италии.
Стороны выразили готовность продолжить совместные усилия во имя укрепления сотрудничества между двумя странами и дальнейшего развития межкультурных связей.