«Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո անցկացվող համաժամանակյա քննարկումներն ամփոփվել են երաժշտական արվեստի վարպետության դասով
«Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո անցկացվող համաժամանակյա քննարկումներն ամփոփվել են երաժշտական արվեստի վարպետության դասով։
Դասընթացն անցկացվել է երկու փուլով։ Առաջին փուլի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու երաժշտության ստեղծման պատմությանը, ոլորտի արդի միտումներին և առկա մարտահրավերներին։
Բանախոսությունը վարել են Հայաստանի ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի ստեղծագործական խմբի ղեկավար, «Ակունք» ազգագրական համույթի գեղարվեստական ղեկավար, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության վարչության անդամ, կոմպոզիտոր, կոմիտասագետ, խազագետ Արթուր Շահնազարյանը և Ռոման քաղաքի Դուդուկի և կովկասյան երաժշտությունների ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, դուդուկահար Լևոն Չատիկյանը։
• օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանը,
• Մարսելի «Սահակ Մեսրոպ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար, մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Գարիկ Քյուրքչյանը,
• ձայնային պրոդյուսեր, ձայնագրությունների արխիվագետ, «Analog Armenia» նախագծի հիմնադիր Օլիվիա Մելքոնյանը,
• «իԳործ» ծրագրի մասնակից, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի «Տաղանդների ֆոնդ» ծրագրի մասնակից, Հայաստանի պետական ​​սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ​​բաժնի ղեկավար, գեղարվեստական ​​ծրագրերի համակարգող Տաթև Եղիազարյանը ,
• Վիեննայի Երաժշտական ակադեմիայի և Վիեննայի Բեթհովենի անվան կոնսերվատորիայի դաշնամուրային ամբիոնի վարիչ Նարե Արղամանյանը։
Վարպետության դասի երկրորդ մասը անցկացվել է «Կոմիտաս. աղմուկ և ձայներ» խորագրի ներքո։ Հայկ Պետրոսյանը ներկայացրել է Կոմիտասի երաժշտական ժառանգությունը ժամանակակից մեկնաբանությամբ։

Параллельные обсуждения в рамках Форума армянской культуры и искусства, под темой «Платформа культурного диалога», завершились мастер-классом по музыкальному искусству
Параллельные обсуждения в рамках Форума армянской культуры и искусства, под темой «Платформа культурного диалога», завершились мастер-классом по музыкальному искусству.
Занятие состояло из двух этапов. На первом этапе участники имели возможность ознакомиться с историей создания музыки, современными тенденциями в области музыки и существующими вызовами.
Модераторами лекции стали: руководитель творческой группы Национального центра народной музыки и танца Армении, художественный руководитель этнографического ансамбля «Акунк», член правления Союза композиторов Армении, композитор, комитасовед, специалист по хазовой нотации Артур Шахназарян и заведующий кафедрой дудука и кавказской музыки города Роман, профессор, исполнитель на дудуке Левон Чатикян.
• оперный певец Барсег Туманян,
• художественный руководитель хора «Саак Месроп» в Марселе, директор культурного центра Гарик Кюркчян,
• звукорежиссёр, архивист аудиозаписей , основатель проекта Analog Armenia Оливия Мелконян,
• участник программы «iGorts», участник программы «Фонд Талантов» фонда развития «Керон», координатор художественной программы и руководитель художественного отдела Государственного симфонического оркестра Армении Татев Егиазарян,
• заведующий кафедрой фортепиано Венской музыкальной академии и Венского консерватория имени Бетховена Наре Аргаманян.
Вторая часть мастер-класса прошла под заголовком «Комитас: шум и звуки». Aктёр, музыкант, певец и комик Айк Петросян представил музыкальное наследие Комитаса в современном интерпретативном ключе.