Հայ մշակույթի և արվեստի համաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությունն անցկացվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։
Պաշտոնական բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը, համաժողովի համակազմակերպիչ Հայկական մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի անդամները, ինչպես նաև մշակույթի և արվեստի ոլորտի վաստակավոր ներկայացուցիչներ։
Իրենց ելույթներում բանախոսներն ընդգծել են նմանատիպ նախաձեռնությունների կարևորությունը և դրանց շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը։
Նկարիչներ Արթուր Սարյանը, Հրաչյա Յազիչյանը և Լուիզա Գրագատի Հակոբյանը, երեկոյի ողջ ընթացքում ստեղծել են աբստրակտ կտավ նվիրված համաժողովին՝ արտացոլելով գունային ու շարժման լեզվով ստեղծագործական համագործակցության ոգին։
Բացման արարողությանը զուգահեռ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկել է «Streams of Modernity: Diasporan-Armenian Art Beyond Iron Curtain» խորագրով սփյուռքահայ նկարիչների ցուցահանդեսը, որը բաց կլինի երկու շաբաթ։

Торжественная церемония открытия Форума армянской культуры и искусства состоялась в Национальной галерее Армении
Торжественная церемония открытия Форума армянской культуры и искусства состоялась в Национальной галерее Армении.
На официальном открытии с приветственным словом выступили директор Национальной галереи Армении Марина Акобян, члены Совета международной координации армянской культуры и искусства, а также заслуженные представители культуры и искусства. В своих выступлениях докладчики подчеркнули важность таких инициатив и необходимость обеспечения их продолжительности.
Художники Артур Сарян, Грачя Язичян и Луиза Грагати Акопян на протяжении всего вечера создавали абстрактную картину, посвящённую форума, отражая дух творческого сотрудничества через язык цвета и движения.
Параллельно с церемонией открытия в Национальной галерее Армении начала свою работу выставка «Streams of Modernity: Diasporan-Armenian Art Beyond Iron Curtain», которая будет открыта в течение двух недель.