Նոյեմբերի 21-ին համաժողովի օրակարգը եզրափակվել է «Մշակութային նախագծերի ձևավորում և իրականացում» թեմայով մասնագիտական աշխատաժողովով
Նոյեմբերի 21-ին համաժողովի օրակարգը եզրափակվել է «Մշակութային նախագծերի ձևավորում և իրականացում» թեմայով մասնագիտական աշխատաժողովով։
Աշխատաժողովի ընթացքում մշակվել են նոր գաղափարներ և մոդելներ, կիրառվել է «խնդիր–լուծում–ազդեցություն» մեթոդաբանական մոտեցումը՝ նախագծային գաղափարների վրա գործնական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով։
Գործնական աշխատանքներին զուգահեռ ներկայացվել են նաև մշակութային նախագծերի ներդրումային մոտեցումները, ֆինանսավորման աղբյուրների որոնման հնարավոր ուղիները, ինչպես նաև իրականացվել է հնարավոր գործընկերների քարտեզագրում՝ նախագծերն առավել կայուն և իրագործելի դարձնելու նպատակով։
Աշխատաժողովը վարել են «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի փոխնախագահ Մարի Վարգնիե Լաշը և «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի փոխնախագահ Լիանա Բաբայանը:
Բանախոսն էր Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Ֆրանսիայում, «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի նախագահ, արդյունաբերական աքսելերատոր ծրագրերի «C2IME» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Անդրե Ներսիեն:

21 ноября Форум завершился профессиональным воркшопом на тему «Формирование и реализация культурных проектов»
21 ноября Форум завершился профессиональным воркшопом на тему «Формирование и реализация культурных проектов».
В ходе воркшопа были разработаны новые идеи и модели, использован методологический подход «проблема-решение-воздействие» для практической работы над проектными концепциями.
Помимо практической работы, также были представлены инвестиционные подходы к культурным проектам, возможные пути поиска источников финансирования, а также проведено картографирование потенциальных партнеров для того, чтобы сделать проекты более устойчивыми и осуществимыми.
Воркшоп вели Мари Варнье Лак и Лиана Бабаян, вице-президенты ассоциации «Армянская диаспора региона Гранд-Эст».
Спикером был уполномоченный по делам диаспоры во Франции, президент ассоциации «Армянская диаспора региона Гранд-Эст», генеральный директор акселератора промышленных проектов и программ C2IME Андре Нерсие.