Նոյեմբերի 21-ին համաժողովի օրակարգը եզրափակվել է «Մշակութային նախագծերի ձևավորում և իրականացում» թեմայով մասնագիտական աշխատաժողովով
Նոյեմբերի 21-ին համաժողովի օրակարգը եզրափակվել է «Մշակութային նախագծերի ձևավորում և իրականացում» թեմայով մասնագիտական աշխատաժողովով։
Աշխատաժողովի ընթացքում մշակվել են նոր գաղափարներ և մոդելներ, կիրառվել է «խնդիր–լուծում–ազդեցություն» մեթոդաբանական մոտեցումը՝ նախագծային գաղափարների վրա գործնական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով։
Գործնական աշխատանքներին զուգահեռ ներկայացվել են նաև մշակութային նախագծերի ներդրումային մոտեցումները, ֆինանսավորման աղբյուրների որոնման հնարավոր ուղիները, ինչպես նաև իրականացվել է հնարավոր գործընկերների քարտեզագրում՝ նախագծերն առավել կայուն և իրագործելի դարձնելու նպատակով։
Աշխատաժողովը վարել են «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի փոխնախագահ Մարի Վարգնիե Լաշը և «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի փոխնախագահ Լիանա Բաբայանը:
Բանախոսն էր Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Ֆրանսիայում, «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի նախագահ, արդյունաբերական աքսելերատոր ծրագրերի «C2IME» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Անդրե Ներսիեն:

On November 21, the Forum concluded with a professional workshop on “Cultural Representation Projects: From Idea to Implementation”
On November 21, the Forum concluded with a professional workshop on “Cultural Representation Projects: From Idea to Implementation.”
During the workshop, participants developed new ideas and models, applying the “Challenge–Solution–Impact” methodological approach to work practically on project concepts.
In parallel with the practical exercises, the workshop also covered investment strategies for cultural projects, approaches to identifying funding sources, and mapping potential partners to enhance project sustainability and feasibility.
The workshop was moderated by Marie Wargnier Lach and Liana Babayan, Vice Presidents of the Association Diaspora Arménienne du Grand Est.
The main speaker was André Nersier, Commissioner for Diaspora Affairs in France; President of the Association Diaspora arménienne du Grand Est; CEO of C2IME, an industrial accelerator program.