Ավարտվեց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Հայկական մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի համագործակցությամբ կազմակերպված Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովը
Ավարտվեց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Հայկական մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի համագործակցությամբ կազմակերպված Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովը։
35 երկրներից ժամանած 250 մշակութային գործիչներ երկու օր հայրենիքում մասնակցեցին ոլորտային պանելային քննարկումների, թեմատիկ աշխատաժողովների, սեմինարների, հնարավորություն ունեցան կիսվելու իրենց փորձառությամբ և կատարած աշխատանքով, քննարկելու ոլորտային փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև մշակելու Հայաստանի և հայ մշակույթի ու արվեստի՝ միջազգային հարթակներում ճանաչելիության բարձրացման ուղիները:
Երեք պանելային քննարկումների և վեց թեմատիկ աշխատաժողովների ընթացքում անդրադարձան մշակութային քաղաքականության արդի միտումներին, մշակութային դիվանագիտության նորարարական գործիքներին, ինչպես նաև արվեստի և մշակույթի զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարություններին։
Համաժողովը համախմբող հարթակ դարձավ Հայաստանի և սփյուռքի միջև մշակութային համագործակցության շարունակական զարգացման, հայ արվեստագետների փոխճանաչելիության ընդլայնման, սփյուռքի մասնագետների ներգրավմամբ մշակութային քաղաքականության ձևավորման ու իրականացման, ինչպես նաև հայկական արվեստի և մշակույթի միջազգային ներկայացման և առաջմղման համար։
Երկօրյա համաժողովը եզրափակվեց մշակութային և ճանաչողական երեկոյով, որտեղ մասնակիցներին և հյուրերին ներկայացվեց միջնադարյան ոճով ստեղծված հայկական հագուստների ցուցադրություն-դեֆիլե, անցկացվեց հայկական խոհանոցի ճաշատեսակների պատրաստման վարպետության դաս, ինչպես նաև ազգային երաժշտական և պարային կատարումներ։

Завершился Форум армянской культуры и искусства, организованный Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения совместно с Международным координационным советом армянско
Завершился Форум армянской культуры и искусства, организованный Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения совместно с Международным координационным советом армянской культуры и искусства.
В течение двух дней 250 культурных деятелей из 35 стран участвовали в отраслевых панельных дискуссиях, тематических воркшопах и семинарах. Участники делились опытом и проектами, обсуждали пути расширения профессионального сотрудничества и разрабатывали подходы к повышению международной узнаваемости Армении, её культуры и искусства.
В рамках трёх панельных дискуссий и шести тематических семинаров были рассмотрены современные тенденции культурной политики, инновационные инструменты культурной дипломатии и долгосрочные стратегии развития культурной сферы.
Форум стал важной объединяющей платформой для укрепления связей между Арменией и диаспорой, содействия устойчивому развитию культурного сотрудничества, повышения взаимной узнаваемости армянских деятелей искусства, а также вовлечения представителей диаспоры в процессы формирования и реализации культурной политики. Значительное внимание уделялось и вопросам продвижения армянской культуры на международной арене.
Двухдневная программа завершилась культурно-познавательным вечером, в ходе которого гости увидели показ-дефиле армянских костюмов в средневековом стиле, приняли участие в мастер-классе по приготовлению блюд армянской кухни и наслаждались выступлениями, сопровождавшимися национальной музыкой и танцами.