Զարեհ Սինանյանը Մոլդովա կատարած աշխատանքային այցի երկրորդ օրը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Մոլդովա կատարած աշխատանքային այցի երկրորդ օրը հանդիպել է Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահ՝ Իգոր Գրոսուի, ՄՀ Միջէթնիկական հարաբերությունների գործակալության տնօրեն Վյաչեսլավ Ռյաբչինսկիի, և ՄՀ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Զարեհ Սինանյանը Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահ Իգոր Գրոսուի հետ հանդիպման սկզբում շնորհավորել է վերջինիս՝ ընտրություններում հաղթանակի առթիվ, և ընդգծել Հայաստան-Մոլդովա հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը։
ՄՀ Խորհրդարանի նախագահ Իգոր Գրոսուն շնորհակալություն է հայտնել գլխավոր հանձնակատարին Մոլդովա կատարած այցի համար և ընդգծել այցի կարևորությունը երկու երկրների միջև սփյուռքյան համայնքների հետ կապերի ամրապնդման և հայրենադարձությանը միտված նախաձեռնությունների փորձի փոխանակման, ինչպես նաև երկկողմ փոխգործակցության սերտացման համատեքստում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Մոլդովա հարաբերությունների սերտացմանը, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Նույն օրը Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև Մոլդովայի Հանրապետության Միջէթնիկական հարաբերությունների գործակալության տնօրեն Վյաչեսլավ Ռյաբչինսկիին:
Հանդիպման ընթացքում Վյաչեսլավ Ռյաբչինսկին ներկայացրել է Մոլդովայի Հանրապետության ազգային փոքրամասնությունների վերաբերյալ տվյալները և նշել, որ նրանք կազմում են բնակչության շուրջ 14%-ը: Համաձայն տարբեր գնահատականների՝ Մոլդովայում հայկական համայնքի թիվը կազմում է շուրջ 10 հազար մարդ։
Քննարկման առանցքում է եղել Գործակալության ենթակայության ներքո գործող Կոորդինացիոն խորհրդի աշխատանքներում Մոլդովայում գործող բոլոր հայկական համայնքային կառույցների ներգրավվածության հնարավորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ազգային փոքրամասնությունների՝ երկրում լեզվին առնչվող քաղաքականությունների մշակման մասնակցությանն ու ներգրավվածությանը:
Զարեհ Սինանյանը և Վյաչեսլավ Ռյաբչինսկին քննարկել են նաև հայ համայնքի կյանքի ակտիվացմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ հայկական ֆուտբոլային թիմերի ստեղծման և համայնքային մարզական մրցաշարերի անցկացման հնարավորությունները։
Հատուկ անդրադարձ է կատարվել Մոլդովայում հայկական պատմական ժառանգության պահպանմանն ուղղված հարցերին:
Վյաչեսլավ Ռյաբչինսկին զրույցի ընթացքում հայտնել է Մոլդովայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու նաև Ուկրաինայի հայ համայնքին:
Գլխավոր հանձնակատարի երկօրյա այցը Մոլդովա եզրափակվել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումով, որի ընթացքում համայնքին են ներկայացվել Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
Հանդիպման ավարտին տեղի է ունեցել հարց ու պատասխան, որի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը պատասխանել է համայնքի ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին ՀՀ քաղաքացիության ստացման ընթացակարգերին, սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստմանը, հայկական դպրոցների համար ուսումնական գրքերի տրամադրմանը, ինչպես նաև Հայաստանում իրականացվող այլ ծրագրերի և միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվությանը։

Во второй день рабочего визита в Молдову главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян
Во второй день рабочего визита в Молдову главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с председателем парламента Молдовы Игорем Гросу, директором Агентства межэтнических отношений Вячеславом Рябчинским, а также с представителями армянской общины Молдовы.
В начале встречи с председателем парламента Молдовы Игорем Гросу Заре Синанян поздравил его с победой на выборах и подчеркнул важность развития отношений между Арменией и Молдовой.
Председатель парламента Игорь Гросу, в свою очередь, поблагодарил Главного уполномоченного за визит и отметил его значимость в контексте укрепления связей с диаспорскими общинами двух стран, обмена опытом в вопросах репатриации, а также углубления двустороннего сотрудничества.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся укрепления армяно-молдавских отношений и расширения сотрудничества по различным направлениям.
В тот же день Заре Синанян также встретился с директором Агентства межэтнических отношений Республики Молдова Вячеславом Рябчинским.
В ходе встречи Вячеслав Рябчинский представил ключевые данные о национальных меньшинствах Молдовы, которые составляют около 14% населения. По разным оценкам, численность армянской общины в стране достигает примерно 10 тысяч человек.
В центре обсуждения была возможность вовлечения всех действующих армянских общественных структур Молдовы в работу Координационного совета при Агентстве.
Была также затронута тема участия национальных меньшинств в разработке языковой политики страны.
Заре Синанян и Вячеслав Рябчинский обсудили широкий спектр вопросов, направленных на активизацию общинной жизни, включая создание армянских футбольных команд и проведение спортивных турниров.
Отдельное внимание было уделено вопросам сохранения армянского исторического наследия в Молдове.
Во время беседы Вячеслав Рябчинский также выразил готовность Молдовы оказать содействие армянской общине Украины.
Двухдневный визит главного уполномоченного в Молдову завершился встречей с представителями армянской общины, в ходе которой были представлены программы и инициативы, реализуемые Офисом.
В завершение встречи главный уполномоченный ответил на вопросы, касающиеся процедур получения гражданства Республики Армения, переподготовки учителей диаспоры, предоставления учебников для армянских школ, а также другой информации о реализуемых в Армении программах и мероприятиях.