ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Վաշինգտոնում
Դեկտեմբերի 9-ին ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է Ամերիկայի Հայկական Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունիի և Համագումարի Կոնգրեսի հետ հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Ամերիկայի Հայկական Համագումարի գործունեությանը, ինչպես Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանն ուղղված նախաձեռնություններին ու համագործակցության նոր հնարավորություններին։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը վերահաստատել է Գրասենյակի պատրաստակամությունը՝ աշխատելու սփյուռքի այն բոլոր կազմակերպությունների և անհատների հետ, ովքեր ցանկանում են ներդրում ունենալ Հայաստանի զարգացման և հզորացման գործընթացներում։ Նա ընդգծել է, որ սփյուռքի ներգրավվածությունը պետք է դառնա առավել համակարգված ու նպատակային։
Նույն օրը, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատանը, Զարեհ Սինանյանը դեսպան Նարեկ Մկրտչյանի հետ միասին հանդիպել է Վաշինգտոնի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելով Գրասենյակի կարճաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակները, ներկայիս առաջնահերթությունները և ծրագրերը։ Գլխավոր հանձնակատարը պատասխանել է ներկաների հարցերին՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ում հայ համայնքի ներուժի առավել թիրախային ներգրավմանը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության օրակարգին ու երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին առնչվող մի շարք հարցերի։
Դեկտեմբերի 10-ին Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարան, որտեղ պրոֆեսոր Խաչիկ Մուրադյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել է գրադարանում պահվող պատմամշակութային հարուստ ժառանգությանը՝ եզակի ձեռագրերին, պատմական փաստաթղթերին և արժեքավոր ցուցանմուշներին։

Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян находится с рабочим визитом в Вашингтоне
9 декабря в рамках визита в США главный уполномоченный встретился в Вашингтоне с исполнительным директором Армянской ассамблеи Америки Брайаном Ардуни и директором по взаимодействию с Конгрессом Мариам Халоян. Во встрече также принял участие посол Республики Армения в США Нарек Мкртчян.
В ходе встречи стороны обсудили деятельность Американского армянского собрания, инициативы, направленные на укрепление отношений с Арменией, а также новые возможности для сотрудничества.
Главный уполномоченный подтвердил готовность Офиса к конструктивному сотрудничеству со всеми организациями и отдельными представителями диаспоры, заинтересованными в укреплении и развитии Республики Армения. Он подчеркнул, что участие диаспоры должно быть более системным, координированным.
В тот же день в Посольстве Армении в США Заре Синанян вместе с послом Нареком Мкртчяном встретился с представителями армянской общины Вашингтона, представив краткосрочные и долгосрочные цели Офиса, текущие приоритеты и программы. Главный уполномоченный ответил на вопросы участников, коснувшись более целевого вовлечения потенциала армянской общины США, а также ряда вопросов, касающихся повестки правительства РА и текущих реформ в стране.
10 декабря главный уполномоченный посетил Библиотеку Конгресса США, где в сопровождении профессора Хачика Мурадяна ознакомился с богатым историко-культурным наследием, хранящимся в библиотеке, включая уникальные рукописи, исторические документы и ценные экспонаты.