ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Բուլղարիայի Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևոր սպասավոր Տեր Արմեն քահանա Մելքոնյանին
22 Դեկտեմբերի 2025
Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Բուլղարիայի Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևոր սպասավոր Տեր Արմեն քահանա Մելքոնյանին։
Հանդիպման ընթացքում Տեր Արմեն քահանան շնորհակալություն է հայտնել Գլխավոր հանձնակատարին Բուլղարիա կատարած այցի և տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպումների համար։ Նա ընդգծել է, որ այցը մեծ կարևորություն է ունեցել համայնքի համար՝ հատկապես տեղի հայ բնակչությանը հուզող մի շարք հարցերի բարձրաձայնման և քննարկման տեսանկյունից։
Զարեհ Սինանյանն ու Տեր Արմեն քահանան քննարկել են համայնքային կյանքի զարգացման հնարավոր ուղիները, երիտասարդների ներգրավումը մշակութային և կրթական ծրագրերում, ինչպես նաև համայնքի համախմբմանն ուղղված համատեղ նախաձեռնություններն ու համագործակցության հեռանկարները։
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները վերահաստատել են Հայ առաքելական եկեղեցու առանցքային դերը հայ ժողովրդի կյանքում, մասնավորապես՝ Սփյուռքում՝ որպես ազգային ինքնության, հոգևոր արժեքների և հայապահպանության կարևոր հիմնասյուն։

Заре Синанян принял духовного служителя Армянской Апостольской церкви в Болгарии — тер Армена Мелконяна
22 Декабря 2025
22 декабря главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял духовного служителя Армянской Апостольской церкви в Болгарии — тер Армена Мелконяна.
В ходе встречи тер Армен выразил благодарность главному уполномоченному за визит в Болгарию и за содержательные и эффективные встречи с представителями местной армянской общины. Он подчеркнул, что визит имел большое значение для общины, особенно с точки зрения поднятия и обсуждения ряда актуальных вопросов, волнующих местное армянское население.
Заре Синанян и тер Армен обсудили возможные пути развития общинной жизни, вовлечение молодежи в культурные и образовательные программы, а также совместные инициативы, направленные на консолидацию общины и перспективы дальнейшего сотрудничества.
В завершение встречи собеседники подтвердили ключевую роль Армянской Апостольской церкви в жизни армянского народа, в частности в диаспоре, как важнейшей опоры национальной идентичности, духовных ценностей и сохранения армянства.