ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի շնորհավորական խոսքը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ։
2025 թվականը Հայաստանի համար նշանակալի էր միաժամանակ մի քանի ռազմավարական ուղղություններով արձանագրված առաջընթացով։ Տարվա ընթացքում շարունակվել են պետական կառավարման, տնտեսության, կրթության և ինստիտուցիոնալ զարգացմանն ուղղված բարեփոխումները՝ միտված ավելի կայուն, արդյունավետ և կանխատեսելի պետության կառուցմանը։
Խաղաղության օրակարգի շրջանակում իրականացված քաղաքական և դիվանագիտական քայլերը վերահաստատեցին Հայաստանի հանձնառությունը՝ տարածաշրջանում արժանապատիվ և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Այս գործընթացները նպաստում են անվտանգ միջավայրի ձևավորմանը, ներդրումային վստահության ամրապնդմանը և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը:
Խաղաղությունն ու բարեփոխումները փոխկապակցված են տնտեսական աճի, տարածաշրջանային համագործակցության և մարդկանց կյանքի որակի բարելավման հետ։ Զարգացող ենթակառուցվածքները, կրթական և տեխնոլոգիական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը ձևավորում են այն ներկան, որի վրա կառուցվում է Հայաստանի բարեկեցիկ ապագան։
Այս համատեքստում սփյուռքի ներգրավվածությունը ունի առանցքային նշանակություն։ Սփյուռքը Հայաստանի համար ոչ միայն մեր պատմական հիշողությունն ու մշակութային ինքնությունն է, այլև վստահելի գործընկեր՝ իր գիտելիքով, փորձով և նախաձեռնությամբ։ Միևնույն ժամանակ, մեզ համար կարևոր է, որ յուրաքանչյուր սփյուռքահայ զգա պետության շարունակական ուշադրությունն ու աջակցությունը։ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է աջակցել սփյուռքին թե՛ համայնքներում իրականացվող ծրագրերի, թե՛ Հայաստանում ապրելու, աշխատելու, ներդրումներ կատարելու կամ գործունեություն սկսելու գործընթացներում։
Մեր առաքելությունն է ստեղծել բաց և վստահելի միջավայր, որտեղ սփյուռքի ներուժը բնական կերպով կներառվի Հայաստանի զարգացման օրակարգում, իսկ յուրաքանչյուր նախաձեռնություն կստանա գործընկերային և պետական աջակցություն։
Վստահ եմ, որ համատեղ, հետևողական և երկարաժամկետ մտածողությամբ աշխատանքի շնորհիվ կկարողանանք արձանագրել նոր հաջողություններ, արդյունավետ արձագանքել առկա մարտահրավերներին և ձևավորել խաղաղ, զարգացող ու բարեկեցիկ Հայաստան՝ որպես ներկա իրականություն և ապագայի հստակ տեսլական։
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն անհատներին, կազմակերպություններին և կառույցներին, որոնք իրենց մասնակցությամբ և պատասխանատվությամբ նպաստում են Հայաստանի խաղաղությանը, Հայաստան–սփյուռք հարաբերությունների զարգացմանը և համահայկական համերաշխության ամրապնդմանը։

Поздравление главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняна
От имени офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА и от себя лично сердечно поздравляю вас с наступающим Новым годом и Рождеством.
2025 год был знаменательным для Армении благодаря прогрессу, достигнутому одновременно по нескольким стратегическим направлениям. В течение всего года продолжались реформы, направленные на совершенствование государственного управления, экономики, образования и институционального развития, с целью построения более стабильного, эффективного и предсказуемого государства.
Предпринятые в рамках мирной повестки дня политические и дипломатические шаги подтвердили приверженность Армении к установлению достойного и долгосрочного мира в регионе. Эти процессы способствуют созданию безопасной среды, укреплению доверия инвесторов и расширению экономических
возможностей.
Мир и реформы взаимосвязаны с экономическим ростом, региональным сотрудничеством и улучшением качества жизни людей. Развивающиеся инфраструктуры, образовательные и технологические инициативы, а также шаги, направленные на улучшение бизнес-среды, формируют настоящее, на котором строится процветающее будущее Армении.
В этом контексте вовлечение диаспоры имеет ключевое значение. Для Армении диаспора является не только хранительницей исторической памяти и культурной идентичности, а также надежным партнером, вносящим вклад своими знаниями, опытом и инициативой. В то же время для нас важно, чтобы каждый армянин из диаспоры чувствовал постоянное внимание и поддержку государства. Республика Армения готова оказывать всестороннюю поддержку диаспоре как в реализации программ в общинах, так и в вопросах адаптации, инвестирования, а также начала профессиональной или предпринимательской деятельности в Армении.
Наша миссия - создать открытую и надежную среду, в которой потенциал диаспоры естественным образом будет включен в повестку развития Армении, а каждая инициатива получит партнерскую и государственную поддержку.
Я убежден,, что благодаря совместной, последовательной и долгосрочной работе мы сможем достичь новых успехов, эффективно ответить на существующие вызовы и сформировать мирную, развивающуюся и процветающую Армению — как реальность сегодняшнего дня и как четкое видение будущего.
Выражаю искреннюю признательность всем лицам, организациям и структурам, чья приверженность общему делу способствует укреплению мира в Армении, развитию отношений «Армения – Диаспора» и усилению всеармянского единства.
Желаю всем нам, чтобы наступающий Новый год был наполнен миром, крепким здоровьем и новыми достижениями.