ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի շնորհավորական խոսքը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ։
2025 թվականը Հայաստանի համար նշանակալի էր միաժամանակ մի քանի ռազմավարական ուղղություններով արձանագրված առաջընթացով։ Տարվա ընթացքում շարունակվել են պետական կառավարման, տնտեսության, կրթության և ինստիտուցիոնալ զարգացմանն ուղղված բարեփոխումները՝ միտված ավելի կայուն, արդյունավետ և կանխատեսելի պետության կառուցմանը։
Խաղաղության օրակարգի շրջանակում իրականացված քաղաքական և դիվանագիտական քայլերը վերահաստատեցին Հայաստանի հանձնառությունը՝ տարածաշրջանում արժանապատիվ և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Այս գործընթացները նպաստում են անվտանգ միջավայրի ձևավորմանը, ներդրումային վստահության ամրապնդմանը և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը:
Խաղաղությունն ու բարեփոխումները փոխկապակցված են տնտեսական աճի, տարածաշրջանային համագործակցության և մարդկանց կյանքի որակի բարելավման հետ։ Զարգացող ենթակառուցվածքները, կրթական և տեխնոլոգիական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը ձևավորում են այն ներկան, որի վրա կառուցվում է Հայաստանի բարեկեցիկ ապագան։
Այս համատեքստում սփյուռքի ներգրավվածությունը ունի առանցքային նշանակություն։ Սփյուռքը Հայաստանի համար ոչ միայն մեր պատմական հիշողությունն ու մշակութային ինքնությունն է, այլև վստահելի գործընկեր՝ իր գիտելիքով, փորձով և նախաձեռնությամբ։ Միևնույն ժամանակ, մեզ համար կարևոր է, որ յուրաքանչյուր սփյուռքահայ զգա պետության շարունակական ուշադրությունն ու աջակցությունը։ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է աջակցել սփյուռքին թե՛ համայնքներում իրականացվող ծրագրերի, թե՛ Հայաստանում ապրելու, աշխատելու, ներդրումներ կատարելու կամ գործունեություն սկսելու գործընթացներում։
Մեր առաքելությունն է ստեղծել բաց և վստահելի միջավայր, որտեղ սփյուռքի ներուժը բնական կերպով կներառվի Հայաստանի զարգացման օրակարգում, իսկ յուրաքանչյուր նախաձեռնություն կստանա գործընկերային և պետական աջակցություն։
Վստահ եմ, որ համատեղ, հետևողական և երկարաժամկետ մտածողությամբ աշխատանքի շնորհիվ կկարողանանք արձանագրել նոր հաջողություններ, արդյունավետ արձագանքել առկա մարտահրավերներին և ձևավորել խաղաղ, զարգացող ու բարեկեցիկ Հայաստան՝ որպես ներկա իրականություն և ապագայի հստակ տեսլական։
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն անհատներին, կազմակերպություններին և կառույցներին, որոնք իրենց մասնակցությամբ և պատասխանատվությամբ նպաստում են Հայաստանի խաղաղությանը, Հայաստան–սփյուռք հարաբերությունների զարգացմանը և համահայկական համերաշխության ամրապնդմանը։

New Year speech from RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan
On behalf of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, I extend my warmest wishes for a Merry Christmas and Happy New Year.
2025 was a significant year for Armenia, marked by progress across several strategic priorities. Throughout the year, reforms aimed at improving public administration, the economy, education, and institutional development continued, with the goal of building a more effective and dependable state.
The political and diplomatic strides undertaken within the framework of the peace agenda have reaffirmed Armenia’s commitment to achieving a dignified and lasting peace in the region. These efforts contribute to fostering security and stability, strengthening investor confidence, and expanding economic opportunities.
Peace and reforms are closely linked to economic growth, regional cooperation, and improvements in quality of life. Investments in infrastructure, education, and technology, along with efforts to improve the business climate, are shaping the present and laying the foundations for Armenia’s prosperous future.
In this context, the engagement of the Diaspora remains essential. For Armenia, the Diaspora is not only a custodian of our cultural identity and heritage, but also a trusted partner that contributes expertise, experience, and valuable perspectives. At the same time, it is important to us that every Armenian in the Diaspora feels the State’s continued commitment and support.
The Republic of Armenia stands ready to support Diaspora communities both in locally implemented initiatives and in processes related to residence, employment, investment, or undertaking projects in Armenia.
Our mission is to foster an inclusive and transparent environment in which the Diaspora’s potential is naturally integrated into Armenia’s development agenda, and where every initiative receives partnership-based and state support.
I am confident that through joint, consistent, and long-term efforts, we will achieve new successes, respond effectively to existing challenges, and shape a peaceful and prosperous Armenia, both as a present reality and as a clear vision for the future.