Մեկնարկել է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցն ԱՄՆ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Լոս Անջելեսում նա մասնակցել է Հայ-ամերիկյան թանգարանի գալա-երեկույթին, եղել է գլխավոր բանախոսներից մեկը:
Իր ելույթում Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ քաջ ծանոթ է Հայ-ամերիկյան թանգարանի անցած ուղուն, որի մասնակիցն է եղել նաև ինքը: «Կարծես երեկ էր, երբ առաջին անգամ հանդիպեցի թանգարանի նորաստեղծ հանձնաժողովի հետ, քննարկեցինք թանգարանի տեսլականը, խորհուրդն ու անհրաժեշտությունը: Այսօր Ամերիկայի հայ համայնքն ավելի քան երբևէ մոտ է թանգարանի ստեղծմանը, թանգարան, որն ամերիկյան հանրությանը կներկայացնի Միացյալ Նահանգներում հայերի պատմությունը, հայ համայնքի հսկայական ներդրումը երկրի կյանքում, մշակույթի, գիտության և այլ բնագավառներում: Այսօր հայ ժողովուրդն իր անբաժանելի երկու բաղկացուցիչ մասերով առաջ է շարժվում ավելի վստահորեն, քան երբևէ մեր ժամանակակից պատմության ընթացքում: Ունենալ հզոր Հայաստան նշանակում է ունենալ հզոր սփյուռք»,-ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը: Հանձնակատարը շեշտել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին զուգահեռ՝ սփյուռքի տարբեր համայնքներում շարունակվում է ուծացման ու տարրալուծման գործընթացը, և հաջորդ տարիները և՛ Հայաստանից, և՛ սփյուռքից պահանջելու են ուժերի լարում և համատեղ գործողությունների ծրագրի իրականացում, որպեսզի դանդաղեցվի և կասեցվի ձուլման գործընթացը:
«Սակայն ամեն ինչ գորշ և բացասական չէ, տեղ-տեղ այս մտահոգիչ պատկերն ընդհատվում է հույսի և հայապահպանման բացառիկ դրսևորումներով: Դրանցից մեկը, թերևս, այս տարի Գլենդելում Հայ-ամերիկյան թանգարանի և մշակութային կենտրոնի հիմնադրումն է: Թանգարանը ոչ միայն հայոց պատմության մատուցման մեկ հարթակ է, այլ նաև կրթական կենտրոն, որը կարևոր դեր է կատարելու հայապահպանման գործում: Ցանկացած քայլ, որը միտված է սփյուռքի ամրապնդմանը, նաև ամրապնդում է Հայաստանը»,-հավելել է Գլխավոր հանձնակատարը և ուրախություն հայտնել, որ այս թանգարանով հայությունը ևս մեկ անգամ երկարատև դրոշմ կթողնի ամերիկյան մշակույթի վրա:
Ելույթի ավարտին Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել թանգարանի բոլոր բարերարներին, Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Գավըն Նյուսըմին և սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոյին այն հսկայական դերի համար, որ նրանք ունեն թանգարանի ստեղծման մեջ:
Տարեկան ամփոփիչ միջոցառմանը ներկա էին հայ համայնքի անդամներ, քաղաքային և նահանգային իշխանությունների ներկայացուցիչներ և այլք:

Начался рабочий визит Заре Синаняна в США
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян с рабочим визитом находится в Соединенных Штатах Америки. В Лос-Анджелесе он принял участие в гала-вечере Армяно-американского музея, был одним из главных докладчиков.
В своем выступлении главный уполномоченный отметил, что он хорошо знаком с путем, пройденным Армяно-американским музеем, который прошел и он сам. “Как будто это было вчера, когда я впервые встретился с членами новосозданной комиссии музея, мы обсудили видение, значение и необходимость музея. Сегодня армянская община Америки более чем когда-либо близка к созданию музея, который представит американской общественности историю армян в Соединенных Штатах, огромный вклад армянской общины в жизнь страны, в культуру, науку и другие сферы. Сегодня армянский народ движется вперед увереннее, чем когда-либо за всю нашу современной истории. Иметь мощную Армению означает иметь мощную диаспору”, - подчеркнул Заре Синанян. Он подчеркнул, что параллельно с проводимыми в Армении реформами в разных общинах диаспоры продолжается процесс ассимиляции и расслоения, и в последующие годы от Армении и от диаспоры потребуется напряжение сил и осуществление программы совместных действий, чтобы замедлить и остановить процесс ассимиляции.
“Однако, не все так серо и отрицательно, местами эта тревожную картину прорывают исключительные проявления надежды и сохранения армянства. Одним из них, пожалуй, является создание в этом году Армяно-американского музея и культурного центра в Глендейле. Музей - не только площадка для представления армянской истории, но и образовательный центр, который будет играть важную роль в деле сохранения армянства. Любой шаг, направленный на укрепление диаспоры, укрепляет и Армению”, - добавил главный уполномоченный и выразил радость, что этот музей очередной вклад армянства в американскую культуру.
В конце выступления Заре Синанян поблагодарил всех меценатов музея, губернатора Калифорнии Гавена Ньюсима и сенатора Энтони Портантино за огромную роль, которую они играют в создании музея.
На итоговом ежегодном мероприятии присутствовали члены армянской общины, представители городских и областных властей и другие.