Զարեհ Սինանյանը տեսահանդիպում է ունեցել Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի Քաղաքացիների և սփյուռքի կազմակերպությունների հարցերով տնօրինության ղեկավար Ամր Ալժուայլիի հետ
26 Փետրվարի 2026
Փետրվարի 25-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը տեսահանդիպում է ունեցել Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի Քաղաքացիների և սփյուռքի կազմակերպությունների հարցերով տնօրինության ղեկավար Ամր Ալժուայլիի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Եթովպիայի Դաշնային Դեմոկրատական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Աֆրիկյան միությունում ՀՀ մշտական դիտորդ և ներկայացուցիչ Սահակ Սարգսյանը։
Տեսահանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ առանձնացնելով սփյուռքի ոլորտում երկկողմ փոխգործակցության խթանման գործնական մեխանիզմները։ Ընդգծվել է հայկական և աֆրիկյան սփյուռքյան համայնքների միջև կապերի ամրապնդման կարևորությունը՝ գլոբալ հարթակում փոխգործակցության նոր հնարավորությունների ձևավորման նպատակով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպմանը և երկու կառույցների կողմից իրականացվող միջոցառումներին փոխադարձ մասնակցությանը։ Մասնավորապես քննարկվել է «Հայաստան–Սփյուռք» համաժողովին, ինչպես նաև Աֆրիկյան միության կողմից կազմակերպվող՝ սփյուռքին նվիրված համաժողովներին և սեմինարներին մասնակցության հարցը։
Կողմերը կարևորել են համագործակցության իրավական հիմքերի ձևավորումը՝ դիտարկելով հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացման հնարավորությունները, այդ թվում՝ փոխըմբռնման հուշագրի կամ այլ համաձայնագրերի ստորագրման հեռանկարները։
Հանդիպման ավարտին վերահաստատվել է պատրաստակամությունը շարունակելու կառուցողական երկխոսությունը և ձևավորելու փոխշահավետ, կայուն ու երկարաժամկետ համագործակցություն՝ սփյուռքի քաղաքականության և բազմակողմ գործընկերության զարգացման ուղղությամբ։

Заре Синанян провёл видеовстречу с руководителем Директората по вопросам граждан и организаций диаспоры Комиссии Африканского союза Амри Альджувайли
26 Февраля 2026
25 февраля Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян провёл видеовстречу с руководителем Директората по вопросам граждан и организаций диаспоры Комиссии Африканского союза Амри Альджувайли.
Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Федеративной Демократической Республике Эфиопия, Постоянный наблюдатель и представитель РА при Африканском союзе Саак Саргсян.
В ходе видеовстречи стороны обсудили перспективы развития сотрудничества, выделив практические механизмы стимулирования двустороннего взаимодействия в сфере диаспоры. Была подчеркнута важность укрепления связей между армянскими и африканскими диаспоральными общинами с целью формирования новых возможностей сотрудничества на глобальной платформе.
Также был затронут вопрос организации визитов на высоком уровне и взаимного участия в мероприятиях, проводимых двумя структурами. В частности, обсуждалось участие в форуме «Армения–Диаспора», а также в посвящённых диаспоре конференциях и семинарах, организуемых Африканским союзом.
Стороны отметили важность формирования правовой базы сотрудничества, рассмотрев возможности институционализации отношений, в том числе перспективы подписания меморандума о взаимопонимании или иных соглашений.
По итогам встречи была подтверждена готовность продолжать конструктивный диалог и формировать взаимовыгодное, устойчивое и долгосрочное сотрудничество в направлении развития политики в сфере диаспоры и многостороннего партнёрства.