Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Սինգապուրում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Սինգապուրում՝ մասնակցելու Սինգապուրի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Հայ Առաքելական Եկեղեցու 190-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին։
Եկեղեցու հոգաբարձուների կողմից կազմակերպված միջոցառումներին ներկա է եղել շուրջ 110 մասնակից՝ 14 երկրից։
Գլխավոր հանձնակատարն Եկեղեցու 190-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որում ընդգծել է Սինգապուրի փոքրաթիվ հայ համայնքի՝ տարիներ շարունակ կատարած ահռելի աշխատանքն՝ ի նպաստ հայկական ժառանգության, հայոց լեզվի և մշակույթի, ինչպես նաև հոգևոր արժեքների պահպանմանն ու տարածմանը։
Խորհրդանշական միջոցառումների շրջանակում տեղի է ունեցել նաև Սինգապուրի Հայկական ժառանգության կենտրոնի և նոր համայնքային ընդունելությունների սրահի բացման արարողությունը։
Զարեհ Սինանյանն այցի ընթացքում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Սինգապուրի, ինչպես նաև այլ երկրներից ժամանած՝ այդ թվում Ավստրալիայից, Բանգլադեշից, Վիետնամից, Հնդկաստանից և այլ հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, հայապահպանությանը, հայ մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը, ինչպես նաև երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Գլխավոր հանձնակատարն այցի շրջանակում մասնակցել է նաև Եկեղեցում Սուրբ Պատարագի, որը մատուցել է Սիդնեյից ժամանած Գերաշնորհ Տ. Վարդան Արքեպիսկոպոս Նավասարդյանը։
Հանդիսավոր միջոցառումներն ամփոփվել են գալա ընթրիքով, որի շրջանակում անցկացվել է «Armenian Street» բարեգործական հիմնադրամի կողմից կազմակերպված հանգանակությունը։ Միջոցառման մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Զարեհ Սինանյանը՝ մաղթելով արդյունավետ և հաջող ընթացք։
Հանդիսավոր միջոցառումներին ներկա է գտնվել նաև Սինգապուրի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Սերոբ Բեջանյանը։

The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, paid a working visit to Singapore to participate in the celebrations marking the 190th anniversary of the Armenian Apostolic Church of St. Gregory the Illuminator.
The events, organized by the Church’s Board of Trustees, brought together approximately 110 participants from 14 countries.
During the anniversary ceremony, High Commissioner Sinanyan delivered a congratulatory address, in which he emphasized the remarkable and longstanding contributions of Singapore’s Armenian community in preserving and promoting Armenian heritage, the Armenian language and culture, as well as spiritual values.
As part of the celebrations, the Armenian Heritage Centre and a new community reception hall were officially inaugurated.
During the visit, High Commissioner Sinanyan also met with representatives of the Armenian community in Singapore, as well as with diaspora Armenians visiting from Australia, Bangladesh, Vietnam, India, and other countries. The discussions focused on strengthening Armenia–Diaspora relations, preserving Armenian identity and culture, and expanding cooperation.
High Commissioner Sinanyan attended the Divine Liturgy at the Church, celebrated by Archbishop Vardan Navasardyan from Sydney, Australia.
The celebrations concluded with a gala dinner, during which a fundraising event organized by the Armenian Street Charitable Foundation took place. High Commissioner Sinanyan opened the event with a welcoming address, wishing the initiative success and a productive outcome.
The official events were also attended by Serob Bejanyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Singapore.