Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Սինգապուրում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Սինգապուրում՝ մասնակցելու Սինգապուրի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Հայ Առաքելական Եկեղեցու 190-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին։
Եկեղեցու հոգաբարձուների կողմից կազմակերպված միջոցառումներին ներկա է եղել շուրջ 110 մասնակից՝ 14 երկրից։
Գլխավոր հանձնակատարն Եկեղեցու 190-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որում ընդգծել է Սինգապուրի փոքրաթիվ հայ համայնքի՝ տարիներ շարունակ կատարած ահռելի աշխատանքն՝ ի նպաստ հայկական ժառանգության, հայոց լեզվի և մշակույթի, ինչպես նաև հոգևոր արժեքների պահպանմանն ու տարածմանը։
Խորհրդանշական միջոցառումների շրջանակում տեղի է ունեցել նաև Սինգապուրի Հայկական ժառանգության կենտրոնի և նոր համայնքային ընդունելությունների սրահի բացման արարողությունը։
Զարեհ Սինանյանն այցի ընթացքում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Սինգապուրի, ինչպես նաև այլ երկրներից ժամանած՝ այդ թվում Ավստրալիայից, Բանգլադեշից, Վիետնամից, Հնդկաստանից և այլ հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, հայապահպանությանը, հայ մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը, ինչպես նաև երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Գլխավոր հանձնակատարն այցի շրջանակում մասնակցել է նաև Եկեղեցում Սուրբ Պատարագի, որը մատուցել է Սիդնեյից ժամանած Գերաշնորհ Տ. Վարդան Արքեպիսկոպոս Նավասարդյանը։
Հանդիսավոր միջոցառումներն ամփոփվել են գալա ընթրիքով, որի շրջանակում անցկացվել է «Armenian Street» բարեգործական հիմնադրամի կողմից կազմակերպված հանգանակությունը։ Միջոցառման մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Զարեհ Սինանյանը՝ մաղթելով արդյունավետ և հաջող ընթացք։
Հանդիսավոր միջոցառումներին ներկա է գտնվել նաև Սինգապուրի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Սերոբ Բեջանյանը։

Заре Синанян находился с рабочим визитом в Сингапуре
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян находился с рабочим визитом в Сингапуре, где принял участие в торжественных мероприятиях, посвящённых 190-летию Армянской Апостольской церкви Святого Григория Просветителя.
В мероприятиях, организованных попечительским советом церкви, приняли участие около 110 человек из 14 стран.
Главный уполномоченный выступил с поздравительной речью на торжественной церемонии, посвящённой 190-летию церкви, подчеркнув многолетнюю значительную работу малочисленной армянской общины Сингапура по сохранению и развитию армянского наследия, языка, культуры и духовных ценностей.
Во время мероприятия состоялась также церемония открытия Центра армянского наследия Сингапура и нового общественного приёмного зала.
В ходе визита Заре Синанян провёл ряд встреч с представителями армянских общин Сингапура, а также прибывшими из других стран, включая Австралию, Бангладеш, Вьетнам и Индию.
Был обсуждён широкий круг вопросов, касающихся укрепления связей между Арменией и диаспорой, сохранения национальной идентичности, развития и распространения армянской культуры, а также расширения двустороннего сотрудничества.
В рамках визита главный уполномоченный также принял участие в Святой Литургии в церкви, которую возглавил прибывший из Сиднея архиепископ Т. Вардан Навасардян.
Мероприятия завершились гала-ужином, в ходе которого был проведён благотворительный сбор средств, организованный фондом «Armenian Street». Открыл вечер приветственным словом Заре Синанян, пожелав гостям приятного и успешного вечера.
На мероприятиях также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Армении в Сингапуре Сероб Беджанян.