ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում է։
Ապրիլի 21-ին Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիայի Ժոֆ քաղաքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով։
Իր ելույթում Գլխավոր հանձնակատարը նշել է․
«Հայոց ցեղասպանությունը միայն ողբերգություն չէ. այն նաև միասնության, դիմադրության, բարեկամ ժողովուրդներին երախտագիտություն հայտնելու և հուսադրող ապագայի պատմություն ու խոստում է։ Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ բոլոր նրանք, ովքեր կանգնած են մեր կողքին, ոչ միայն հարգանքի տուրք են մատուցում զոհերի հիշատակին, այլև ուժ և վստահություն են հաղորդում մեզ՝ մեր ապագան խաղաղ և դրական կերտելու համար»։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև Ժոֆի քաղաքապետ Անդրե Կորզանին, Մյուրթ-է-Մոզելի դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Շեյնեսս Խիրունին, Մյուրթ-է-Մոզելի պրեֆեկտ Իվ Սեգին և «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի փոխնախագահ Սոնյա Բալայանը։ Միջոցառմանը մասնակցել են հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների պաշտոնատար անձինք։
Ելույթներից հետո տեղի է ունեցել քայլերթ դեպի Ժոֆի երիտասարդության և մշակույթի տուն (MJC), որտեղ քաղաքապետի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է պաշտոնական ընդունելություն։
Այնուհետև Ժոֆի քաղաքապետարանում կայացել է աշխատանքային հանդիպում, որին մասնակցել են Ժոֆի քաղաքապետ Անդրե Կորզանին, Վալ դը Բրիե շրջանի պրեֆեկտ Էլեն Ժերունիմին, Մյուրթ-է-Մոզելի դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Շեյնեսս Խիրունին, «Գրանդ Էսթի հայկական սփյուռք» ասոցիացիայի նախագահ Անդրե Ներսիեն, փոխնախագահներ Սոնյա Բալայանը և Լիանա Բաբայանը, ինչպես նաև հայ համայնքի և քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողության կազմակերպման համար՝ կարևորելով Ֆրանսիայի հետևողական հանձնառությունը ցեղասպանության հիշատակի պահպանման, ինչպես նաև հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիներին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության գործում։
Կողմերը կարևորել են Ֆրանսիայում հայ համայնքի ինտեգրման գործընթացը՝ ընդգծելով, որ այն նպաստում է ինչպես ֆրանսիական հասարակության մեջ լիարժեք ներգրավմանը, այնպես էլ հայկական ազգային ինքնության և մշակույթի պահպանմանը։ Զարեհ Սինանյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել «Արմատներ և Լույս» դպրոցի հիմնադրմանը ցուցաբերված աջակցության համար՝ այն դիտարկելով որպես հաջողված օրինակ ինտեգրման և մշակութային կապերի պահպանման համատեքստում։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացման հեռանկարներին մասնավորապես Հայաստանի և Ֆրանսիայի դպրոցների միջև համագործակցության համատեքստում։ Քույր դպրոցների փոխգործակցության ձևաչափը հնարավորություն կտա իրականացնել աշակերտների և ուսուցիչների փորձի փոխանակում, համատեղ կրթական նախաձեռնություններ և փոխայցելություններ՝ նպաստելով երկկողմ կապերի ընդլայնմանը։
Քննարկվել են նաև Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Նույն օրը Գլխավոր հանձնակատարը այցելել է նաև Ժոֆի երիտասարդության և մշակույթի տուն (MJC), որտեղ հանդիպել է կառույցի տնօրեն Միշել Լա Վանուի հետ, ծանոթացել հաստատության գործունեությանը և շնորհակալություն հայտնել հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող շարունակական աջակցության և հոգատար վերաբերմունքի համար։

Заре Синанян с рабочим визитом находится во Франции
21 апреля в городе Жоф Заре Синанян принял участие в церемонии поминовения жертв Геноцида армян, где выступил с речью.
В своём выступлении главный уполномоченный отметил:«Геноцид армян — это не только трагедия. Это также история и обещание единства, сопротивления, благодарности дружественным народам и обнадёживающего будущего. Считаю важным подчеркнуть, что все те, кто стоит рядом с нами, не только отдают дань памяти жертвам, но и придают нам силы и уверенность в построении мирного и позитивного будущего».
С речью на мероприятии также выступили мэр Жофа Андре Корзани, председатель совета департамента Мёрт и Мозель Шейнесс Хируни, префект Мёрт и Мозеля Ив Сеги и вице-президент ассоциации «Армянская диаспора региона Гранд-Эст» Соня Балаян. В мероприятии приняли участие многочисленные представители армянской общины, а также официальные лица местных и региональных властей.
После выступлений состоялось шествие к Дому молодёжи и культуры города Жоф(MJC), где по инициативе мэра был организован официальный приём.
Затем в мэрии Жофа прошла рабочая встреча, в которой приняли участие мэр города Андре Корзани, префект округа Валь-де-Брие Элен Жероними, председатель совета департамента Мёрт и Мозель Шейнесс Хируни, президент ассоциации «Армянская диаспора региона Гранд-Эст» Андре Нерсие, вице-президенты Соня Балаян и Лиана Бабаян, а также представители армянской общины и муниципалитета.
В ходе встречи главный уполномоченный поблагодарил за организацию церемонии памяти жертв Геноцида армян, подчеркнув важность последовательной приверженности Франции сохранению памяти о геноциде, а также постоянной поддержки граждан армянского происхождения.
Стороны отметили важность процесса интеграции армянской общины во Франции, подчеркнув, что он способствует как полноценному вовлечению в французское общество, так и сохранению армянской национальной идентичности и культуры. Заре Синанян также выразил благодарность за поддержку создания школы «Racines et Lumière» («Корни и свет»), рассматривая её как успешный пример интеграции и сохранения культурных связей.
В ходе встречи также были затронуты перспективы развития децентрализованного сотрудничества, в частности в контексте взаимодействия между школами Армении и Франции. Формат сотрудничества «школ-побратимых» позволит осуществлять обмен опытом между учениками и преподавателями, реализовывать совместные образовательные инициативы и взаимные визиты, способствуя расширению двусторонних связей.
Также обсуждались возможности сотрудничества с Французским университетом в Армении.
В тот же день главный уполномоченный посетил Дом молодёжи и культуры Жофа (MJC), где встретился с директором учреждения Мишелем Ла Вану, ознакомился с деятельностью центра и поблагодарил за постоянную поддержку и внимательное отношение к армянской общине.