ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ
24 Ապրիլի 2026
Այսօր կրկին ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակը՝ խոնարհումով և պատասխանատվությամբ։
Մարդկային անգին կորուստների և հայրենազրկման հետ մեկտեղ Հայոց ցեղասպանության արդյունքում մեր ժողովուրդը լայնորեն սփռվեց աշխարհով մեկ՝ ձևավորելով Սփյուռք։
Խորին հարգանքով և հավերժ խոնարհումով՝ Ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակին, մեր պարտավորությունն է երբեք թույլ չտալ պատմության այս էջի կրկնությունը՝ ոչ մի կերպ և ոչ մի դեպքում։
Այդ ողբերգական իրադարձությունից 111 տարի անց կրկին համոզվում ենք, որ պարտավոր ենք կառուցել ուժեղ, ինքնիշխան և անվտանգ պետություն, որտեղ մարդու արժանապատվությունն, իրավունքը և խաղաղ կյանքը բարձրագույն արժեքներ են։ Համոզվում ենք, որ պարտավոր ենք մեր պատմական ցավը վերածել պատասխանատու քաղաքականության՝ առաջ մղելով Հայաստանի կայուն զարգացման օրակարգը խաղաղ պայմաններում և ստեղծելով պայմաններ, որպեսզի Հայաստանը դառնա ձգող ու միավորող կենտրոն ողջ հայության, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհի համար։
Ցեղասպանության զոհերի և կորուստների ոգեկոչման լավագույն ձևը համախմբումն է հանուն պետականության ամրապնդման՝ Հայաստանում և Սփյուռքում՝ մեր ազգային միասնությունը դարձնելով գործնական իրականություն։
Տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության օրակարգի ապահովումը Հայաստանի կառավարության և մեզանից յուրաքանչյուրի մեծագույն նպատակն ու շարժիչ ուժն է։
Մենք պարտավոր ենք ապագա սերունդներին փոխանցել ոչ միայն անցյալի ցավալի հիշողությունն, այլև վերածնված, նորովի կայացած, հզոր և կենսունակ պետություն։
Մեր համազգային ուժը մեր միասնականության մեջ է՝ անկախ աշխարհագրությունից, տարբերություններից կամ յուրաքանչյուրիս՝ ճակատագրով բաժին հասած բնակության վայրից ու կենսակերպից։ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Սփյուռքը միասին են ի զորու իրականացնել այս կարևոր հանձնառությունը։

Обращение главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняна по случаю 111-й годовщины Геноцида армян
24 Апреля 2026
Сегодня мы вновь с почтением и чувством ответственности чтим память 1,5 миллиона жертв Геноцида армян.
Наряду с невосполнимыми человеческими потерями и утратой Родины, в результате Геноцида армян наш народ был широко рассеян по всему миру, сформировав диаспору.
С глубоким уважением и вечным преклонением перед памятью святых мучеников Геноцида, мы обязаны никогда и ни при каких обстоятельствах не допустить повторения этой трагической страницы истории.
Спустя 111 лет после этих трагических событий мы вновь убеждаемся в своей ответственности строить сильное, суверенное и безопасное государство, в котором человеческое достоинство, права и мирная жизнь являются высшими ценностями. Мы также убеждены в необходимости преобразовать нашу историческую боль в ответственную государственную политику — продвигая повестку устойчивого развития Армении в условиях мира и создавая условия для того, чтобы Армения стала притягательным и объединяющим центром для всего армянства, а также открытым пространством для сотрудничества с миром.
Лучший способ почтить память жертв Геноцида — это сплочение ради укрепления государственности как в Армении, так и в диаспоре, превращая наше национальное единство в практическую реальность.
Обеспечение стабильной и долгосрочной мирной повестки в регионе является важнейшей целью и движущей силой правительства Армении и каждого из нас.
Мы обязаны передать будущим поколениям не только боль прошлого, но и возрожденное, обновленное, сильное и жизнеспособное государство.
Наша общенациональная сила — в единстве, независимо от географии, различий, места проживания и образа жизни каждого из нас.