Զարեհ Սինանյանն ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում անդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Լոս Անջելեսի ներկայացուցիչներին
12 Մայիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլենդել քաղաքում հանդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Լոս Անջելեսի ներկայացուցիչներ՝ Վլադիմիր Հարությունյանի (2022թ․), Արմինե Ջառահյանի (2023թ․) և Վիգեն Անթունյանի (2024թ․) հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երիտասարդների ներուժի առավել արդյունավետ ներգրավման, սփյուռքահայ երիտասարդների շրջանում հայկական ինքնության պահպանման և հայրենաճանաչության խթանման, ինչպես նաև Հայաստան–սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր։
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի դերը համայնքային ակտիվության բարձրացման, երիտասարդ առաջնորդների ձևավորման և հայկական օրակարգի շուրջ սփյուռքահայ երիտասարդության համախմբման գործում։ Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել ծրագրի մասնակիցների շարունակական գործունեությունը և ընդգծել, որ նրանց նախաձեռնողականությունն ու ներգրավվածությունը կարևոր ներդրում են համահայկական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։
Երիտասարդ դեսպանները ներկայացրել են Լոս Անջելեսի հայ համայնքում իրականացվող կրթական, մշակութային և երիտասարդական ծրագրերը, ինչպես նաև կիսվել ապագա նախաձեռնությունների և համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ իրենց առաջարկություններով։

Заре Синанян в рамках рабочего визита в США встретился с представителями программы Молодой посол диаспоры Лос-Анджелеса
12 Мая 2026
Заре Синанян в рамках рабочего визита в США встретился в городе Гендейл с представителями программы «Молодой посол диаспоры» Лос-Анджелеса — Владимиром Арутюняном (2022 г.), Армине Джараян (2023 г.) и Вигеном Антуняном (2024 г.).
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с более эффективным вовлечением потенциала молодёжи, сохранением армянской идентичности среди молодых представителей диаспоры и продвижением знаний о Родине, а также инициативы, направленные на укрепление связей между Арменией и диаспорой.
Главный уполномоченный подчеркнул важную роль программы «Молодой посол диаспоры» в повышении общественной активности, формировании молодых лидеров и консолидации армянской молодёжи диаспоры вокруг общенациональной повестки. Заре Синанян высоко оценил продолжающуюся деятельность участников программы и отметил, что их инициативность и вовлечённость являются важным вкладом в развитие общеармянского сотрудничества.
Молодые послы представили образовательные, культурные и молодёжные программы, реализуемые в армянской общине Лос-Анджелеса, а также поделились своими предложениями относительно будущих инициатив и возможностей сотрудничества.