Զարեհ Սինանյանն ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում անդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Լոս Անջելեսի ներկայացուցիչներին
12 Մայիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլենդել քաղաքում հանդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Լոս Անջելեսի ներկայացուցիչներ՝ Վլադիմիր Հարությունյանի (2022թ․), Արմինե Ջառահյանի (2023թ․) և Վիգեն Անթունյանի (2024թ․) հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երիտասարդների ներուժի առավել արդյունավետ ներգրավման, սփյուռքահայ երիտասարդների շրջանում հայկական ինքնության պահպանման և հայրենաճանաչության խթանման, ինչպես նաև Հայաստան–սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր։
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի դերը համայնքային ակտիվության բարձրացման, երիտասարդ առաջնորդների ձևավորման և հայկական օրակարգի շուրջ սփյուռքահայ երիտասարդության համախմբման գործում։ Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել ծրագրի մասնակիցների շարունակական գործունեությունը և ընդգծել, որ նրանց նախաձեռնողականությունն ու ներգրավվածությունը կարևոր ներդրում են համահայկական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։
Երիտասարդ դեսպանները ներկայացրել են Լոս Անջելեսի հայ համայնքում իրականացվող կրթական, մշակութային և երիտասարդական ծրագրերը, ինչպես նաև կիսվել ապագա նախաձեռնությունների և համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ իրենց առաջարկություններով։

Zareh Sinanyan, met in Glendale with Los Angeles representatives of the Diaspora Youth Ambassador Program
12 May 2026
As part of his working visit to the United States, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met in Glendale with Los Angeles representatives of the Diaspora Youth Ambassador Program: Vladimir Harutyunyan (2022), Armine Jarahyan (2023), and Vicken Antounian (2024).
During the meeting, the parties discussed issues related to the effective engagement of youth, the preservation of Armenian identity and the promotion of awareness of Armenian heritage among Diaspora Armenian youth, as well as initiatives aimed at strengthening Armenia-Diaspora ties.
The High Commissioner emphasized the important role of the Diaspora Youth Ambassador Program in increasing community engagement, fostering young leaders, and uniting Diaspora Armenian youth around the Armenian agenda. Zareh Sinanyan highly praised the participants’ continued involvement and noted that their initiative and engagement constitute an important contribution to the development of pan-Armenian cooperation.
The youth ambassadors also presented the educational, cultural, and youth-oriented programs being implemented within the Armenian community of Los Angeles and shared their proposals regarding future initiatives and opportunities for cooperation.