Զարեհ Սինանյանն հանդիպել է վերջերս Հայաստանում պաշտոնապես գրանցված «Ռեգբիի համահայկական ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության համանախագահների հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն հանդիպել է վերջերս Հայաստանում պաշտոնապես գրանցված «Ռեգբիի համահայկական ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության համանախագահներ՝ ֆրանսահայ Նիկոլա Անսելինի և Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ռեգբի մարզաձևի զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև ոլորտում սփյուռքի ներուժի ներգրավման հնարավորությունները։ Ֆեդերացիայի համանախագահները գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել են կազմակերպության ռազմավարական առաջնահերթությունները, զարգացման տեսլականը և այն ծրագրերը, որոնք միտված են Հայաստանում ռեգբիի հանրայնացմանն ու տարածմանը՝ ինչպես սիրողական, այնպես էլ պրոֆեսիոնալ մակարդակներում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների շուրջ՝ կարևորելով սփյուռքահայ փորձառու մարզիկների, մարզիչների և ոլորտի մասնագետների ներգրավվածությունը Հայաստանում ռեգբիի զարգացման գործընթացում։ Ընդգծվել է, որ համահայկական ներուժի համախմբումը կարող է էական ներդրում ունենալ մարզաձևի առաջխաղացման և միջազգային կապերի ընդլայնման գործում։
Հանդիպման ավարտին ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները Զարեհ Սինանյանին հրավիրել են հունիսի 14-ին Երևանում կայանալիք ռեգբիի հանրահռչակմանն ուղղված միջոցառումներին և ցուցադրական խաղերին, որոնց նպատակն է երիտասարդների շրջանում բարձրացնել հետաքրքրությունը մարզաձևի նկատմամբ և խթանել դրա զարգացումը Հայաստանում։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ողջունել է նախաձեռնությունը, շնորհակալություն հայտնել հրավերի համար և հաջողություն մաղթել ֆեդերացիայի ղեկավարությանը՝ իրենց ծրագրերի արդյունավետ իրականացման և նոր մարզական ձեռքբերումների ճանապարհին։

Заре Синанян встретился с сопредседателями недавно официально зарегистрированной в Армении общественной организации «Всеармянская федерация регби»
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с сопредседателями недавно официально зарегистрированной в Армении общественной организации "Всеармянская федерация регби" — французским армянином Николя Анселином и президентом Национального паралимпийского комитета Армении Акопом Абраамяном.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития регби в Армении, а также возможности вовлечения потенциала диаспоры в данную сферу. Сопредседатели федерации представили главному уполномоченному стратегические приоритеты организации, свое видение развития и программы, направленные на популяризацию и распространение регби в Армении как на любительском, так и на профессиональном уровнях.
Стороны обменялись мнениями о возможных направлениях сотрудничества, подчеркнув важность привлечения опытных спортсменов, тренеров и специалистов армянской диаспоры к процессу развития регби в Армении. Было отмечено, что консолидация общеармянского потенциала может внести существенный вклад в продвижение этого вида спорта и расширение международных связей.
В завершение встречи представители федерации пригласили Заре Синаняна принять участие в мероприятиях и показательных матчах по популяризации регби, которые состоятся 14 июня в Ереване. Их цель — повысить интерес молодежи к этому виду спорта и содействовать его развитию в Армении.
Главный уполномоченный приветствовал инициативу, поблагодарил за приглашение и пожелал руководству федерации успехов в эффективной реализации намеченных программ и достижении новых спортивных результатов