ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Քենիայում է
Հունիսի 18-ին աշխատանքային այցի շրջանակում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Քենիայի Հանրապետության արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի գործերի պետական դեպարտամենտի գլխավոր քարտուղար (նախարարի տեղակալ) Ռոզելին Քաթուրե Նջոգուի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Քաթուրե Նջոգուն ներկայացրել է Քենիայի Սփյուռքի գործերի պետական դեպարտամենտի գործունեությունը, կառուցվածքն ու արտերկրում բնակվող քենիացի քաղաքացիների հետ կապերի ամրապնդմանն ուղղված ռազմավարական առաջնահերթություններն ու ծրագրերը։ Իր հերթին, Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը գործընկերոջը ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղությունները, իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաև հայրենադարձության խթանմանն ու սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ և քննարկել Հայաստանի ու Քենիայի միջև համագործակցության զարգացման հնարավորությունները՝ մասնավորապես սփյուռքի քաղաքականության, փորձի փոխանակման և ինստիտուցիոնալ համագործակցության ուղղություններով։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը Ռոզելին Քաթուրե Նջոգուին պաշտոնապես հրավիրել է մասնակցելու 2026 թվականի նոյեմբերի 5-8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։
Հանդիպման ավարտին տեղի է ունեցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Քենիայի Հանրապետության արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի գործերի պետական դեպարտամենտի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը։ Փաստաթուղթը նպատակ ունի ամրապնդելու երկու երկրների միջև համագործակցությունը սփյուռքի քաղաքականության ոլորտում, խթանելու փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև զարգացնելու երկկողմ փոխգործակցությունը։

Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян находится с рабочим визитом в Кении
18 июня в рамках рабочего визита главный уполномоченный встретился с главным секретарем (заместителем министра) государственного департамента по делам диаспоры министерства иностранных дел и диаспоры Республики Кения Розелин Катуре Нджогу.
В ходе встречи Розелин Катуре Нджогу представила деятельность и структуру государственного департамента по делам диаспоры Кении, а также стратегические приоритеты и программы, направленные на укрепление связей с гражданами Кении, проживающими за рубежом. В свою очередь, главный уполномоченный ознакомил коллегу с основными направлениями деятельности Офиса, реализуемыми программами, а также инициативами, направленными на содействие репатриации и вовлечение потенциала армянской диаспоры.
Стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес, и обсудили возможности развития сотрудничества между Арменией и Кенией, в частности в сферах диаспоральной политики, обмена опытом и институционального взаимодействия.
В ходе встречи Заре Синанян официально пригласил Розелин Катуре Нджогу принять участие во Всемирном армянском саммите, который пройдет в Ереване 5–8 ноября 2026 года.
По итогам встречи состоялась торжественная церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и государственным департаментом по делам диаспоры министерства иностранных дел и диаспоры Республики Кения. Документ направлен на укрепление сотрудничества между двумя странами в сфере диаспоральной политики, содействие обмену опытом, а также развитие двустороннего взаимодействия.