ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Քենիայում է
Հունիսի 18-ին աշխատանքային այցի շրջանակում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Քենիայի Հանրապետության արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի գործերի պետական դեպարտամենտի գլխավոր քարտուղար (նախարարի տեղակալ) Ռոզելին Քաթուրե Նջոգուի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Քաթուրե Նջոգուն ներկայացրել է Քենիայի Սփյուռքի գործերի պետական դեպարտամենտի գործունեությունը, կառուցվածքն ու արտերկրում բնակվող քենիացի քաղաքացիների հետ կապերի ամրապնդմանն ուղղված ռազմավարական առաջնահերթություններն ու ծրագրերը։ Իր հերթին, Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը գործընկերոջը ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղությունները, իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաև հայրենադարձության խթանմանն ու սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ և քննարկել Հայաստանի ու Քենիայի միջև համագործակցության զարգացման հնարավորությունները՝ մասնավորապես սփյուռքի քաղաքականության, փորձի փոխանակման և ինստիտուցիոնալ համագործակցության ուղղություններով։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը Ռոզելին Քաթուրե Նջոգուին պաշտոնապես հրավիրել է մասնակցելու 2026 թվականի նոյեմբերի 5-8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։
Հանդիպման ավարտին տեղի է ունեցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Քենիայի Հանրապետության արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի գործերի պետական դեպարտամենտի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը։ Փաստաթուղթը նպատակ ունի ամրապնդելու երկու երկրների միջև համագործակցությունը սփյուռքի քաղաքականության ոլորտում, խթանելու փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև զարգացնելու երկկողմ փոխգործակցությունը։

The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, is on a working visit to Kenya
18 June 2026
On June 18, as part of his working visit, the High Commissioner met with the Principal Secretary of the State Department for Diaspora Affairs of the Ministry of Foreign and Diaspora Affairs of the Republic of Kenya, Roseline K. Njogu.
During the meeting, Roseline K. Njogu presented the activities and structure of Kenya’s State Department for Diaspora Affairs, as well as its strategic priorities and programs aimed at strengthening ties with Kenyan citizens living abroad. In turn, High Commissioner Zareh Sinanyan presented the main areas of activity of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, its ongoing programs, and initiatives aimed at promoting repatriation and engaging the potential of the Armenian diaspora.
The parties exchanged views on a number of issues of mutual interest and discussed opportunities for advancing cooperation between Armenia and Kenya, particularly in the areas of diaspora policy, exchange of expertise, and institutional collaboration.
During the meeting, Zareh Sinanyan formally invited Roseline K. Njogu to participate in the Global Armenian Summit '26, which will take place in Yerevan on November 5-8, 2026.
At the conclusion of the meeting, a ceremonial signing of a Memorandum of Understanding between the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia and the State Department for Diaspora Affairs of the Ministry of Foreign and Diaspora Affairs of the Republic of Kenya took place. The memorandum aims to strengthen cooperation between the two countries in the field of diaspora policy, promote the exchange of expertise, and further develop bilateral collaboration.