Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետությունում
Հունիսի 19-ին Ադդիս Աբեբայում գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Եթովպիայի Սփյուռքի հարցերով ծառայության գլխավոր տնօրեն Ֆիցում Արեգա Գեբրեկիդանի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սահակ Սարգսյանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են սփյուռքի համայնքների հետ աշխատանքի իրենց փորձը, անդրադարձել հայրենադարձության, համայնքային ներուժի արդյունավետ օգտագործման, ինչպես նաև պետական կառույցների և սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերին։ Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են հայ-եթովպական համագործակցության զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները՝ մասնավորապես սփյուռքի քաղաքականության ոլորտում փորձի փոխանակման և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման համատեքստում։
Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Եթովպիայի միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերություններն ու երկկողմ համագործակցության շարունակական զարգացումը։ Գլխավոր հանձնակատարը նաև պաշտոնապես հրավիրել է Ֆիցում Արեգա Գեբրեկիդանին մասնակցելու 2026 թվականի նոյեմբերի 5–8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Եթովպիայի Սփյուռքի հարցերով ծառայության միջև ստորագրվել է սփյուռքի հարցերի շուրջ համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր։

Заре Синанян находится с рабочим визитом в Федеративной Демократической Республике Эфиопия
19 июня в Аддис-Абебе главный уполномоченный встретился с генеральным директором Службы по делам диаспоры Эфиопии Фицумом Арега Гебрекиданом.
Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Федеративной Демократической Республике Эфиопия Саак Саргсян.
В ходе встречи стороны представили свой опыт работы с диаспорными общинами, обсудили вопросы репатриации, эффективного использования потенциала общин, а также реализуемые программы по укреплению связей между государственными структурами и диаспорой. Собеседники подробно рассмотрели возможности и перспективы развития армяно-эфиопского сотрудничества, в частности в контексте обмена опытом в сфере диаспоральной политики и реализации совместных инициатив.
Заре Синанян высоко оценил дружественные отношения между Арменией и Эфиопией, а также поступательное развитие двустороннего сотрудничества. Главный уполномоченный также официально пригласил Фицума Арега Гебрекидана принять участие во Всемирном армянском саммите, который пройдет в Ереване 5–8 ноября 2026 года.
По итогам встречи между Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения и Службой по делам диаспоры Эфиопии был подписан Меморандум о взаимопонимании по вопросам сотрудничества в сфере диаспоры.