Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետություն։
Հունիսի 19-ին Գլխավոր հանձնակատարը, Եթովպիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սահակ Սարգսյանի ուղեկցությամբ, Ադդիս Աբեբայում այցելել է Աֆրիկյան միության կենտրոնակայան, որտեղ հանդիպել է Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի աշխատակազմի ղեկավար դոկտոր Յանն Բեձիգուի Բեբենայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Աֆրիկյան միության միջև սփյուռքի հարցերի շուրջ գործնական համագործակցության հաստատման և զարգացման հնարավորությունները։ Կողմերն անդրադարձել են սփյուռքի ներուժի արդյունավետ ներգրավման, համայնքային կապերի ամրապնդման, երիտասարդության հետ աշխատանքի, ինչպես նաև համապատասխան ծրագրերի մշակման և իրականացման ոլորտներում փորձի փոխանակման հեռանկարներին։
Զրույցի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել համագործակցության ինստիտուցիոնալ հիմքերի ձևավորմանը։ Այդ համատեքստում քննարկվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Աֆրիկյան միության միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը, որը միտված է ստեղծելու երկարաժամկետ համագործակցության հիմքեր։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու աշխատանքը հուշագրի տեքստի վերջնականացման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ դրա ստորագրումը կարևոր խթան կհանդիսանա համատեղ նախաձեռնությունների և ծրագրերի իրականացման համար։

Продолжается рабочий визит Заре Синаняна в Федеративную Демократическую Республику Эфиопия
19 июня главный уполномоченный в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения в Эфиопии Саака Саргсяна посетил штаб-квартиру Африканского союза в Аддис-Абебе, где встретился с руководителем аппарата Комиссии Африканского союза доктором Янном Бедзигуи Бебеной.
В ходе встречи были обсуждены возможности установления и развития практического сотрудничества между Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и Африканским союзом по вопросам диаспоры. Стороны также затронули перспективы обмена опытом в сферах эффективного вовлечения потенциала диаспоры, укрепления общинных связей, работы с молодежью, а также разработки и реализации соответствующих программ.
Особое внимание в ходе беседы было уделено формированию институциональных основ сотрудничества. В этом контексте была обсуждена возможность подписания меморандума о взаимопонимании между Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА и Африканским союзом, направленного на создание основ для долгосрочного сотрудничества.
Стороны выразили готовность продолжить работу над окончательной редакцией текста меморандума, подчеркнув, что его подписание станет важным стимулом для реализации совместных инициатив и программ.