Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետություն։
Հունիսի 19-ին Գլխավոր հանձնակատարը, Եթովպիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սահակ Սարգսյանի ուղեկցությամբ, Ադդիս Աբեբայում այցելել է Աֆրիկյան միության կենտրոնակայան, որտեղ հանդիպել է Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի աշխատակազմի ղեկավար դոկտոր Յանն Բեձիգուի Բեբենայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Աֆրիկյան միության միջև սփյուռքի հարցերի շուրջ գործնական համագործակցության հաստատման և զարգացման հնարավորությունները։ Կողմերն անդրադարձել են սփյուռքի ներուժի արդյունավետ ներգրավման, համայնքային կապերի ամրապնդման, երիտասարդության հետ աշխատանքի, ինչպես նաև համապատասխան ծրագրերի մշակման և իրականացման ոլորտներում փորձի փոխանակման հեռանկարներին։
Զրույցի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել համագործակցության ինստիտուցիոնալ հիմքերի ձևավորմանը։ Այդ համատեքստում քննարկվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Աֆրիկյան միության միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը, որը միտված է ստեղծելու երկարաժամկետ համագործակցության հիմքեր։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու աշխատանքը հուշագրի տեքստի վերջնականացման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ դրա ստորագրումը կարևոր խթան կհանդիսանա համատեղ նախաձեռնությունների և ծրագրերի իրականացման համար։

The working visit Zareh Sinanyan, to the Federal Democratic Republic of Ethiopia continuesThe working visit of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sin
On June 19, accompanied by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Ethiopia, Sahak Sargsyan, the High Commissioner visited the headquarters of the African Union in Addis Ababa, where he met with Dr. Yann Bedzigui, Chief of Staff of the African Union Commission.
During the meeting, the parties discussed opportunities for establishing and developing practical cooperation on diaspora affairs between the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia and the African Union. They exchanged perspectives on the effective engagement of diaspora potential, the strengthening of community ties, youth engagement, and the prospects for sharing expertise in the development and implementation of relevant programs.
Particular attention was given to the establishment of an institutional framework for cooperation. In this context, the parties discussed the possibility of signing a Memorandum of Understanding between the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia and the African Union, aimed at creating a foundation for long-term cooperation.
The parties expressed their readiness to continue working toward the finalization of the memorandum, emphasizing that its signing would provide an important impetus for the implementation of joint initiatives and programs.