Շարունակվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար աշխատանքային այցը Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետություն
Աշխատանքային այցի շրջանակում Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Ադիս Աբեբայի հայկական մշակութային կենտրոն, որտեղ մասնակցել է եթովպահայ համայնքի պատմության ցուցասրահ-թանգարանի հանդիսավոր բացման արարողությանը։ Բացման ժապավենը Զարեհ Սինանյանը կտրել է Եթովպահայ համայնքային խորհրդի նախկին նախագահ, սարկավագ Վարդգես Նալբանդյանի հետ միասին։
Արարողությունից հետո Գլխավոր հանձնակատարը շրջայց է կատարել նորաբաց ցուցասրահում։
Պաշտոնական բացումից հետո մշակութային կենտրոնում կազմակերպվել է ընդունելություն, որի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Զարեհ Սինանյանը։ Նա ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը, իրականացվող ծրագրերը և առաջիկա նախաձեռնությունները՝ ընդգծելով Հայաստանի և սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդման գործում համայնքային կառույցների կարևոր դերակատարությունը։
Բացման խոսքով հանդես են եկել նաև Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սահակ Սարգսյանը և Եթովպահայ համայնքային խորհրդի նախկին նախագահ, սարկավագ Վարդգես Նալբանդյանը, որի նախաձեռնությամբ և ջանքերով կյանքի է կոչվել ցուցասրահ-թանգարանի ստեղծման գաղափարը։
Միջոցառման շրջանակում Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալագրերով պարգևատրել է Վարդգես Նալբանդյանին, Եթովպահայ համայնքային ղեկավար խորհրդի նախագահ Կարո Թիլբյանին և խորհրդի անդամ Թամար Գևորգյանին՝ համայնքային կյանքի զարգացման և հայ ինքնության պահպանման գործում ունեցած ավանդի համար։
Պաշտոնական ելույթներին հաջորդել է հարցուպատասխան, որի ընթացքում համայնքի ներկայացուցիչները հնարավորություն են ունեցել քննարկելու իրենց հուզող հարցերն ու ներկայացնելու առաջարկություններ։
Հանդիսավոր միջոցառումներին մասնակցել են Եթովպիայի հայ համայնքի տասնյակ ներկայացուցիչներ, Եթովպիայի պետական կառույցների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Աֆրիկյան միության, միջազգային կազմակերպությունների և այլ կառույցների ներկայացուցիչներ ու հրավիրված հյուրեր։

Продолжается рабочий визит главного уполномоченного по делам диаспоры РА в Федеративную Демократическую Республику Эфиопия
В рамках визита главный уполномоченный посетил Армянский культурный центр в Аддис-Абебе, где принял участие в торжественной церемонии открытия выставочного зала-музея, посвященного истории армянской общины Эфиопии. Символическую ленту открытия Заре Синанян перерезал совместно с бывшим председателем Совета армянской общины Эфиопии, дьяконом Варгесом Налбандяном.
После церемонии главный уполномоченный ознакомился с экспозицией нового выставочного зала.
По завершении официального открытия в культурном центре состоялся прием, в ходе которого с приветственным словом выступил Заре Синанян. Он представил деятельность Офиса, реализуемые программы и предстоящие инициативы, подчеркнув важную роль общинных структур в укреплении связей между Арменией и диаспорой.
С приветственными речами также выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Федеративной Демократической Республике Эфиопия Саак Саргсян и бывший председатель Совета армянской общины Эфиопии, дьякон Варгес Налбандян, по инициативе и благодаря усилиям которого была реализована идея создания выставочного зала-музея.
В рамках мероприятия главный уполномоченный наградил благодарственными грамотами Варгеса Налбандяна, председателя Совета армянской общины Эфиопии Каро Тилбяна и члена Совета Тамар Геворгян за вклад в развитие общинной жизни и сохранение армянской идентичности.
После официальных выступлений состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой представители общины получили возможность обсудить волнующие их вопросы и представить свои предложения.
В торжественных мероприятиях приняли участие десятки представителей армянской общины Эфиопии, высокопоставленные должностные лица государственных структур Эфиопии, представители аккредитованных в стране дипломатических миссий, а также представители Африканского союза, международных организаций, других учреждений и приглашенные гости.