Զարեհ Սինանյանը շարունակում է աշխատանքային այցը Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետություն
Հունիսի 21-ին, այցի շրջանակում, Գլխավոր հանձնակատարը, Եթովպիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սահակ Սարգսյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Ադիս Աբեբայի Սուրբ Գևորգ հայ առաքելական եկեղեցի։
Զարեհ Սինանյանը ներկա է գտնվել մատուցված Սուրբ Պատարագին, որից հետո շրջայց է կատարել եկեղեցու տարածքում, ծանոթացել եկեղեցու պատմությանը, գործունեությանն ու համայնքային կյանքի կազմակերպման առանձնահատկություններին։
Այնուհետև Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում է ունեցել Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի Քաղաքացիների և սփյուռքի կազմակերպությունների հարցերով տնօրինության (Citizens and Diaspora Organizations Directorate – CIDO) ղեկավար, դեսպան Ամր Ալժուայլիի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Եթովպիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սահակ Սարգսյանը։
Քննարկման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել սփյուռքի ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության և Աֆրիկյան միության միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի Քաղաքացիների և սփյուռքի կազմակերպությունների հարցերով տնօրինության միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև սփյուռքի ներուժի արդյունավետ ներգրավմանն ուղղված փորձի փոխանակման հնարավորություններին։
Հանդիպման առանցքային թեմաներից էր երկկողմ Փոխըմբռնման հուշագրի (MoU) կնքման գործընթացը։ Կողմերը քննարկել են հուշագրի նախագծի դրույթները՝ վերահաստատելով փոխադարձ պատրաստակամությունը շարունակելու աշխատանքները փաստաթղթի վերջնականացման ուղղությամբ։ Նշվել է, որ հուշագրի նախագիծը ներկայում գտնվում է քննարկման փուլում, իսկ առաջիկայում նախատեսվում է դրա ստորագրումը, ինչը նոր խթան կհանդիսանա երկու կառույցների միջև համագործակցության խորացման համար։

Заре Синанян продолжает рабочий визит в Федеративную Демократическую Республику Эфиопия
21 июня в рамках визита Главный уполномоченный в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения в Эфиопии Саака Саргсяна посетил армянскую Апостольскую церковь Святого Георгия в Аддис-Абебе.
Заре Синанян присутствовал на Божественной литургии, после чего осмотрел территорию церкви, ознакомился с ее историей, деятельностью и особенностями организации общинной жизни.
Затем Главный уполномоченный встретился с руководителем Директората по вопросам граждан и организаций диаспоры Комиссии Африканского союза (Citizens and Diaspora Organizations Directorate – CIDO), послом Амром Альжувайли. Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Эфиопии Саак Саргсян.
В ходе обсуждения стороны обменялись мнениями о возможностях расширения сотрудничества между Республикой Армения и Африканским союзом в сфере диаспоры. Были рассмотрены перспективы развития сотрудничества между Офисом Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения и Директоратом по вопросам граждан и организаций диаспоры Комиссии Африканского союза, а также возможности обмена опытом, направленного на эффективное вовлечение потенциала диаспоры.
Одной из ключевых тем встречи стал процесс подготовки к подписанию двустороннего Меморандума о взаимопонимании . Стороны обсудили положения проекта меморандума, подтвердив взаимную готовность продолжить работу по окончательному согласованию документа. Было отмечено, что проект меморандума в настоящее время находится на стадии обсуждения, а его подписание планируется в ближайшее время, что станет новым стимулом для углубления сотрудничества между двумя структурами.