Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Հունաստանում է
Հունիսի 23-ին Հունաստանի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Հունաստանում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Միսակ Հովսեփյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Աթենքի «Հայաստան» հասարակական մշակութային կենտրոն։
Այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է կենտրոնի հանձնախմբի անդամ, «Հայաստան» շաբաթաթերթի հիմնադիր, «Ֆիլիա» թերթի համահիմնադիր, Հունաստանի հայերի միության համահիմնադիր Մինաս Տեր Հովհաննիսյանի, ինչպես նաև հանձնախմբի անդամներ Հայկ Քասարջյանի, Հովհաննես Շահինյանի, Հովսեփ Քասեսյանի և Տիգրան Ղալումյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Սփյուռք գործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել ներկայիս մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիներին։ Զրուցակիցները կարևորել են Սփյուռքի ներուժի առավել արդյունավետ ներգրավումը Հայաստանի զարգացման և պետականության ամրապնդման գործընթացներում։
Առանձնակի ուշադրություն է դարձվել հունահայ համայնքի կրթական, գիտական և մշակութային կարողությունների համախմբմանն ուղղված նախաձեռնություններին, ինչպես նաև այնպիսի գործնական մեխանիզմների ձևավորմանը, որոնք կնպաստեն համայնքային կյանքի ակտիվացմանն ու Հայաստան–Սփյուռք կապերի առավել նպատակային զարգացմանը։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել կենտրոնի հանձնախմբի անդամների երկարամյա գործունեությունը՝ ուղղված հունահայ համայնքի ազգային ինքնության պահպանմանը, հայապահպանության, ինչպես նաև համայնքային կյանքի զարգացմանը։

Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян находится в Греции с рабочим визитом
23 июня в рамках рабочего визита в Республику Греция Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян в сопровождении уполномоченного по делам диаспоры в Греции Мисака Овсепяна посетил Общественный культурный центр «Айастан» в Афинах.
В ходе визита Главный уполномоченный встретился с членом комитета центра, основателем еженедельника «Айастан», соучредителем газеты «Филия» и Союза армян Греции Минасом Тер-Ованнисяном, а также с членами комитета Айком Касарджяном, Ованнесом Шахиняном, Овсепом Касесяном и Тиграном Галумяном.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития сотрудничества Армения–Диаспора, а также современные вызовы и возможные пути их преодоления. Собеседники подчеркнули важность более эффективного вовлечения потенциала диаспоры в процессы развития Армении и укрепления армянской государственности.
Особое внимание было уделено инициативам, направленным на консолидацию образовательного, научного и культурного потенциала армянской общины Греции, а также формированию практических механизмов, способствующих активизации общинной жизни и более целенаправленному развитию связей Армения–Диаспора.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян высоко оценил многолетнюю деятельность членов комитета центра, направленную на сохранение национальной идентичности армянской общины Греции, армянского языка и культурного наследия, а также на развитие общинной жизни.