Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Հունաստանում է
Հունիսի 23-ին Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Հունաստանի ՀԲԸՄ վարչության հրավերով այցելել է ՀԲԸՄ Աթենքի Արտաքի Գալփակեան հայկական ամենօրյա վարժարան և հանդիպել կառույցի ղեկավար կազմի հետ։
Հանդիպման սկզբում Գլխավոր հանձնակատարը շնորհավորել է ՀԲԸՄ Հունաստանի նորընտիր վարչությանը և վարչության ատենապետ Գրիգոր Մարուքեանին՝ մաղթելով արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ համայնքի զարգացման և հայապահպանության։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության խորացման, համատեղ ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև Սփյուռքի ներուժի առավել արդյունավետ ներգրավման հնարավորություններին։ Կողմերը կարևորել են Հայաստանում իրականացվող բարեգործական նախաձեռնությունների վերափոխումը երկարաժամկետ և կայուն զարգացման ծրագրերի՝ ընդգծելով կրթական, սոցիալական և համայնքային զարգացման ուղղություններով ռազմավարական համագործակցության անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը նաև պաշտոնապես հրավիրել է ՀԲԸՄ Հունաստանի վարչության անդամներին մասնակցելու այս տարի նոյեմբերի 5–8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։
Այցի ավարտին Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել Արտաքի Գալփակեան հայկական ամենօրյա վարժարանում, ծանոթացել կրթօջախի գործունեությանը և ծրագրերին։

On June 23, as part of his working visit to Greece, High Commissioner Zareh Sinanyan visited the AGBU Athens Artaki Kalpakian School at the invitation of the Board of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) Greece and met with the organization’s leadership.
The High Commissioner congratulated the newly elected AGBU Greece Board and its Chairman, Grigor Maroukian, wishing them a productive term in service of community development and the preservation of Armenian identity.
During the discussion, the parties addressed opportunities to deepen Armenia-Diaspora cooperation, implement joint initiatives, and more effectively engage the potential of the Diaspora. They emphasized the importance of transforming charitable initiatives implemented in Armenia into long-term, sustainable development programs, highlighting the need for strategic cooperation in the fields of education, social development, and community advancement.
During the meeting, the High Commissioner also formally invited members of the AGBU Greece Board to participate in the Global Armenian Summit '26, which will take place in Yerevan on November 5-8.
At the conclusion of the visit, Zareh Sinanyan toured the AGBU Athens Artaki Kalpakian Armenian School and familiarized himself with the institution’s activities and educational programs.