Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Հունաստանում է
Հունիսի 23-ին Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Հունաստանի ՀԲԸՄ վարչության հրավերով այցելել է ՀԲԸՄ Աթենքի Արտաքի Գալփակեան հայկական ամենօրյա վարժարան և հանդիպել կառույցի ղեկավար կազմի հետ։
Հանդիպման սկզբում Գլխավոր հանձնակատարը շնորհավորել է ՀԲԸՄ Հունաստանի նորընտիր վարչությանը և վարչության ատենապետ Գրիգոր Մարուքեանին՝ մաղթելով արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ համայնքի զարգացման և հայապահպանության։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության խորացման, համատեղ ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև Սփյուռքի ներուժի առավել արդյունավետ ներգրավման հնարավորություններին։ Կողմերը կարևորել են Հայաստանում իրականացվող բարեգործական նախաձեռնությունների վերափոխումը երկարաժամկետ և կայուն զարգացման ծրագրերի՝ ընդգծելով կրթական, սոցիալական և համայնքային զարգացման ուղղություններով ռազմավարական համագործակցության անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը նաև պաշտոնապես հրավիրել է ՀԲԸՄ Հունաստանի վարչության անդամներին մասնակցելու այս տարի նոյեմբերի 5–8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։
Այցի ավարտին Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել Արտաքի Գալփակեան հայկական ամենօրյա վարժարանում, ծանոթացել կրթօջախի գործունեությանը և ծրագրերին։

Заре Синанян находится с рабочим визитом в Греции
23 июня в рамках рабочего визита в Грецию Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян по приглашению правления Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU) Греции посетил армянскую ежедневную школу имени Артака Галпакяна в Афинах и встретился с руководством организации.
В начале встречи Главный уполномоченный поздравил новоизбранное правление AGBU Греции и председателя правления Григора Марукяна, пожелав им плодотворной деятельности на благо развития общины и сохранения армянской идентичности.
В ходе обсуждения были затронуты вопросы углубления сотрудничества между Арменией и Диаспорой, реализации совместных программ, а также возможностей более эффективного вовлечения потенциала Диаспоры. Стороны подчеркнули важность трансформации реализуемых в Армении благотворительных инициатив в долгосрочные и устойчивые программы развития, отметив необходимость стратегического сотрудничества в сферах образования, социальной поддержки и развития общин.
В ходе встречи Главный уполномоченный также официально пригласил членов правления AGBU Греции принять участие во Всемирном армянском саммите, который состоится в Ереване 5–8 ноября текущего года.
В завершение визита Заре Синанян совершил экскурсию по армянской ежедневной школе имени Артака Галпакяна, ознакомился с деятельностью учебного заведения и его программами.