Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Հունաստան
Հունիսի 24-ին Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Իոաննիս-Միխայիլ Լովերդոսի և Արտերկրում բնակվող հույների ու հանրային դիվանագիտության հարցերով ծառայության գլխավոր քարտուղար Մայրա Միրոյանիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել հայ-հունական հարաբերությունները և քննարկել երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության հետագա զարգացման հնարավորությունները։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստան–Հունաստան–Կիպրոս փոխգործակցության շրջանակում սփյուռքի հարցերի շուրջ համագործակցության խորացմանը:
Զրույցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հույն գործընկերոջը ներկայացրել է Հունաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Միսակ Հովսեփյանին՝ անդրադառնալով հանձնակատարների ինստիտուտի գործունեությանը և դերակատարությանը համայնքային ներուժի արդյունավետ համախմբման ևՀայաստան–Սփյուռք կապերի ամրապնդման հարցում։
Քննարկվել են Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության օրակարգային հարցեր, որոնց շրջանակում Զարեհ Սինանյանը հույն գործընկերներին հրավիրել է մասնակցելու նոյեմբերի 5–8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։

Продолжается рабочий визит Заре Синаняна в Греции
24 июня в рамках рабочего визита в Грецию Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с заместителем министра иностранных дел Греции Иоаннисом-Михаилом Ловердосом и генеральным секретарём по делам греков зарубежья и общественной дипломатии Майрой Мирояни.
В ходе встречи стороны высоко оценили армяно-греческие отношения и обсудили возможности дальнейшего развития двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Особое внимание было уделено углублению взаимодействия по вопросам диаспоры в рамках сотрудничества Армения–Греция–Кипр.
В ходе беседы Главный уполномоченный представил греческому коллеге уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения в Греческой Республике Мисака Овсепяна, рассказав о деятельности института уполномоченных и его роли в эффективной консолидации потенциала общин, а также в укреплении связей между Арменией и диаспорой.
Также были обсуждены актуальные вопросы сотрудничества между Арменией и диаспорой. В рамках этой повестки Зара Синанян пригласил греческих коллег принять участие во Всемирном армянском саммите, который состоится в Ереване с 5 по 8 ноября.