Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Հունաստան
Հունիսի 24-ին Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Իոաննիս-Միխայիլ Լովերդոսի և Արտերկրում բնակվող հույների ու հանրային դիվանագիտության հարցերով ծառայության գլխավոր քարտուղար Մայրա Միրոյանիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել հայ-հունական հարաբերությունները և քննարկել երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության հետագա զարգացման հնարավորությունները։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստան–Հունաստան–Կիպրոս փոխգործակցության շրջանակում սփյուռքի հարցերի շուրջ համագործակցության խորացմանը:
Զրույցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հույն գործընկերոջը ներկայացրել է Հունաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Միսակ Հովսեփյանին՝ անդրադառնալով հանձնակատարների ինստիտուտի գործունեությանը և դերակատարությանը համայնքային ներուժի արդյունավետ համախմբման ևՀայաստան–Սփյուռք կապերի ամրապնդման հարցում։
Քննարկվել են Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության օրակարգային հարցեր, որոնց շրջանակում Զարեհ Սինանյանը հույն գործընկերներին հրավիրել է մասնակցելու նոյեմբերի 5–8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։

The working visit Zareh Sinanyan, to the Hellenic Republic continues
On June 24, as part of his working visit to Greece, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with Deputy Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic Ioannis-Michail Loverdos and Secretary General for Greeks Abroad and Public Diplomacy Maira Myrogianni.
During the meeting, the parties highly praised Armenian-Greek relations and discussed opportunities for further developing bilateral and multilateral cooperation.
Particular attention was given to deepening cooperation on diaspora affairs within the framework of Armenia-Greece-Cyprus trilateral cooperation.
During the discussion, the High Commissioner introduced his Greek counterparts to Misak Hovsepyan, the Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia in the Hellenic Republic, and spoke about the role and activities of the Commissioner institution in effectively mobilizing community potential and strengthening Armenia-Diaspora ties.
The parties also discussed key issues on the Armenia-Diaspora cooperation agenda, during which Zareh Sinanyan invited his Greek counterparts to participate in the Global Armenian Summit '26, which will take place in Yerevan on November 5-8.