Շարունակվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար աշխատանքային այցը Հունաստանի Հանրապետություն
Հունիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Հունաստանում սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակում, հանդիպել է Հայ-հունական առևտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավար անդամներ Ակիս Դագազեանի և Գէորգ Քոլանեանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում պալատի ներկայացուցիչները ներկայացրել են կառույցի ստեղծման պատմությունը, գործունեության հիմնական ուղղություններն ու ընթացիկ ծրագրերը՝ անդրադառնալով հայ-հունական տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, գործարար համայնքների միջև համագործակցության խթանմանը և ներդրումային կապերի ամրապնդման ուղղությամբ պալատի կողմից իրականացվող աշխատանքներին։
Քննարկվել են սփյուռքի տնտեսական ներուժի առավել արդյունավետ ներգրավման, գործարար կապերի ընդլայնման և համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2026 թվականի նոյեմբերի 5–8-ը Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին։
Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է սփյուռքում գործող առևտրաարդյունաբերական պալատների ներկայացուցիչների մասնակցության կարևորությունը՝ նպատակ ունենալով համակարգված ներկայացնել սփյուռքի տնտեսական ներուժը և խթանել Հայաստան–Սփյուռք գործարար համագործակցության ընդլայնումը։

Продолжается рабочий визит Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняна в Греции
24 июня Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян в офисе уполномоченного по делам диаспоры Греции встретился с руководящими членами Армяно-греческой торгово-промышленной палаты Акисом Дагазяном и Геворгом Коланяном.
В ходе встречи представители палаты представили историю создания организации, основные направления её деятельности и текущие программы, уделив внимание развитию армяно-греческих экономических отношений, стимулированию сотрудничества между деловыми сообществами и работе палаты по укреплению инвестиционных связей.
Стороны обсудили возможности более эффективного вовлечения экономического потенциала диаспоры, расширения деловых контактов и реализации новых совместных инициатив.
Также был затронут вопрос подготовки к Всемирному армянскому саммиту, который состоится в Ереване 5–8 ноября 2026 года.
Заре Синанян подчеркнул важность участия представителей торгово-промышленных палат, действующих в диаспоре, с целью системного представления экономического потенциала армянской диаспоры и содействия расширению делового сотрудничества между Арменией и диаспорой.