ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովին և Բուլղարիայում ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատար Արթուր Հովհաննիսյանին
06 Հուլիսի 2026
Հուլիսի 6-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովին և Բուլղարիայում ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատար Արթուր Հովհաննիսյանին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման և երկու ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման գործում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին և առաջիկա համատեղ նախաձեռնություններին։
Դեսպան Նիկոլովը ներկայացրել է հայ-բուլղարական համագործակցության զարգացմանն ուղղված ծրագրերը՝ վերահաստատելով դեսպանության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու երկկողմ նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել ներկայացված առաջարկները և վերահաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պատրաստակամությունը՝ իր լիազորությունների շրջանակում աջակցելու համագործակցության հետագա խորացմանը։

Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Болгария в Армении Николу Николова и уполномоченного по делам диаспоры Республ
06 Июля 2026
6 июля Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Болгария в Армении Николу Николова и уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения в Болгарии Артура Оганнисяна.
В ходе встречи стороны подчеркнули важную роль армянской общины Болгарии в развитии армяно-болгарских отношений и укреплении связей между двумя народами. Также были обсуждены возможности расширения двустороннего сотрудничества и предстоящие совместные инициативы.
Посол Николов представил программы, направленные на развитие армяно-болгарского сотрудничества, подтвердив готовность посольства содействовать реализации двусторонних инициатив.
Заре Синанян высоко оценил представленные предложения и подтвердил готовность Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения в рамках своих полномочий оказывать содействие дальнейшему углублению сотрудничества