ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովին և Բուլղարիայում ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատար Արթուր Հովհաննիսյանին
06 Հուլիսի 2026
Հուլիսի 6-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլա Նիկոլովին և Բուլղարիայում ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատար Արթուր Հովհաննիսյանին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման և երկու ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման գործում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին և առաջիկա համատեղ նախաձեռնություններին։
Դեսպան Նիկոլովը ներկայացրել է հայ-բուլղարական համագործակցության զարգացմանն ուղղված ծրագրերը՝ վերահաստատելով դեսպանության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու երկկողմ նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել ներկայացված առաջարկները և վերահաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պատրաստակամությունը՝ իր լիազորությունների շրջանակում աջակցելու համագործակցության հետագա խորացմանը։

High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan received Nikola Nikolov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to Armenia,
06 July 2026
On July 6, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan received Nikola Nikolov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to Armenia, and Arthur Hovhannisyan, Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia in Bulgaria.
During the meeting, the parties highlighted the important role of the Armenian community in Bulgaria in advancing Armenian-Bulgarian relations and strengthening ties between the two nations. They also discussed opportunities to expand bilateral cooperation and upcoming joint initiatives.
Ambassador Nikolov presented a number of initiatives aimed at further enhancing Armenian-Bulgarian cooperation, reaffirming the Embassy's readiness to support the implementation of bilateral projects.
Zareh Sinanyan welcomed the proposals and reaffirmed the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs' commitment to supporting the further development of bilateral cooperation within the scope of its mandate.