Զարեհ Սինանյանը մասնակցել և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել «Ուռենի» պարային օլիմպիադայի բացման արարողությանը
10 Հուլիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել «Ուռենի» պարային օլիմպիադայի բացման արարողությանը, որը մեկ հարկի տակ էր համախմբել հայկական պարախմբեր՝ Հայաստանից և սփյուռքի տարբեր երկրներից։
Գլխավոր հանձնակատարն իր ողջույնի խոսքում ընդգծել է հայկական պարարվեստի կարևոր դերը սփյուռքի տարբեր գաղթօջախներում հայկական մշակույթի պահպանման, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացման գործում։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին նախաձեռնությունն այս տարի Հայաստան բերելու և արդեն հինգ տարի շարունակ պարային օլիմպիադան անցկացնելու համար՝ բոլոր մասնակիցներին մաղթելով հաջողություն։
«Ուռենի» օլիմպիադան կազմակերպվել է ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքի «Էրեբունի»և «Ուրարտու» հայկական պարային համույթների ղեկավար և պարուսույց՝ Զավեն Վիրաբյանի կողմից։
Ամենամյա օլիմպիադայի ժյուրիի նախագահն է ԱՄՆ-ում “Gevorkian Dance Academy” պարային դպրոցի հիմնադիր՝ Վարդան Գևորգյանը:

Заре Синанян принял участие в церемонии открытия танцевальной олимпиады «Урени» и выступил с приветственной речью
10 Июля 2026
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял участие в церемонии открытия танцевальной олимпиады «Урени» и выступил с приветственной речью.
Мероприятие объединило под одной крышей армянские танцевальные коллективы из Армении и различных стран армянской диаспоры.
В своем приветственном выступлении главный уполномоченный подчеркнул важную роль армянского танцевального искусства в сохранении армянской культуры в общинах диаспоры, а также в повышении узнаваемости Армении на международной арене.
Заре Синанян поблагодарил организаторов за то, что в этом году они провели мероприятие в Армении, а также за проведение танцевальной олимпиады уже на протяжении пяти лет. Он пожелал всем участникам успехов.
Олимпиада «Урени» организована руководителем и хореографом армянских танцевальных ансамблей «Эребуни» и «Урарту» города Санкт-Петербург (РФ) Завеном Вирабяном.
Председателем жюри ежегодной олимпиады является основатель танцевальной школы «Gevorkian Dance Academy» в США — Вардан Геворкян.