Մեր հայրենադարձները. Սաշկա Ավանեսյան
Եթե մի քանի տարի առաջ Սաշկա Ավանյանին հարցնեիք, թե որտեղ է նրա տունը, նա պատասխան չէր ունենա: Եվ դա այն ժամանակ այնքան բնական էր. չէ որ Սաշկան ծնվել է Տեխասի Հյուստոն քաղաքում, մանկությունն անցկացրել Մոսկվայում, ապա 14 տարեկանում մեկնել Տորոնտո: Տարիքի հետ Սաշկայի մեջ մեծանում էր նաև ազգային ինքնության զգացողությունը, չնայած որ հաճախ էր ընկալվում որպես ռուս, ամերիկացի կամ կանադացի: Սակայն երիտասարդ աղջիկը փնտրում էր մի այլ բան, որը բնակության երկրներից և ոչ մեկում չէր գտել:
Միայն ավելի ուշ՝ համալսարանական ուսումնառության 3-րդ տարում Սաշկան բացահայտեց իր արմատներն ու ազգանվան «յան»-ի իրական նշանակությունը: Ահա այդպես, փոխելով իրադրությունների ողջ պատկերը՝ նա հենց նույն ամառվա ընթացքում «Դեպի Հայք» կազմակերպության շնորհիվ եկավ Վանաձոր ու սկսեց կավորական աշխատանքը: Իր կյանքի այս նոր, փոփոխված պատկերը շուտով պիտի դառնար տաք ու փնտրված տուն:
«Սփյուռքահայ եմ». իր մասին պատմելիս Սաշկան առաջին հերթին սա է ասում: Վայելելով Հայաստանի հյուսիսի չքնաղ բնությունը՝ Վանաձորում այս մի քանի տարիները նաև պայքարի տարիներ են եղել նրա համար, պայքար հաշտեցնելու համար իր բերած աշխարհն ու Լոռվա երբեմն փակ, երբեմն կարծրատիպային իրականությունը: Չնայած ամեն ինչին՝ Սաշկան ուրախությամբ է ընդունել այն փաստը, որ տեղի մարդկանց կայուն արժեքները՝ ընկերություն, հավաքականություն, հավատարմություն, իր համար ավելի կարևոր են, քան Կանադայում զգացած մեկուսացվածությունը:
«Կյանքն ապրելու իմ կերպը ավելի հայկական է, եթե մշակութապես դիտարկենք: Երևի բավարար է ասել, որ այստեղ ես ունեմ առնվազն 15 հոգու, որոնց ցանկացած պահի կարող եմ զանգահարել, և նրանք կթողնեն ամեն ինչ ու կշտապեն ինձ մոտ՝ օգնելու պարզապես մի կտոր կահույք տեղափոխել»:
«Գործ չկա Վանաձորում». սա միակ կարծրատիպն է, որ Սաշկան ուզում է մինչև վերջ արմատախիլ անել: Չհետևելով այն ընկերների օրինակներին, որոնք տաղանդավոր նկարիչներ էին, ու իրենց բախտն այլ վայրերում որոնեցին, Սաշկան համահիմնադրեց «Creopia Productions» ընկերությունը. վիզուալ արվեստի արտադրական ձեռնարկություն, որը նպատակ ունի զարկ տալ և ընդլայնել հետարդյունաբերական կենդանի քաղաքի «մեծ, չիրացված ստեղծագործական էներգիան»:
Իր գործընկերոջ՝ վանաձորցի Լուսինե Պողոսյանի հետ, փորձում են իրենց սոցիալական ծրագրերի պրիզմայով նայել ծնվող գաղափարներին:
«Դու՛րս եկեք Երևանի կամ Կենտրոնի սահմաններից». Սաշկայի խորհուրդն է պոտենցիալ հայրենադարձներին: Երկիրն ավելին է, քան միայն մայրաքաղաքը, և այն նոր էներգիայի սուր պահանջ ունի: Եթե ձեր մեջ Հայաստան գալու զգայական մեծ ցանկություն կա, հետևեք նրան և եկեք թեկուզ մեկ-երկու տարով, չնայած որ դա էլ հեշտ չի լինելու: «Եթե դուք ճիշտ տրամադրվածությամբ գաք, կգտնեք մարդկանց, որոնք կկանգնեն ձեր կողքին»:
Իմացեք ավելին Սաշկայի և «Creopia Productions»-ում նրա աշխատանքի մասին նաև Repat Armenia-ի այս նյութից՝ http://repatarmenia.org/en/engage/inspiration/a/sashka-avanyan: Եկեք աջակցենք նրա և Լուսինեի՝ Վանաձորը Կովկասի ստեղծագործական ամենաառաջատար կենտրոններից մեկը դարձնելու առաքելությանը:

Наши репатрианты: Сашка Аванян
Если бы Вы несколько лет назад спросили Сашку Аванян, где находится ее дом, у нее не было бы ответа. Тогда это было так естественно… Ведь Сашка родилась в Хьюстоне, штат Техас, провела детство в Москве, а в 14 лет переехала в Торонто. С возрастом, у Сашки формировалось чувство национальной идентичности, не смотря на то, что ее часто воспринимали как русскую, америкаку или канадку. Но молодая девушка искала то, чего не находила ни в одной стране своего проживания. И только чуть позже, на третьем году обучения в университете, Сашка узнала о своих корнях и реально оценила значение окончания "ян" своей фамилии. Таким образом, изменив всю ситуацию, именно тем летом, благодаря организации “Депи Айк” она приехала в Ванадзор, и начала свою волонтёрскую деятельность. Этот новый, измененный образ её жизни скоро должен был стать теплым и ожидаемым          домом.
Рассказывая о себе, Сашка в первую очередь говорит: “Я армянка из диаспоры.” Несмотря на изумительную природу севера Армении, Ванадзор на протяжении нескольких лет для девушки был также полем битвы, где она старалась примирить мир, который принесла с собой с иногда закрытой, иногда стереотипной реальностью Лори. Несмотря на все это, Сашка с радостью признает, что устойчивые ценности окружающих ее людей, такие как дружба, общность, преданность для нее намного важнее, чем знакомая изолированность Канады. “С точки зрения культуры бытия, мой образ жизни более чем армянский. Достаточно сказать, что у меня здесь есть как минимум 15 человек, которым я могу позвонить в любое время суток и они, оставив все свои дела примчатся мне на помощь, например, просто переместить какой-то предмет мебели”.
Единственный стереотип, который Сашка хочет искоренить до конца – это “В Ванадзоре нет работы”. Не последовав примеру друзей, которые были талантливыми художниками, и обосновались в другом месте, Сашка стала соучредителем “Creopia Productions” - компании по производству визуальных искусств, которая стремится начать развивать “огромную, нереализованную творческую энергию” постиндустриального живого города. Вместе со своим партнером из Ванадзора, Лусине Погосян они пытаются взглянуть на возникающие идеи сквозь призму своих же социальных программ.
“Выходите за границы Еревана или хотя бы его Центра” – вот что советует Сашка потенциальным репатриантам. “Наша страна - это больше, чем просто столица и она остро нуждается в новой энергии. Если у Вас есть сильное эмоциональное желание приехать в Армению, следуйте за ним и приезжайте хотя бы на пару лет, но это будет нелегко. Если Вы приедете с правильным настроем, то найдете людей, которые будут рядом с Вами».
Узнайте больше о Сашке и ее работе в “Creopia Productions” также из материала Repat Armenia по адресу http://repatarmenia.org/en/engage/inspiration/a/sashka-avanyan.
Давайте поддержим идею Сашки и Лусине сделать Ванадзор одним из ведущих творческих центров на Кавказе.