Ավարտվել է ՀՀ պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի 2025–2026 թթ. շրջափուլը
21 Օգոստոսի 2026
Ծրագրի վեցերորդ շրջափուլին մասնակցել են 13 երկրից ժամանած շուրջ չորս տասնյակ մասնագետներ, որոնք մեկ տարի շարունակ աշխատել են ՀՀ պետական կառավարման համակարգի 18 գերատեսչություններում՝ ներդնելով իրենց մասնագիտական հմտություններն ու փորձառությունը։
Ծրագրի փակման և հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել և ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ծրագրի համակարգող Աննա Մհերյանը, ինչպես նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանը, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Սառա Նալբանդյանը, «Գյումրիի սելեկցիոն կայան» ՓԲԸ-ի տնօրեն Լևոն Անանյանը և «Կերոն» հիմնադրամի «Տաղանդների ֆոնդ» նախագծի ղեկավար Գևորգ Պողոսյանը։
Իր ելույթի խոսքում Զարեհ Սինանյանը նշել է.
«Մեր բարձրագույն արժեքը և ամենամեծ ռեսուրսը մարդիկ են՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում։ Մեր պարտքն է այդ ներուժն ամբողջությամբ ծառայեցնել Հայաստանի զարգացմանը, և հենց այդ նպատակին է ուղղված «իԳործ» ծրագիրը»։

Завершился шестой поток программы «iGorts» 2025–2026 гг., направленной на привлечение специалистов из армянской диаспоры в систему государственного управления Республики Армения
21 Августа 2026
В шестом потоке программы приняли участие около 40 специалистов из 13 стран, которые на протяжении года работали в 18 государственных учреждениях Республики Армения, внося свой профессиональный опыт и навыки.
На торжественной церемонии закрытия программы и вручения сертификатов присутствовали и выступили с приветственными речами Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, координатор программы Анна Мгерян, а также депутат Национального собрания РА Рустам Бакоян, заместитель председателя Комитета по градостроительству Нуне Петросян, ректор Ереванского государственного института театра и кино Сара Налбандян, директор ЗАО «Селекционная станция Гюмри» Левон Ананян и руководитель проекта «Фонд талантов» фонда «Керон» Геворг Погосян.
«Наша ценность и главный ресурс — это люди, как в Армении, так и в Диаспоре. Наш долг — в полной мере направить этот потенциал на развитие Армении, и именно этой цели служит программа «iGorts»».