«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վեցերորդ շրջափուլի 29 մասնակիցները շարունակում են ծրագրի հայաստանյան փուլը
26 Օգոստոսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վեցերորդ շրջափուլի 29 մասնակիցները շարունակում են ծրագրի հայաստանյան փուլը։
Ծրագրի երկրորդ օրը մեկնարկել է ծրագրի ղեկավար Լիլի Խաչատրյանի հետ հանդիպում-քննարկմամբ, որի ընթացքում ներկայացվել են Գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղությունները, իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաև «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի համայնքային աշխատանքների փուլի մանրամասները։
Օրվա երկրորդ կեսին երիտասարդ դեսպանները մասնակցել են «Ադվոկացիան համայնքի գործունեության մեջ» թեմայով դասախոսություն-քննարկմանը, որը վարել է Արամ Ոսկանյանը։ Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համայնքային առաջնորդության, շահերի պաշտպանության և արդյունավետ հանրային ներգրավվածության գործիքներին։
Այնուհետև մասնակիցներն այցելել են Գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն, որտեղ մասնակցել են «Հայրենադարձությունն այսօր. հնարավորություններ, մարտահրավերներ, ծրագրեր» թեմայով դասախոսության, որը վարել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Հանդիպման ընթացքում երիտասարդ դեսպանները ծանոթացել են նաև Կենտրոնի կողմից հայրենադարձներին տրամադրվող ծառայություններին, աջակցման ծրագրերին և ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը Կենտրոնի մասնագետներին։
Օրվա ավարտին կայացել է փորձի փոխանակման հանդիպում 2025–2026 թվականների «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցների հետ։

29 участников шестого этапа программы "Молодой посол Диаспоры" продолжают этап программы проходящий в Армении
26 Августа 2026
29 участников шестого этапа программы "Молодой посол Диаспоры" Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА продолжают этап программы проходящий в Армении.
Второй день программы начался со встречи-дискуссии с руководителем программы Лили Хачатрян. В ходе встречи были представлены основные направления деятельности Офиса, реализуемые программы,а также, детали этапа общественной деятельности в рамках программы.
Во второй половине дня молодые послы приняли участие в лекции-дискуссии на тему "Адвокация в деятельности общины", которую провёл Арам Восканян. Участники обсудили, как развивать лидерские качества в общине, защищать её интересы и эффективно взаимодействовать с обществом.
Затем участники посетили Центр репатриации и интеграции Офиса, где приняли участие в лекции на тему "Репатриация сегодня: возможности, вызовы, программы", которую провёл руководитель департамента по вопросам интеграции репатриантов Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА Ованнес Алексанян.
В ходе встречи молодые послы также ознакомились с услугами и программами поддержки, предоставляемыми Центром репатриантам, и задали специалистам Центра интересующие их вопросы.
В завершение дня состоялась встреча по обмену опытом с участниками программы "Молодой посол Диаспоры" 2025–2026 годов.