«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայաստանյան փուլի երրորդ օրը մեկնարկել է «Համոզիչ hաղորդակցություն. ինչպե՞ս համոզել մյուսներին՝ ճանաչելով ինքդ քեզ» աշխատաժողովով
27 Օգոստոսի 2026
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայաստանյան փուլի երրորդ օրը մեկնարկել է «Համոզիչ hաղորդակցություն. ինչպե՞ս համոզել մյուսներին՝ ճանաչելով ինքդ քեզ» աշխատաժողովով, որը վարել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսոր, բիզնես թրեյներ և խորհրդատու Սերգեյ Թանթուշյանը։ Աշխատաժողովի ընթացքում երիտասարդները ծանոթացել են արդյունավետ հաղորդակցության, ինքնաճանաչման և առաջնորդական հմտությունների զարգացման գործիքներին՝ քննարկելով համոզիչ խոսքի և ազդեցիկ հաղորդակցության կարևորությունը։
Օրվա երկրորդ կեսին մասնակիցներն այցելել են «Դեպի Հայք» հիմնադրամ («Birthright Armenia»), որտեղ «Կամավորությունը՝ համայնքային աշխատանքի կարևոր պայման. ինչպես ներգրավել մարդկանց» թեմայով քննարկում են ունեցել հիմնադրամի տնօրեն Սևան Կաբակյանի հետ ։ Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է կամավորության դերը՝ որպես համայնքային աշխատանքի կարևոր բաղադրիչ, ինչպես նաև դրա կիրառման ձևերը երիտասարդների ներգրավման գործընթացում։
Օրվա ավարտին Երիտասար դեսպանները հանդիպել են «Մանթաշյանց» բիզնես ցանցի համահիմնադիր և նախագահ Վահրամ Միրաքյանի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առաջնորդության, ձեռնարկատիրության, համագործակցության և համահայկական մասնագիտական ցանցերի ձևավորման կարևորությունը՝ ընդգծելով երիտասարդների դերակատարությունը Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդման գործում։

The third day of the Armenia phase of the Diaspora Youth Ambassador Program began with a workshop on “Persuasive Communication
27 August 2026
The third day of the Armenia phase of the Diaspora Youth Ambassador Program began with a workshop on “Persuasive Communication: How to Convince Others by Knowing Yourself,” led by Sergey Tantushyan, a professor at the American University of Armenia, business trainer, and consultant. During the workshop, the young participants explored practical tools for effective communication, self-awareness, and leadership development, while discussing the importance of persuasive speaking and impactful communication.
In the afternoon, the participants visited Birthright Armenia, where they took part in a discussion with the organization’s Executive Director, Sevan Kabakian, on “Volunteering as an Essential Element of Community Engagement: How to Get People Involved.” The discussion highlighted the role of volunteering as a key component of community engagement, as well as ways to leverage it to engage young people.
The day concluded with a meeting with Vahram Mirakyan, Co-Founder and President of the Mantashyants Business Network. The discussion focused on leadership, entrepreneurship, collaboration, and the importance of building pan-Armenian professional networks, highlighting the role of young people in strengthening ties between Armenia and the Diaspora.