«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վեցերորդ շրջափուլի մասնակիցները հանգստյան օրերին ճանաչողական այցով մեկնել են Լոռու մարզ
31 Օգոստոսի 2026
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վեցերորդ շրջափուլի մասնակիցները հանգստյան օրերին ճանաչողական այցով մեկնել են Լոռու մարզ։
Այցի շրջանակում երիտասարդ դեսպաններն այցելել են Հայաստանի պատմամշակութային կարևորագույն հուշարձաններ՝ Հաղպատի, Սանահինի և Ախթալայի վանական համալիրներ՝ ծանոթանալով Լոռու հարուստ պատմական ու մշակութային ժառանգությանը։
Ծրագրի մասնակիցները եղել են նաև «ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում», որտեղ շրջել են կենտրոնի տարածքում, ծանոթացել գործունեությանը և կրթական այն ծրագրերին, որոնք միտված են Հայաստանի մարզերի երեխաների զարգացմանն ու կրթական հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Այցի ընթացքում երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են նաև «Մարզերի երեխաները մարզերում» հասարակական կազմակերպության սաների և Ստեփանավանի «Կամք» երիտասարդական ՀԿ-ի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպումից հետո անցկացվել է ազգային պարերի վարպետության դաս։
Լոռու մարզ կատարած ճանաչողական այցն ավարտվել է «ՀանդArt» մշակութային այգում, որտեղ մասնակիցները դիտել են «Նռնենի» ներկայացումը։

Participants in the 2026-2027 cohort of the Diaspora Youth Ambassador Program spent the weekend on an educational and cultural visit to Lori Province
31 August 2026
Participants in the 2026-2027 cohort of the Diaspora Youth Ambassador Program spent the weekend on an educational and cultural visit to Lori Province.
As part of the visit, the young ambassadors explored some of Armenia’s most significant historical and cultural landmarks, including the Haghpat, Sanahin, and Akhtala Monastic Complexes, gaining a deeper understanding of Lori’s rich historical and cultural heritage.
The participants also visited the COAF SMART Center, where they toured the facility, learned about its activities, and explored educational programs aimed at supporting the development of children in Armenia’s regions and expanding their educational opportunities.
During the visit, the young ambassadors also met with participants of the Children of the Regions in the Regions NGO and representatives of the Kamk Youth NGO in Stepanavan. The meeting was followed by a traditional Armenian dance workshop.
The educational and cultural visit to Lori Province concluded at Byurakan HandArt Garden, where participants attended a performance of Pomegranate Tree.