«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վեցերորդ շրջափուլի մասնակիցները հանգստյան օրերին ճանաչողական այցով մեկնել են Լոռու մարզ
31 Օգոստոսի 2026
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վեցերորդ շրջափուլի մասնակիցները հանգստյան օրերին ճանաչողական այցով մեկնել են Լոռու մարզ։
Այցի շրջանակում երիտասարդ դեսպաններն այցելել են Հայաստանի պատմամշակութային կարևորագույն հուշարձաններ՝ Հաղպատի, Սանահինի և Ախթալայի վանական համալիրներ՝ ծանոթանալով Լոռու հարուստ պատմական ու մշակութային ժառանգությանը։
Ծրագրի մասնակիցները եղել են նաև «ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում», որտեղ շրջել են կենտրոնի տարածքում, ծանոթացել գործունեությանը և կրթական այն ծրագրերին, որոնք միտված են Հայաստանի մարզերի երեխաների զարգացմանն ու կրթական հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Այցի ընթացքում երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են նաև «Մարզերի երեխաները մարզերում» հասարակական կազմակերպության սաների և Ստեփանավանի «Կամք» երիտասարդական ՀԿ-ի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպումից հետո անցկացվել է ազգային պարերի վարպետության դաս։
Լոռու մարզ կատարած ճանաչողական այցն ավարտվել է «ՀանդArt» մշակութային այգում, որտեղ մասնակիցները դիտել են «Նռնենի» ներկայացումը։

Участники шестого этапа программы «Молодой посол диаспоры» в выходные дни отправились с ознакомительным визитом в Лорийскую область
31 Августа 2026
Участники шестого этапа программы «Молодой посол диаспоры» в выходные дни отправились с ознакомительным визитом в Лорийскую область.
В рамках визита молодые послы посетили важнейшие исторческо-культурные памятники Армении — монастырские комплексы Ахпата, Санаина и Ахталы, познакомившись с богатым историческим и культурным наследием Лорийской области.
Участники программы также побывали в центре "COAF SMART", где осмотрели территорию центра, ознакомились с его деятельностью и образовательными программами, направленными на развитие детей из регионов Армении и расширение их образовательных возможностей.
В ходе визита молодые послы также встретились с воспитанниками общественной организации "Дети регионов в регионах" и представителями молодежной общественной организации "Камк" из Степанавана. После встречи состоялся мастер-класс по национальным танцам.
Ознакомительный визит в Лорийскую область завершился в культурном парке "HandArt", где участники посмотрели представление "Гранатовое дерево".