«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ութերորդ օրը մեկնարկել է «Առաջնորդություն համայնքում» խորագրով աշխատաժողովով
01 Սեպտեմբերի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ութերորդ օրը մեկնարկել է «Առաջնորդություն համայնքում» խորագրով աշխատաժողովով, որը վարել է Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի (2006–2016) հիմնադիր տնօրեն, Ամերիկյան միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հայաստանյան ծրագրերի ավագ ղեկավար Արտակ Շաքարյանը։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են համայնքային առաջնորդության սկզբունքները, արդյունավետ ղեկավարության գործիքները և երիտասարդների դերակատարությունը համայնքային զարգացման գործում։
Օրվա երկրորդ կեսին երիտասարդ դեսպանները մասնակցել են համայնքային իրավիճակային սիմուլյացիոն խաղի, որը հեղինակել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ Մանուշակ Գրիգորյանը։ Խաղը համակարգել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի համայնքային աշխատանքները համակարգող աշխատակիցները և ծրագրի նախկին շրջանավարտները։
Այնուհետև մասնակիցներն այցելել են «M.A.M» կրթական շարժման հիմնադրամ, որտեղ հանդիպել են հիմնադիրներ Մարինա և Մելինե Ղազարյանների հետ։ «Հայոց լեզվի առցանց ուսուցման հնարավորությունները սփյուռքահայերի համար» թեմայով հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են հիմնադրամի կրթական ծրագրերը, թվային ուսուցման գործիքները և սփյուռքում հայերենի պահպանման ու տարածման նորարարական լուծումները։
Ծրագրի ութերորդ օրն ամփոփվել է Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարան ճանաչողական այցով, որի ընթացքում երիտասարդ դեսպանները ծանոթացել են աշխարհահռչակ արվեստագետի ստեղծագործական ժառանգությանը և հայկական մշակույթի բացառիկ էջերից մեկին։

Восьмой день программы «Молодой посол Диаспоры» начался с семинара на тему «Лидерство в общине»
Восьмой день программы «Молодой посол Диаспоры» Главного уполномоченного по делам диаспоры РА начался с семинара на тему «Лидерство в общине», который провёл основатель и директор Школы молодых лидеров (2006–2016), старший руководитель армянских программ Международного республиканского института (IRI) Артак Шакарян.
В ходе семинара участники обсудили принципы лидерства в общине, инструменты эффективного руководства, а также роль молодёжи в развитии общин.
Во второй половине дня молодые послы приняли участие в ситуационной игре-симуляторе, посвящённой взаимодействию и развитию армянских общин. Игра была разработана Манушак Григорян, экспертом Офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения. В качестве фасилитаторов выступили координаторы Офиса по работе с общинными организациями, а также выпускники программы предыдущих лет.
Затем участники посетили Фонд образовательного движения «M.A.M.», где встретились с его основательницами — Мариной и Мелине Казарян. В рамках встречи на тему «Возможности онлайн-обучения армянскому языку для представителей армянской диаспоры» были представлены образовательные программы фонда, инструменты цифрового обучения, а также инновационные решения по сохранению и распространению армянского языка в диаспоре.
Восьмой день программы завершился познавательным визитом в Дом-музей Сергея Параджанова, в ходе которого молодые послы познакомились с творческим наследием всемирно известного художника и одной из уникальных страниц армянской культуры.