«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը շարունակվում է՝ համախմբելով աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդ առաջնորդներին
02 Սեպտեմբերի 2026
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը շարունակվում է՝ համախմբելով աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդ առաջնորդներին և խորացնելով նրանց կապը Հայաստանի հետ։
Ծրագրի շրջանակում երիտասարդ դեսպանները հանդիպում են ունեցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ։ Ողջունելով մասնակիցներին՝ Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է նրանց ձգտումը դեպի Հայաստան և ընդգծել երիտասարդների առանցքային դերը սփյուռքի համայնքների զարգացման ու Հայաստան-սփյուռք համագործակցության ամրապնդման գործում։
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները՝ առանձնահատուկ շեշտադրելով երիտասարդների ակտիվ ներգրավվածության կարևորությունը համահայկական օրակարգի ձևավորման և իրականացման գործընթացներում։ Նա նաև արժևորել է երիտասարդ դեսպանների արդեն իսկ իրականացրած աշխատանքը և վստահություն հայտնել, որ ծրագրի ավարտից հետո նրանք կդառնան ավելի արդյունավետ գործընկերներ ինչպես Գրասենյակի, այնպես էլ իրենց համայնքների համար։
Հանդիպումն անցել է բաց քննարկման ձևաչափով, որի ընթացքում մասնակիցները բարձրացրել են իրենց հետաքրքրող հարցերը և ստացել սպառիչ պատասխաններ։
Իններորդ օրվա ընթացքում երիտասարդ դեսպաններն այցելել են Ինժեներական քաղաք, «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, STAN և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ։ Այցերի ընթացքում նրանք ծանոթացել են կառույցների գործունեությանը, շրջել տարածքներում, զրուցել մասնագետների հետ և տեղեկացել Հայաստանի տեխնոլոգիական ու նորարարական էկոհամակարգի զարգացման հիմնական ուղղություններին։

The Diaspora Youth Ambassador Program continues, bringing together young leaders from different countries around the world
02 September 2026
The Diaspora Youth Ambassador Program continues, bringing together young leaders from different countries around the world and strengthening their connection with Armenia.
As part of the program, the young ambassadors met with Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia. Welcoming the participants, the High Commissioner highlighted their commitment to Armenia and the vital role of young people in strengthening diaspora communities and advancing Armenia-Diaspora cooperation.
Zareh Sinanyan presented the work of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, including its ongoing programs and initiatives, with a particular focus on the importance of young people’s active engagement in shaping and advancing the pan-Armenian agenda. He also recognized the work the youth ambassadors have already undertaken and expressed confidence that, upon completing the program, they will become even more effective partners for both the Office and their respective communities.
The meeting was held in an open discussion format, giving participants an opportunity to raise questions and receive detailed answers.
The Diaspora Youth Ambassadors also visited Engineering City, TUMO Center for Creative Technologies, STAN, and the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST). During the visits, they learned about the organizations’ work, toured their facilities, engaged with professionals, and gained insights into the key directions shaping Armenia’s technology and innovation ecosystem.