Զարեհ Սինանյանը, Լեհաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Սեյմի ներկայացուցիչների հետ
04 Սեպտեմբերի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Լեհաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության և ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովի անդամ, Լեհաստանում (Սիլեզիա) ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանի ուղեկցությամբ, աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Սեյմի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Սեյմի մարշալի (Ազգային ժողովի նախագահի) ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդական Ռիշարդ Գալլան (Ryszard Galla) և Սեյմում Կառավարության ու ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովի փոքրամասնությունների կողմի քարտուղարության ղեկավար Դորոտա Զելինսկա-Կոզարուվը (Dorota Zielińska-Kozarów)։
Քննարկման ընթացքում լեհ պաշտոնյաները ներկայացրել են իրենց գործունեությունն ու Լեհաստանում ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության, պետական աջակցության և համայնքային զարգացման ուղղությամբ գործող մեխանիզմները։
Հանդիպման առանցքում են եղել Լեհաստանի հայ համայնքի պատմամշակութային հարուստ ժառանգության պահպանմանն ու զարգացմանն ուղղված ծրագրերը, ինչպես նաև համայնքային կյանքի ակտիվացման և հայ-լեհական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել Լեհաստանի իշխանությունների հետևողական աջակցությունը հայ համայնքին՝ ընդգծելով, որ Հրաչյա Բոյաջյանի և լեհական օրենսդիր ու գործադիր մարմինների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը կարևոր հիմք է ստեղծում երկկողմ կապերի հետագա խորացման համար։

Заре Синанян в рамках рабочего визита в Польшу провёл рабочую встречу с представителями Сейма Республики Польша
04 Сентября 2026
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян в рамках рабочего визита в Польшу в сопровождении члена Совместной комиссии правительства Республики Польша и национальных и этнических меньшинств, почётного консула Республики Армения в Польше (Силезия) Грачьи Бояджяна провёл рабочую встречу с представителями Сейма Республики Польша.
Во встрече приняли участие советник маршала Сейма (председателя Национального собрания) по вопросам национальных и этнических меньшинств Рышард Галла (Ryszard Galla), а также руководитель секретариата представителей меньшинств Совместной комиссии правительства и национальных и этнических меньшинств при Сейме Дорота Зелиньска-Козарув (Dorota Zielińska-Kozarów).
В ходе обсуждения польские представители рассказали о своей деятельности и действующих в Польше механизмах защиты прав национальных и этнических меньшинств, государственной поддержки и развития общин.
В центре внимания встречи были программы, направленные на сохранение и развитие богатого историко-культурного наследия армянской общины Польши, а также возможности активизации жизни общины и расширения армяно-польского сотрудничества.
Заре Синанян высоко оценил последовательную поддержку армянской общины со стороны польских властей, подчеркнув, что эффективное сотрудничество, сложившееся между Грачьей Бояджяном и польскими законодательными и исполнительными органами, создаёт важную основу для дальнейшего углубления двусторонних связей.