Զարեհ Սինանյանը, Լեհաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Սեյմի ներկայացուցիչների հետ
04 Սեպտեմբերի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Լեհաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության և ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովի անդամ, Լեհաստանում (Սիլեզիա) ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանի ուղեկցությամբ, աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Սեյմի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Սեյմի մարշալի (Ազգային ժողովի նախագահի) ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդական Ռիշարդ Գալլան (Ryszard Galla) և Սեյմում Կառավարության ու ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովի փոքրամասնությունների կողմի քարտուղարության ղեկավար Դորոտա Զելինսկա-Կոզարուվը (Dorota Zielińska-Kozarów)։
Քննարկման ընթացքում լեհ պաշտոնյաները ներկայացրել են իրենց գործունեությունն ու Լեհաստանում ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության, պետական աջակցության և համայնքային զարգացման ուղղությամբ գործող մեխանիզմները։
Հանդիպման առանցքում են եղել Լեհաստանի հայ համայնքի պատմամշակութային հարուստ ժառանգության պահպանմանն ու զարգացմանն ուղղված ծրագրերը, ինչպես նաև համայնքային կյանքի ակտիվացման և հայ-լեհական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել Լեհաստանի իշխանությունների հետևողական աջակցությունը հայ համայնքին՝ ընդգծելով, որ Հրաչյա Բոյաջյանի և լեհական օրենսդիր ու գործադիր մարմինների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը կարևոր հիմք է ստեղծում երկկողմ կապերի հետագա խորացման համար։

As part of his working visit to Poland, Zareh Sinanyan held a working meeting with representatives of the Sejm of the Republic of Poland
04 September 2026
As part of his working visit to Poland, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, accompanied by Hraczja Bojadżjan, Member of the Joint Commission of the Government of Poland and National and Ethnic Minorities and Honorary Consul of the Republic of Armenia in Silesia, held a working meeting with representatives of the Sejm of the Republic of Poland.
The meeting was attended by Ryszard Galla, Advisor to the Marshal of the Sejm of the Republic of Poland on National and Ethnic Minority Affairs, and Dorota Zielińska-Kozarów, Head of the Secretariat of the Minorities’ Side of the Joint Commission of the Government and National and Ethnic Minorities in the Sejm.
During the discussion, the Polish officials presented their work and the mechanisms in place in Poland to protect the rights of national and ethnic minorities, provide state support, and promote community development.
The discussion focused on initiatives aimed at preserving and advancing the rich historical and cultural heritage of the Armenian community in Poland, as well as opportunities to strengthen community life and expand Armenian-Polish cooperation.
High Commissioner Zareh Sinanyan highly valued the consistent support provided by the Polish authorities to the Armenian community, emphasizing that the effective cooperation established between Hraczja Bojadżjan and Polish legislative and executive bodies provides an important foundation for further strengthening bilateral ties.