«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները այցելել են Հայաստանի ազգային պատկերասրահ և ՀՀ Ազգային ժողով
06 Սեպտեմբերի 2026
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները հայրենիքում գտնվելու վերջին օրերի ընթացքում հնարավորություն են ունեցել ևս մեկ անգամ հանդիպելու Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի (2006-2016) հիմնադիր տնօրեն, ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան ծրագրերի ավագ ղեկավար Արտակ Շաքարյանի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ապագա նախաձեռնությունները։
Հանդիպումից հետո մասնակիցներն այցելել են Հայաստանի ազգային պատկերասրահ, որտեղ ծանոթացել են հայկական կերպարվեստի հարուստ ժառանգությանը՝ խորացնելով իրենց պատկերացումները ազգային մշակույթի և արվեստի մասին։
Օրվա երկրորդ կեսին երիտասարդ դեսպաններն այցելել են ՀՀ Ազգային ժողով, որտեղ հանդիպել են Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Ալեքսանյանին: Հանդիպումների ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել են խորհրդարանական կառավարման սկզբունքները, հանձնաժողովների գործունեության առանձնահատկությունները և այդ գործընթացներում երիտասարդների ու սփյուռքի ներգրավվածության հնարավորությունները։

Участники программы "Молодой посол Диаспоры" посетили Национальную галерею Армении и Национальное собрание Республики Армения
06 Сентября 2026
В последние дни пребывания на родине участники программы «Молодой посол Диаспоры» получили возможность ещё раз встретиться с основателем и директором Школы молодых лидеров (2006–2016), старшим руководителем армянских программ Американского республиканского института Артаком Шакаряном. В ходе встречи обсуждались будущие инициативы.
После встречи участники посетили Национальную галерею Армении, где познакомились с богатым наследием армянского изобразительного искусства, углубив свои представления о национальной культуре и искусстве.
Во второй половине дня молодые послы посетили Национальное собрание Республики Армения, где встретились с заместителем председателя Национального собрания Ваагном Алексаняном.
В ходе встреч участникам были представлены принципы парламентского управления, особенности деятельности постоянных комиссий, а также возможности участия молодежи и диаспоры в этих процессах.