ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցով Լեհաստանում էր
Սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության և ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովի անդամ, Լեհաստանում (Սիլեզիա) ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանի ուղեկցությամբ, աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Սիլեզիայի վոևոդ (մարզպետ) Մարեկ Վույչիկի (Marek Wójcik) և Սիլեզիայի վոևոդության փոխմարշալ Յոաննա Բոյչուկի (Joanna Bojczuk) հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Սիլեզիայի տարածաշրջանում հայ համայնքի ներգրավվածության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ գործընկերության ընդլայնման և երկկողմ համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Քննարկումների առանցքում են եղել համատեղ մշակութային, կրթական և հասարակական ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և հանրահռչակման հնարավորությունները։ Երկուստեք կարևորվել է հայ համայնքին ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը և համայնքային կյանքի ակտիվացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացումը։
Մարեկ Վույչիկը և Յոաննա Բոյչուկը բարձր են գնահատել Լեհաստանի հայկական մշակութային փառատոնը, որն անցկացվում է Հրաչյա Բոյաջյանի և նրա հիմնադրած Հայկական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ՝ այն համարելով տարածաշրջանի մշակութային կյանքի կարևոր իրադարձություններից մեկը։
Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել նաև Հայկական թանգարանի ստեղծման նախաձեռնությանը, որը Հրաչյա Բոյաջյանի նախաձեռնությամբ կգործի Հայկական ինստիտուտի կազմում։ Նախատեսվում է, որ թանգարանում կներկայացվեն հայկական ավանդական գորգեր, տարազներ և պատմամշակութային այլ արժեքներ՝ նպաստելով հայկական ժառանգության պահպանմանն ու ներկայացմանը Լեհաստանում։
Սիլեզիայի մարզային իշխանությունների ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել թանգարանի հիմնադրման և հետագա գործունեության իրականացման գործում։
Պաշտոնական հանդիպումից հետո Գլխավոր հանձնակատարը վոևոդ Մարեկ Վույչիկի հետ շրջել է Սիլեզիայի վոևոդության սեյմիկի (մարզային խորհրդի) պատմական շենքում՝ ծանոթանալով կառույցի հարուստ պատմությանը, ճարտարապետական առանձնահատկություններին ու գործունեությանը։

Главный уполномоченный по делам диаспоры РА находился с рабочим визитом в Польше
4 сентября Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, член Совместной комиссии Правительства Республики Польша по делам национальных и этнических меньшинств, в сопровождении почетного консула РА в Польше (Силезия) Грачья Бояджяна провел рабочую встречу с воеводой Силезского воеводства Мареком Вуйчиком и заместителем маршала Силезского воеводства Иоанной Бойчук.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся участия армянской общины в жизни Силезского региона, расширения партнерства с органами местного самоуправления и развития двустороннего сотрудничества.
В центре обсуждений были вопросы реализации совместных культурных, образовательных и общественных программ, а также возможности сохранения и популяризации армянского историко-культурного наследия. Обе стороны подчеркнули важность постоянной поддержки армянской общины и реализации инициатив, направленных на активизацию общинной жизни.
Марек Вуйчик и Иоанна Бойчук высоко оценили Армянский культурный фестиваль в Польше, который проводится по инициативе Грачья Бояджяна и основанного им Армянского института, назвав его одним из важных событий культурной жизни региона.
В ходе встречи особое внимание было уделено также инициативе по созданию Армянского музея, который по инициативе Грачья Бояджяна будет функционировать в составе Армянского института. Планируется, что в музее будут представлены традиционные армянские ковры, национальные костюмы и другие историко-культурные ценности, способствуя сохранению и представлению армянского наследия в Польше.
Руководители региональных властей Силезского воеводства выразили готовность оказать всестороннюю поддержку в создании музея и обеспечении его дальнейшей деятельности.
После официальной встречи Главный уполномоченный вместе с воеводой Мареком Вуйчиком посетил историческое здание Сеймика (Регионального совета) Силезского воеводства, ознакомившись с богатой историей здания, его архитектурными особенностями и деятельностью.