ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ամփոփել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2026–2027 թվականների Հայաստանյան շրջափուլը
07 Սեպտեմբերի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ամփոփել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2026–2027 թվականների Հայաստանյան շրջափուլը, որին մասնակցել են 29 սփյուռքահայ երիտասարդներ աշխարհի 17 երկրից։
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները Հայաստանում անցկացրին 13 հագեցած օր՝ ներգրավվելով հատուկ մշակված ուսումնական ծրագրում, որը ներառել է թե՛ տեսական, և թե՛ գործնական բաղադրիչներ՝ դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, փորձի փոխանակման միջոցառումներ և տարբեր ոլորտների մասնագետների հետ հանդիպումներ։
Երիտասարդ դեսպաններն այցելել են պետական կառույցներ, գիտակրթական, մշակութային ու հոգևոր հաստատություններ, ինչպես նաև ազգային հիշատակի վայրեր և ՀՀ մարզեր։ Դասընթացի ավարտից հետո նրանք մեկ տարի շարունակ իրենց համայնքներում կիրականացնեն ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ՝ նպաստելով համայնքային կյանքի ակտիվացմանը։
Ծրագրի փակման հանդիսավոր արարողությանը ելույթի խոսքով հանդես են եկել ծրագրի ղեկավար Լիլի Խաչատրյանը, դասախոս Արտակ Շաքարյանը, ծրագրի շրջանավարտ և G2iA կազմակերպության քարտուղար Սիլվա Սահակյանը, ինչպես նաև ծրագրի մասնակիցները։
Իր ելույթում Լիլի Խաչատրյանը նշել է, որ Հայաստանյան դասընթացը եղել է արդյունավետ, բովանդակալից և համագործակցային՝ վստահություն հայտնելով, որ ձեռք բերված գիտելիքներն ու կապերը կդառնան երիտասարդ դեսպանների համայնքային գործունեության և ապագա նախաձեռնությունների հաջող իրականացման կարևոր հիմքը։

Офис Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения подвел итоги первого этапа программы «Молодой посол диаспоры» 2026–2027 годов
07 Сентября 2026
Офис Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения подвел итоги первого этапа программы «Молодой посол диаспоры» 2026–2027 годов, прошедшего в Армении. В нем приняли участие 29 молодых армян из 17 стран мира.
В рамках программы участники провели в Армении 13 насыщенных дней, участвуя в специально разработанной учебной программе, которая включала как теоретические, так и практические компоненты: лекции, семинары, мероприятия по обмену опытом и встречи со специалистами различных областей.
Молодые послы посетили государственные структуры, научно-образовательные, культурные и духовные учреждения, а также национальные памятные места и регионы Республики Армения. После завершения курса они в течение года будут проводить в своих общинах предусмотренные программой мероприятия, способствуя активизации общинной жизни.
На торжественной церемонии закрытия программы выступили руководитель программы Лили Хачатрян, преподаватель Артак Шакарян, выпускница программы и секретарь организации G2iA Сильва Саакян, а также участники программы.
В своем выступлении Лили Хачатрян отметила, что первый этап программы, прошедший в Армении, был эффективным, содержательным и основанным на сотрудничестве, выразив уверенность в том, что приобретенные знания и установленные связи станут важной основой для успешной реализации общинной деятельности молодых послов и будущих инициатив.