ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ամփոփել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2026–2027 թվականների Հայաստանյան շրջափուլը
07 Սեպտեմբերի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ամփոփել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2026–2027 թվականների Հայաստանյան շրջափուլը, որին մասնակցել են 29 սփյուռքահայ երիտասարդներ աշխարհի 17 երկրից։
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները Հայաստանում անցկացրին 13 հագեցած օր՝ ներգրավվելով հատուկ մշակված ուսումնական ծրագրում, որը ներառել է թե՛ տեսական, և թե՛ գործնական բաղադրիչներ՝ դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, փորձի փոխանակման միջոցառումներ և տարբեր ոլորտների մասնագետների հետ հանդիպումներ։
Երիտասարդ դեսպաններն այցելել են պետական կառույցներ, գիտակրթական, մշակութային ու հոգևոր հաստատություններ, ինչպես նաև ազգային հիշատակի վայրեր և ՀՀ մարզեր։ Դասընթացի ավարտից հետո նրանք մեկ տարի շարունակ իրենց համայնքներում կիրականացնեն ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ՝ նպաստելով համայնքային կյանքի ակտիվացմանը։
Ծրագրի փակման հանդիսավոր արարողությանը ելույթի խոսքով հանդես են եկել ծրագրի ղեկավար Լիլի Խաչատրյանը, դասախոս Արտակ Շաքարյանը, ծրագրի շրջանավարտ և G2iA կազմակերպության քարտուղար Սիլվա Սահակյանը, ինչպես նաև ծրագրի մասնակիցները։
Իր ելույթում Լիլի Խաչատրյանը նշել է, որ Հայաստանյան դասընթացը եղել է արդյունավետ, բովանդակալից և համագործակցային՝ վստահություն հայտնելով, որ ձեռք բերված գիտելիքներն ու կապերը կդառնան երիտասարդ դեսպանների համայնքային գործունեության և ապագա նախաձեռնությունների հաջող իրականացման կարևոր հիմքը։

The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs has concluded the 2026-2027 Armenia phase of the Diaspora Youth Ambassador Program
07 September 2026
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs has concluded the 2026-2027 Armenia phase of the Diaspora Youth Ambassador Program, bringing together 29 youth Armenians from 17 countries.
Over the course of 13 intensive days in Armenia, participants took part in a specially designed educational program combining theoretical and practical components, including lectures, workshops, knowledge-sharing sessions, and meetings with experts from various fields.
The young ambassadors visited government institutions, academic and educational institutions, cultural and religious organizations, as well as national memorial sites and different regions of Armenia. Following the completion of the training, they will carry out program-related activities in their respective communities for one year, contributing to more active and engaged community life.
The closing ceremony featured remarks by Lili Khachatryan, Program Director; Artak Shakaryan, Lecturer; Silva Sahakian, program alumni and Secretary of G2iA; as well as the program participants.
In her remarks, Lili Khachatryan noted that the Armenia-based training was effective, meaningful, and collaborative, expressing confidence that the knowledge and connections gained throughout the program will serve as an important foundation for the young ambassadors’ community engagement and the successful implementation of their future initiatives.